Premiera technologii Panther UV 
25 sie 2017 10:08

Podczas tegorocznej edycji Xeikon Café Packaging Innovations firma Xeikon zaprezentowała technologię inkjetową Panther UV oraz pierwszy system ją wykorzystujący – PX3000. Stanowi on uzupełnienie serii 3000 oraz maszyn Xeikon CX3 opartych na technologii suchego tonera. Na targach Labelexpo Europe będzie miał swoją pierwszą publiczną odsłonę na tak dużą skalę. 

Firma Xeikon wykorzystała tegoroczną edycję Xeikon Café do premierowej prezentacji technologii inkjetowej Panther UV i pierwszego systemu ją wykorzystującego – PX3000. Stanowi on uzupełnienie serii 3000 oraz maszyn Xeikon CX3 opartych na technologii suchego tonera. Firma zdecydowała się na stworzenie modelu PX3000 w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie klientów na nowe technologie w obszarze cyfrowego druku etykiet. Technologię Panther UV kierujemy przede wszystkim na rynek etykiet przemysłowych – wyjaśnia Filip Weymans, wiceprezes ds. marketingu w firmie Xeikon. – Goście Xeikon Café, którzy jako pierwsi mieli możliwość zapoznania się z jej możliwościami, nie kryli entuzjazmu. Technologia ta oraz system drukujący PX3000 są rezultatami wieloletniego doświadczenia firmy Xeikon w branży etykietowej i pragnienia poszerzenia naszej oferty dla tego segmentu rynku. Akwizycja firmy Xeikon przez Flint Group umożliwiła nam ten ważny krok.

Xeikon PX3000, oparty na naszej inkjetowej technologii Panther UV i drukujący atramentami PantherCure UV, został opracowany pod kątem potrzeb rynku etykietowego oraz jego użytkowników końcowych – dodaje Jeroen Van Bauwel, dyrektor ds. zarządzania produktem w firmie Xeikon. – Xeikon PX3000 uzupełnia naszą ofertę maszyn na suchy toner, więc wybór producentów etykiet będzie uzależniony od rynków, jakie obsługują użytkownicy końcowi, takich jak spożywczy, zdrowia i urody, przemysłowy, win i alkoholi, farmaceutyczny i napojowy. Każdy z nich ma swoje specyficzne potrzeby – żadna technologia nie obsłuży ich wszystkich, spełniając różnorodne, często wykluczające się kryteria. Inkjet i elektrofotografia to rzeczywiście różne technologie, każda z nich posiada zalety i wady, a wybór najczęściej jest uzależniony od produkowanych aplikacji. Inkjet UV postrzegamy jako uzupełnienie oferty, która zaspokaja potrzeby klientów w zakresie dużej trwałości druku, wyjątkowego połysku oraz odporności na zadrapania, ale nie zapominamy o korzyściach zapewnianych przez suchy toner w aplikacjach, w których wysoka jakość druku, bezpieczeństwo żywności oraz kompatybilność z wymagającymi podłożami, takimi jak naturalny papier, są kluczowe – mówi Jeroen Van Bauwel.

Nową maszynę PX3000 charakteryzują duża prędkość druku, wytrzymałość oraz efektywność kosztowa. Maszyna drukuje na wstędze o szerokości 330 mm z maksymalną prędkością 50 m/min kolorami CMYK i białym, w rozdzielczości 600x600 dpi. PX3000 drukuje na podłożach samoprzylepnych, papierze, PVC, PP, PET oraz PE. 

Cyfrowe maszyny Xeikona, zarówno te wykorzystujące technologię suchego tonera, jak i inkjet UV, są oparte na interfejsie cyfrowym X-800, który – jak zapewnia producent – gwarantuje doskonałą i niezmienną jakość druku w połączeniu z wyjątkową wydajnością. X-800 obsługuje szeroką gamę formatów plików oraz radzi sobie z wymagającymi zleceniami opartymi na zmiennych danych. Intuicyjny i oparty na otwartych standardach, X-800 umożliwia wdrażanie elastycznych i w pełni zautomatyzowanych workflow w każdej przestrzeni produkcyjnej.  AN