Proekologiczne opakowania kartonowe
23 cze 2021 11:27

Sun Chemical nieustannie wprowadza do swojej oferty kolejne rozwiązania, skierowane na rynek opakowań kartonowych, drukowanych w technice offsetu arkuszowego. Zgodnie z wytycznymi firmy (zbieżnymi m.in. z agendą ONZ, dotyczącą zrównoważonego rozwoju w skali globalnej) w coraz większym stopniu zwraca ona przy ich recepturowaniu uwagę nie tylko na wysoką jakość produkcji realizowanej z udziałem jej farb czy lakierów, ale też na ich proekologiczność. Wśród produktów dla tego segmentu w portfolio firmy można wymienić m.in. serię farb do opakowań spożywczych – SunPak DirectFood Plus, udoskonaloną serię offsetowych farb arkuszowych – SunWave Lumina UV LED, farby offsetowe o niskim stopniu migracji – SunPak FSP czy lakier UV o wysokim połysku – SunCure 44HC150.

Z myślą o odbiorcach z segmentu opakowań kartonowych Sun Chemical stworzył de-dykowaną stronę https://www.sunchemical.com/poweroffoldingcartonpackaging/, na której zostały zaprezentowane różne aspekty proekologicznego podejścia firmy. Wśród wytycznych, jakie firma wymienia w kontekście wprowadzania na rynek proekologicznych rozwiązań, są m.in.: zarządzanie ryzykiem, większa przyjazność dla środowiska, a także proaktywne działania podej- mowane wspólnie z innymi dostawcami, klientami oraz stowarzyszeniami i organizacjami branżowymi, promujące stosowanie tzw. najlepszych praktyk. Firma stworzyła też własną agendę uwzględniającą szereg działań, jakie zamierza wdrożyć i zrealizować do 2030 roku w obszarze opakowań różnego typu. Jest ona dostępna pod adresem https://www.sunchemical.com/2030sustainabilityagenda/

Przykładem rozwiązania wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom współczesnych właścicieli marek z rynku spożywczego jest farba SunPak DirectFood Plus. Pozwala ona utrzymać najwyższy poziom wydajności i zapewnia trwałość reprodukowanych kolorów. Może być stosowana w opakowaniach, w których zadrukowane podłoże ma bezpośredni kontakt ze znajdującą się w środku żywnością, m.in. w produktach gastronomicznych oferowanych na wynos oraz spożywanych w punktach typu drive-thru. Jak zauważa firma, producenci opakowań gastronomicznych coraz częściej poszukują rozwiązań, w których tworzywa sztuczne można by zastąpić kartonem bazującym na włóknach i dodatkowo wyposażonym w barierę funkcjonalną. Tu optymalnym wyjściem może być zastosowanie, wspólnie z farbami SunPak DirectFood Plus, wodnej powłoki SunStar Direct Food Contact. Zwiększa ona proekologiczność całego rozwiązania, gdyż zużyte opakowanie można poddać odzyskowi w standardowych liniach, dedykowanych podłożom papierowym.

Innym istotnym trendem jest zastosowanie w produkcji opakowań farb offsetowych o niskim stopniu migracji. Tu firma Sun Chemical ma do zaoferowania serię SunPak FSP, która bazuje na biosurowcach. Farby SunPak FSP są zgodne ze wszystkimi istniejącymi przepisami dotyczącymi produkcji opakowań na żywność.

Niedawno też Sun Chemical wprowadził na rynek lakier o wysokim połysku UV – SunCure 44HC150, w 25 proc. składający się z substancji bioodnawialnych oraz w 12 proc. z materiałów konsumenckich poddanych recyklingowi. Uzyskał on pozytywne opinie podczas fazy testowania u wielu klientów i jest już dostępny na rynku europejskim. Sun Chemical podkreśla, że jest to rozwiązanie przełomowe, ponieważ to pierwszy produkt w jej ofercie o tak znaczącym udziale biosurowców i materiałów z recyklingu. 

Firma jest również aktywna w obszarze energooszczędnej technologii utrwalania LED. Niedawno wprowadziła na rynek udoskonaloną serię offsetowych farb arkuszowych SunWave Lumina UV LED. Obecnie przygotowuje się też do wprowadzenia na rynek wysokowydajnych farb offsetowych LED, dedykowanych opakowaniom, które spełniają standardy dotyczące żywności. 

Artykuł sponsorowany

Sun Chemical Sp. z o.o.
ul. Okólna 46A, 05-270 Marki
Tel.: +48 22 761 51 00, Fax: +48 22 761 51 01
www.sunchemical.com