Przepustka na studia
22 mar 2019 13:26

15 marca br. w Zakładzie Technologii Poligraficznych Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej odbył się finał III Ogólnopolskiego Konkursu Poligraficznego dla uczniów szkół średnich. Stawką trójetapowych zmagań była gwarantowana kwalifikacja na studia o specjalności Technologia Poligrafii. Ostatecznie zdaniem komisji konkursowej zasłużyło na nią 11 spośród 25 uczestników tegorocznego finału.

Dla uczniów reprezentujących szkoły techniczne z całej Polski marcowy finał w Warszawie był zwieńczeniem zmagań konkursowych, które rozpoczęły się 15 listopada 2018 r. od testu internetowego przeprowadzonego za pośrednictwem konkursowej strony. Celem konkursu, prócz wspomnianego indeksu na studia, jest promocja kierunku Papiernictwo i Poligrafia wśród młodych ludzi stojących w obliczu wyboru swej zawodowej kariery. Konkurs wpisał się już na stałe w terminarz wydarzeń realizowanych przez WIP i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów i ich nauczycieli (przez trzy lata uczestniczyło w nim łącznie ok. 2200 uczniów z całego kraju). Warto podkreślić, że konkurs ten jest unikatowym działaniem o tej tematyce w skali ogólnopolskiej.

Warszawski finał miał charakter testu wielokrotnego wyboru, który sprawdzał wiedzę uczestników dotyczącą m.in. cyfrowych procesów graficznych, technologii drukowania oraz introligatorstwa. Po jego zakończeniu, a przed ogłoszeniem wyników uczniowie mieli okazję obejrzeć z bliska Wydział Technologii Poligrafii i jego laboratoria naukowe. 

Za organizację konkursu odpowiadali: kierownik Zakładu Technologii Poligraficznych dr hab. inż. Georgij Petriaszwili, prof. PW, dr inż. Marta Gajadhur oraz dr hab. inż. Dawid Myszka, prof. PW – prodziekan WIP. Ich zasługi dla powodzenia projektu podkreślił wręczający nagrody uczestnikom konkursu dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa: Sukces trzeciej kolejnej edycji Konkursu Poligraficznego to ogromna zasługa naszej kadry naukowej, która potrafiła nadać mu ogólnopolski charakter i sprawić, że młodzież zaczyna interesować się poligrafią. Zaproszenie na studia bez potrzeby przechodzenia standardowej kwalifikacji to zachęta do kontynuowania nauki w dobrym ośrodku naukowym, dysponującym nowoczesnym wyposażeniem i wykładowcami na wysokim poziomie. 

Finałową uroczystość, oprócz organizatorów i dziekana Andrzeja Kolasy, uświetnił prorektor ds. studiów prof. dr hab. inż. Krzysztof Lewenstein, który w krótkim wystąpieniu podkreślił znaczenie poligrafii we współczesnym świecie: Od kilku lat uczestniczę w uroczystości wręczenia Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych podczas Warszawskich Targów Książki. Za każdym razem zastanawiam się, jak to możliwe, że w dobie powszechnej cyfryzacji drukowana książka znaczy tak wiele. I myślę, że wzięcie do ręki czegoś tak prawdziwego, dopracowanego ciągle znaczy o wiele więcej niż najlepszy elektroniczny ekran e-booka, komórki czy komputera. Myślę, że poligrafia ma się dobrze i życzę jej wszystkiego najlepszego. 

Tradycyjnie organizację konkursu wsparło grono sponsorów z branży poligraficznej: Heidelberg Polska i 3M Polska (reprezentowane w trakcie finału przez – odpowiednio – Tomasza Pawlickiego i Piotra Lisa, którzy wygłosili krótkie laudacje na temat swych firm oraz branży poligraficznej oraz pogratulowali finalistom zakwalifikowania się do ostatniego etapu zmagań), a także Koenig & Bauer (CEE) i hubergroup. Konkurs objęły swym patronatem czołowe magazyny branżowe, wśród nich Poligrafika.

Jak wynika z danych opublikowanych przez organizatorów, większość tegorocznych uczestników finału konkursu to uczniowie klas trzecich, którzy stanowili 70 proc. ogółu osób zakwalifikowanych do finału; pozostali to: maturzyści (26 proc.) oraz uczniowie klas drugich (3 proc.). Finaliści to: 7 uczniów klas trzecich (64 proc.) i 4 uczniów z klas maturalnych (36 proc.), którzy uzyskują tym samym uprawnienia do przyjęcia na studia realizowane na kierunku Papiernictwo i Poligrafia poza normalną procedurą konkursową. Uprawnienia te obowiązują w roku uzyskania świadectwa dojrzałości.

Laureaci i finaliści III Ogólnopolskiego Konkursu Poligraficznego dla uczniów szkół średnich:

– Piotr Rostek, uczeń 3. klasy Zespołu Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie – laureat konkursu

– Jan Górecki, uczeń 3. klasy ZSP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

– Paulina Jałocha, uczennica 4. klasy Zespołu Szkół Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie

– Andrzej Jankowski, uczeń 4. klasy Zespołu Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu

– Bartosz Łakomy, uczeń 3. klasy ZSZ Nr 6 im Joachima Lelewela w Poznaniu

– Agnieszka Migas, uczennica 4. klasy Zespołu Szkół Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie

– Weronika Modzelewska, uczennica 3. klasy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach

– Sebastian Nowak, uczeń 3. klasy Technikum Księgarskiego im. Stefana Żeromskiego w Warszawie

– Michał Rozmarynowski, uczeń 3. klasy ZSP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

– Barbara Surmacz, uczennica 4. klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu

– Weronika Szymczak, uczennica 3. klasy Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce

Tomasz Krawczak