Prawdziwa czerń bez ściemniania
23 lut 2018 12:03

Jak co roku, EIZO zaprasza na swoje stoisko podczas targów Film Video Foto 2018, które odbędą się w Łodzi w dniach 12-14 kwietnia. Oprócz pełnej gamy monitorów graficznych do zastosowań w fotografii i edycji wideo, producent po raz pierwszy zaprezentuje szerszemu gronu odbiorców swój monitor referencyjny HDR – ColorEdge PROMINENCE.

Obrazy HDR (ang. High Dynamic Range) cechuje zakres jasności i koloru zbliżony do zakresu widzianego przez człowieka. ColorEdge PROMINENCE CG3145 potrafi jednocześnie wyświetlać zarówno bardzo jasne, jak i bardzo ciemne obszary, nie pogarszając przy tym ich jakości. Takiego efektu nie da się uzyskać na monitorach SDR (ang. Standard Dynamic Range). PROMINENCE CG3145 osiąga jasność 1000 cd/m2, konieczną do odwzorowania obrazów HDR, a także jest pierwszym na świecie monitorem LCD oferującym kontrast na poziomie aż 1.000.000:1, umożliwiającym oddanie tzw. prawdziwej czerni. EIZO ColorEdge PROMINENCE CG3145 wyposażono w ekran o przekątnej 31,1” i rozdzielczości DCI-4K (4096x2160). Stworzono go z myślą o profesjonalnej edycji materiałów HDR.

Ten profesjonalny monitor przeznaczony do color-gradingu jest pierwszym modelem, w którym nie zastosowano rozwiązań takich jak ABL (Auto Brightness Limiter) czy local dimming (funkcja strefowego ściemniania), które są poważnymi wadami technologii HDR. ABL stosowana jest w innych monitorach HDR OLED w celu przedłużenia ich żywotności. Ogranicza możliwości monitora w zakresie wyświetlania jaśniejszych scen w odcieniach wychodzących poza określony zakres. W rezultacie te jaśniejsze obszary są przyciemniane, a kolory spłaszczane. Funkcja strefowego ściemniania wykorzystuje system kontroli podświetlania, który reguluje jasność w poszczególnych sekcjach ekranu w zależności od wyświetlanego obrazu. Jednakże, gdy oglądany obiekt wykroczy poza obszar wyregulowany, na ekranie pojawia się tzw. efekt „aureoli”, sprawiający, że niemożliwe jest osiągnięcie pełnej zgodności kolorów w detalach. W modelu ColorEdge PROMINENCE CG3145 te zjawiska nie występują, dając użytkownikom możliwość korzystania w pełni z możliwości technologii HDR i gwarantując, że zawsze zobaczą odpowiednie kolory i jasność na każdym pikselu. 

W tworzeniu materiałów wideo HDR wykorzystywane są dwie krzywe gamma – HLG (ang. hybrid log-gamma) i PQ (ang. perceptual quantization). HLG jest dostosowana do potrzeb programów telewizyjnych nadawanych na żywo, natomiast krzywa PQ przybliżona jest do percepcji koloru i światła ludzkiego oka i nadaje się idealnie do oglądania filmów, streamingu i innych treści wideo. ColorEdge PROMINENCE CG3145 wyświetla obraz zgodnie z dwiema krzywymi gamma, dzięki czemu profesjonalni koloryści mogą w pełni polegać na monitorze zgodnym ze standardami określonymi dla wideo HDR.

ColorEdge PROMINENCE CG3145 obsługuje różne formaty wideo, włączając HDMI 10-bit 4:2:2 przy 50/60 klatkach. Wejście DisplayPort wspiera sygnał 10-bitowy 4:4:4 przy 50/60 klatkach.

Wyświetlanie krzywej gamma właściwej dla HDR przez inne monitory z serii ColorEdge EIZO umożliwiło wyświetlanie obrazów z krzywą gamma HLG i PQ przez wybrane moniory z serii ColorEdge CG. Zoptymalizowane krzywe gamma renderują obrazy tak, żeby były wyświetlane w sposób bardziej naturalny dla ludzkiego oka niż obrazy SDR. Obsługa gammy HDR jest dostępna jako opcja dla modeli ColorEdge CG318-4K, CG248-4K, CG277 i CG247X. Wszystkie te modele będzie można zobaczyć na targach w Łodzi.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Alstor

error: Kopiowanie zabronione!
cript>