Rapida 145 i dwie maszyny serii CorruCUT dla Model Group
24 lut 2022 14:40

Firma Model Group inwestuje w maszynę Rapida 145 z jedenastoma zespołami drukującymi i uszlachetniającymi oraz w dwie maszyny CorruCUT od Koenig & Bauer. 

Rapida rozpocznie produkcję w czeskiej Opawie wiosną br. Jedna z dwóch maszyn CorruCUT zostanie zainstalowana w czeskim mieście Nymburk pod koniec 2022 roku. Nasze wysokie wymagania dotyczące jakości, zrównoważonego rozwoju i wydajności zostały bezapelacyjnie spełnione przez firmę Koenig & Bauer. Ponadto przy tej inwestycji chcieliśmy mieć tylko jednego partnera do kontaktu. Szerokie portfolio produktów Koenig & Bauer znakomicie odpowiada wymaganiom naszej firmy – podsumował Roman Jamnický, COO firmy Model Obaly. Druga maszyna CorruCUT zostanie zainstalowana w miejscowości Czosnów pod Warszawą. Wszystkie trzy maszyny dają dowód prawdziwego postępu w technologii drukowania dla przemysłu opakowaniowego, łącząc wysoką jakość i precyzję druku z wiodącą na rynku wydajnością.


Innowacje i nowe rozwiązania techniczne

Przede wszystkim oba urządzenia CorruCUT zostaną wyposażone w nowy typ wstępnie ustawianych sztanc rotacyjnych. Dzięki temu nieużywany podczas danej produkcji cylinder sztancujący może zostać wstępnie ustawiony, a po zakończeniu zlecenia wymieniony. Christoph Müller, członek zarządu firmy Koenig & Bauer AG, komentuje: Dzięki tym dwóm maszynom firma Koenig & Bauer weszła ostatecznie na rynek druku bezpośredniego na tekturze falistej. Nasz cel w perspektywie średnioterminowej to osiągnięcie pozycji rynkowej, która jest dla nas standardem. Ponadto maszyny będą wyposażone w unikatowe, uznane już rozwiązania takie jak niewymagający stosowania wałków ciągnących nakładak paskowy z podciśnieniem czy system wymiany wałków rastrowych. 

Ważną i integralną częścią maszyn są również aktualizacje oprogramowania, które jeszcze bardziej zwiększają automatyzację i ułatwiają operatorom pracę na maszynie. Nasz zespół stale opracowuje innowacyjne i nowe rozwiązania techniczne dla naszych maszyn. Wsłuchujemy się w to, co mówią nasi klienci i współpracujemy z nimi, aby zapewnić ciągłą poprawę wydajności naszych urządzeń – uzupełnia Christoph Müller.

Rapida 145 z jedenastoma zespołami drukującymi i uszlachetniającymi

Od 1976 roku w firmie Model Obaly pracowało bądź nadal pracuje dwanaście offsetowych maszyn arkuszowych firmy Koenig & Bauer. Obecnie w tej lokalizacji znajdują się jedna maszyna Rapida 145, dwie maszyny Rapida 142 i jedna Rapida 106 w średnim formacie.

Nowa Rapida 145 ma zwiększyć moce produkcyjne drukarni w Opawie już wiosną 2022 roku. Będzie ona podniesiona o 420 mm z myślą o druku na grubych kartonach i mikrofali oraz wyposażona w sześć zespołów farbowych, wieżę lakierującą, dwa zespoły suszenia pośredniego, zespół drukujący i lakierujący oraz potrójnie wydłużone wykładanie. Funkcje automatyzacyjne będą obejmować pracę w trybie non-stop, logistykę stosu, nakładanie bez marek ciągnących DriveTronic SIS, symultaniczną wymianę form drukowych DriveTronic SPC wraz z funkcją Plate Ident oraz urządzenia myjące Clean-Tronic Synchro umożliwiające równoległe przeprowadzanie procesów mycia. W celu umożliwienia pracy z farbami UV oraz w trybie mieszanym, a tym samym zwiększenia elastyczności pracy w przypadku uszlachetniania produktów inline, na przedłużeniu wykładania dodatkowo zostaną zainstalowane zespoły suszące UV oraz IR-/TL-/UV.

Tradycja z perspektywą

Grupa Model, z siedzibą w Szwajcarii, jest zarządzana w czwartym pokoleniu przez Daniela i Elisabeth Model. Firma została założona prawie 150 lat temu i obecnie jest reprezentowana w siedmiu krajach poprzez własne spółki zależne. Grupa Model opracowuje, produkuje i dostarcza inteligentne, innowacyjne, wysokiej jakości rozwiązania ekspozycyjne i opakowaniowe wykonane z tektury litej i falistej. Grupa Model zatrudnia około 4600 osób w 15 europejskich lokalizacjach. Obrót w ubiegłym roku wyniósł ponad 800 milionów euro. Szczególny nacisk firma kładzie na zrównoważony rozwój – od kilku lat do produkcji wyrobów stosuje się prawie wyłącznie włókna pochodzące z recyklingu.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer