Przełom we fleksografii – cyfrowe płyty z wbudowanym płaskim punktem
6 gru 2016 15:00
Nowe płyty fotopolimerowe firmy DuPont są małą rewolucją dla całej branży fleksograficznej. Podstawowy materiał – fotopolimer – jest wykonany z zupełnie nowego monomeru. To nie jest stara technologia z dodatkami, ale całkowicie inny, nowy materiał.
Dzięki temu płyty lepiej współpracują z podłożem, dokładniej przekazują farbę, co w efekcie daje bardzo małe przyrosty tonalne w światłach i cieniach oraz wyższą gęstość optyczną druku. Dodatkowo poza wymienionymi zaletami zanika efekt falowania/washboardingu przy druku na tekturze falistej. Kolejny ważny aspekt, na jaki trzeba zwrócić uwagę, to stosunkowo prosty, a co za tym idzie pewniejszy i bardzo powtarzalny proces produkcji matryc. Płaski punkt będzie zawsze taki sam na każdej matrycy fotopolimerowej EASY. Niepotrzebny jest azot czy laminowanie.
Innowacyjność i jakość nowych fotopolimerów EASY została potwierdzona produkcyjnie. Na minionych targach drupa na stoisku firmy DuPont zostały zaprezentowane produkcyjne prace polskich firm na folii i na papierze powlekanym.
Reakcje odwiedzających były bardzo pozytywne. Nadruk fleksograficzny wykonany na foliach w CMYK-u zdecydowanie górował nad ośmiokolorową rotograwiurą. Na papierze powlekanym uzyskano bardzo płynne przejścia tonalne w całym zakresie wypełnień tonalnych. Wydruki były zdecydowanie lepsze od wykonanych przy użyciu klasycznych płyt z płaskim punktem.
Dla rynku tektury falistej DuPont przygotowuje płyty EASY, które mają być dostępne w grubościach 2,84 mm, 3,94 mm i 4,7 mm w pierwszej połowie 2017 roku w oficjalnych kanałach sprzedaży. Od sierpnia bieżącego roku jako pierwsza w Polsce produkcyjne płyty do tektury falistej będzie oferowała wybranym klientom poznańska przygotowalnia poligraficzna Multitechnika.
Wyniki druku na tekturze falistej zaprezentowane na konferencji prasowej w Düsseldorfie są bardzo obiecujące – nie ma (!) efektu washboardingu, a przyrosty tonalne są mniejsze niż w przypadku matryc wykonanych w technologii DigiCorr.
Do testów produkcyjnych nadruków na tekturze falistej z użyciem nowych matryc EASY zostały już wybrane pierwsze drukarnie, a efekty prac przedstawimy w kolejnym artykule.
Wdrożenie płyt nowej generacji nie byłoby możliwe bez zaangażowania i pomocy dyrektora sprzedaży DuPont Polska, pana Tomasza Nojszewskiego, za co serdecznie dziękujemy.
Artykuł sponsorowany