W dniach 19-21 marca br. w API.PL odbyły się trzydniowe spotkania DTF TRENDY 2024. Zorganizowano je, aby pokazać, jak technologia DTF się rozwija i jakie nowe rozwiązania pojawiają się na rynku.
Kilka lat temu, kiedy zaczynaliśmy – jako pierwsi w Polsce – wprowadzać DTF (direct-to-film), widzieliśmy szansę, by technologia ta usprawniła druk transferów i obniżyła koszt produkcji znakowania tekstyliów (w stosunku np. do sitodruku). API.PL wdrażało na rynek polski DTF, wykorzystując drukarki DTG marki Epson, wprowadzając zmiany ustawień w oprogramowaniu, testując różne folie w arkuszach i kleje, tak aby uzyskać trwały, pełnokolorowy wydruk gotowych transferów. Kolejnym etapem było poszukiwanie nowych rozwiązań druku transferów DTF do wykorzystania przy większych nakładach dla szybkiej produkcji. Wdrożyliśmy dwie kompletne linie produkcyjne do druku DTF, dopasowane do różnych potrzeb: DTF.PL MAX60 (najpierw z dwoma a następnie z czterema głowicami drukującymi), następnie DTF.PL MIDI45 oraz ploter tnący DTF.PL CUT60, który umożliwia szybkie i wydajne cięcie folii DTF w roli. Dzisiaj jesteśmy dumni, że byliśmy prekursorami technologii DTF, w którą polscy przedsiębiorcy chętnie inwestują, widząc jej szerokie zastosowanie, ekonomię produkcji i jakość gotowych transferów – powiedział Łukasz Kozłowski, business unit manager Druk Tekstylny.
Celem spotkań było przedstawienie całego procesu krok po kroku i możliwości zastosowań tej technologii. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli dowiedzieć się, jaka jest różnica między produkcją DTF na arkuszach i na rolce, jak dopasować rozwiązanie w zależności od wielkości produkcji, a także na co zwrócić uwagę w poszczególnych rozwiązaniach i jak zbudować pełną linię do szybkiej produkcji transferów zarówno w druku, jak i cięciu na gotowe do aplikacji użytki. Kompleksowo zostały omówione maszyny, materiały eksploatacyjne (folie, a także kleje), by zapewnić uczestnikom spotkań jak najszerszą wiedzę na temat możliwości zastosowań. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się część poświęcona foliom do zadań specjalnych, takim jak np. folie Vesline DTF FD Luminous do kolorowego druku z efektem luminescencji czy Vesline DTF FD Reflective umożliwiająca druk z efektem odblasku w technologii DTF, zapewniającym wyróżnienie się produktów końcowych na tle zarówno wizualnym, jak i użytkowym. Uczestnicy, dla których ważny jest certyfikat OEKO-TEX, z pewnością docenili przedstawienie zarówno atramentów, jak i kleju z tymże certyfikatem. Na wzmiankę zasługuje również kończąca wydarzenie prezentacja poświęcona wykorzystaniu sztucznej inteligencji do produkcji plików pod wydruk. Jeżeli firma stawia na nowoczesne rozwiązania maszynowe, to nie należy pozostawać w tyle w kwestii oprogramowania, które stanowi codzienne ułatwienie i przyspieszenie pracy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkań za udział i za stuprocentową frekwencję! – podsumowuje Łukasz Kozłowski. – Ze względu na duże zainteresowanie uruchamiamy jeszcze jedną możliwość udziału w wydarzeniu. Już 22 i 23 maja br. zapraszamy na DTF TRENDY 2024 BIS. Zapraszamy na naszą stronę API.PL po więcej informacji.
Opracowano na podstawie materiałów firmy API.PL