Ratujmy lasy deszczowe
22 lip 2019 11:46

Grupa Brother jest najdłużej współpracującym partnerem organizacji charytatywnej Cool Earth, działającej na rzecz ochrony ekosystemów i wspierania społeczności lasów tropikalnych. Od 2008 roku organizacja Cool Earth uratowała miliony drzew przed wycięciem, co pozwoliło chronić różnorodność biologiczną oraz umożliwiło mieszkańcom utrzymanie lasów deszczowych i domostw w nienaruszonym stanie. Dzięki wsparciu grupy Brother organizacja uratowała ponad 6000 akrów lasów deszczowych na terenie Peru i Papui Nowej Gwinei.  

Zatrudniająca blisko 25 000 pracowników firma Brother jest jednym z wiodących producentów urządzeń drukujących, technologii komunikacyjnych oraz monochromatycznych, wielofunkcyjnych urządzeń laserowych. Ważnym filarem działalności przed- siębiorstwa jest zaangażowanie w ochronę środowiska – w tym obszarze firma posiada prestiżowe certyfikaty ISO 140001, „der Blaue Engel” i „Eco Mark”. 

Współczesne firmy muszą wziąć odpowiedzialność za ratowanie środowiska naturalnego. Brother realizuje tę ideę już od 20 lat – mówi Katarzyna Idzkiewicz, marketing coordinator w firmie Brother Polska i dodaje: Przerzucanie ciężaru walki ze zmianami klimatu oraz wyniszczaniem środowiska na klientów to błędna i krótkowzroczna strategia. Dlatego aktywnie prowadzimy działania w ramach programu Brother Earth, który pomaga rozwiązywać problemy środowiska zarówno globalnie, jak i lokalnie.

Jednym z głównych działań w ramach projektu jest partnerstwo z organizacją charytatywną Cool Earth, która zajmuje się ratowaniem lasów tropikalnych. Trwające 10 lat partnerstwo koncentruje się na terenie Peru i Papui Nowej Gwinei, gdzie skupia się na ochronie lasów, ratowaniu zagrożonych gatunków i pomaganiu miejscowej ludności.

Współpracując z Cool Earth Brother pomaga chronić 46 gatunków zwierząt oraz 13 gatunków roślin, zachowując istotną różnorodność biologiczną w najważniejszych ekosystemach na świecie. W ciągu 10 lat skala partnerstwa ujawnia się w konkretnych liczbach. W tym czasie zabezpieczono ponad 4000 hektarów lasów deszczowych, a prawie 5 milionów drzew zostało ocalonych od wycinki. Działania w Peru i Papui Nowej Gwinei przyczyniają się także do zmniejszenia śladu węglowego firmy. Współpraca z Cool Earth sprawiła, że 213 tys. ton węgla pozostaje bezpiecznie w ziemi. Jest to odpowiednik dwudziestokrotnego przejechania dookoła świata.

Na działaniach korzystają nie tylko zwierzęta, ale przede wszystkim lokalna społeczność. Cool Earth współpracuje z mieszkańcami lasów tropikalnych w celu poprawy zdrowia i edukacji, a także pomocy w rozwijaniu umiejętności i poprawie warunków życia. Dzięki temu lokalna ludność może zarabiać w inny sposób niż sprzedaż ziemi firmom zajmującym się wyrębem lasów. Tak więc silniejsza społeczność oznacza bezpieczniejszy las.

Na rzecz ochrony środowiska Brother działa także wspólnie ze swoimi klientami. Dzięki inicjatywie Click for Earth internauci mogą wspierać wybrane projekty środowiskowe, które potem firma sfinansuje. Wśród projektów są między innymi ochrona płaszczek w Australii czy zalesianie tatrzańskich lasów. Dodatkowo klienci z całej Europy mogą przesyłać za darmo do firmy Brother zużyte tusze i tonery, które następnie zostają poddane utylizacji. Przesyłki trafiają do jednego z dwóch punktów utylizacji tonerów, znajdujących się w południowej Walii i Słowacji. Dzięki wykorzystaniu scentralizowanego systemu dystrybucji z siedzibą w Holandii wszystkie tonery docierają do punktu utylizacji w ramach jednej przesyłki zamiast pojedynczych paczek, zmniejszając przy tym emisję spalin.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Brother