Premo – farby z klocków
6 gru 2016 14:46
Flint Group Polska zaprosiła swoich klientów oraz przedstawicieli prasy branżowej do łódzkiego hotelu Ambasador, aby podczas dwudniowego sympozjum (14-15 czerwca) przedstawić nową koncepcję wodorozcieńczalnych farb fleksograficznych Premo do drukowania opakowań. Omówiono również kilka zagadnień związanych z przetwarzaniem tektury falistej.
W spotkaniu nazwanym przez organizatorów ze względu na jego główny temat "Premo Launch" uczestniczyli także przedstawiciele Flint Group: Jens Zimmermann - dyrektor sprzedaży na Europę, Eli Roodbeen - dyrektor zarządzający odpowiedzialny za farby wodorozcieńczalne w Europie oraz Avon Joyce - dyrektor marketingu.
Witając przybyłych uczestników sympozjum Krzysztof Struszczak, dyrektor zarządzający Flint Group Polska podkreślił, że Polska jest pierwszym krajem, w którym nowe farby Premo są prezentowane zaledwie w dwa dni po duńskiej premierze. Przypomniał też, jak istotne w dzisiejszych warunkach rynkowych są wartość dodana do produktu drukarskiego oraz zgodność z przepisami prawnymi, wciąż zaostrzanymi. Nowe farby spełniają te wymagania - i wiele innych.
Następnie Avon Joyce scharakteryzował w skrócie pozycję Flint Group na rynku światowym. Pod względem sprzedaży netto zajmuje ona 2. miejsce (po Sun Chemical) mając 15% udział w rynku; w dziedzinie farb do opakowań udział ten wynosi 22%, co daje firmie 3. miejsce (za Sunem i grupą Siegwerk). Jeśli chodzi o rynek europejski, udziały Flint Group wynoszą 24,6% w Europie Zachodniej i 25,3% w Europie Wschodniej.
Z kolei Eli Roodbeen z pomocą Wojciecha Bryszewskiego z Flint Group Polska zaprezentował koncepcję farb Premo nazwaną Building Block Technology, co oznacza dosłownie, że składają się one z poszczególnych elementów - "klocków". Złożyły się na nią oryginalne technologie firm tworzących Flint Group: BASF, ANI oraz Flint-Schmidt. Komponenty, z których można tworzyć farby Premo, to koncentraty farb podstawowych (Base Colours), rozjaśniacze i dodatki. Można je mieszać uzyskując farbę odpowiednią do potrzeb i konkretnych aplikacji. Podstawą jest zestaw Premo Base IQ, na bazie którego można tworzyć zarówno farby standardowe (tzw. first choice), jak i specjalne (alternative specialist bases).
Farby Premo umożliwiają drukowanie z wysokimi prędkościami, zapewniając dobre pokrycie, wyrazisty druk i żywe kolory, są niskozapachowe. Mogą być stosowane do zadrukowywania m.in.: tektury litej i falistej, worków, opakowań giętkich i opakowań do płynów, kopert oraz wyrobów higienicznych.
Pierwszego dnia uczestnicy sympozjum wysłuchali jeszcze trzech wystąpień: Marka Motylewskiego (Mondi Packaging Świecie) na temat wpływu warunków pogodowych na jakość tektury falistej, Arthura Balduka i Piotra Czekajewskiego (BHS Corrugated Poland) "Utrzymanie ruchu a wydajność tekturnicy" oraz Wojciecha Barabasza (Apex Europe) o nowoczesnych ceramicznych wałkach rastrowych do maszyn zadrukowujących tekturę falistą.
Drugi dzień poświęcono omówieniu przez przedstawicieli Flint Group: innowacyjnych produktów i nowych regulacji prawnych, kwestii uzyskiwania wysokojakościowych nadruków na tekturze falistej i ich akceptacji oraz zagadnienia zarządzania barwą.