Razem dla lepszej przyszłości druku etykiet 
25 maj 2018 14:49

Już trzeci raz z rzędu szwajcarska firma Gallus ugości wizytujących podczas dni otwartych Gallus Innovation Days. Szacuje się, że od 26 do 28 czerwca do siedziby głównej firmy w St. Gallen przybędzie ok. 1000 osób. Przy tej liczbie gości Gallus Innovation Days stały się już uznanym wydarzeniem w branży.

Podczas Gallus Innovation Days 2018 eksperci firm Gallus i Heidelberg zaprezentują, w jaki sposób cyfryzacja zmieni biznes produkcji etykiet oraz jak Gallus Ferd. Rüesch AG i Heidelberger Druckmaschinen AG zamierzają wspólnie wspierać swoich klientów w opanowaniu tego zupełnie nowego podejścia. Gallus pokaże szereg nowych produktów, zgodnie ze swoim tegorocznym mottem „Solutions for Printing Champions” („Rozwiązania dla mistrzów druku”). 

Łatwiejszy start z drukiem cyfrowym

W tym roku zadebiutuje nowy, cyfrowy system druku do produkcji etykiet – Gallus Smartfire, który, jak zapowiada firma, jest szczególnie interesujący dzięki łatwej obsłudze. Ta maszyna drukująca do produkcji etykiet jest przeznaczona do ciągłych zmian krótkich serii, a ponadto stanowi niedrogie rozwiązanie dla każdej drukarni zajmującej się produkcją etykiet, która jest zainteresowana przejściem na druk cyfrowy. 

Innowacje w cyfrowym i konwencjonalnym druku etykiet

Podczas kilkugodzinnych demonstracji na żywo, które odbędą się w nowym Print Media Center Label, zostaną zaprezentowane nowości Gallusa w zakresie cyfrowego i konwencjonalnego drukowania etykiet. 

Z jednej strony w centrum uwagi znajdzie się Gallus Labelfire. Maszyna jest nowo wyposażona we w pełni zintegrowany zespół sitodruku. Aplikacja koloru białego o pełnym kryciu w tym nowym zespole może być stosowana na podłożach przezroczystych, gwarantując standard jakości dla tego systemu drukowania cyfrowego. Z drugiej strony konwencjonalne maszyny Gallus do produkcji etykiet mają dodatkowe funkcje: Gallus RCS 430 jest wyposażony w funkcję „flying imprint” i wyjątkowo szybkie utwardzanie atramentu UV dzięki narzędziu wzmacniającemu działanie systemu suszenia UV, a Gallus ECS 340 posiada system przesuwania wstęgi do produkcji wielowarstwowych etykiet. 

Ponadto dział sitodruku Gallus zaprezentuje cały proces produkcji płyt drukowych Screeny A-Line, od ekspozycji siatki, poprzez nowy system naświetlania Phoenix UV LED firmy Heidelberg, po opracowanie nowego zautomatyzowanego mycia i system suszenia Gallus Screeny do końcowego montażu gotowej do druku płyty sitodrukowej.

Po raz pierwszy nowy Gallus Labelmaster Advanced będzie można zobaczyć z automatycznym ustawianiem pasowania poprzecznym i wzdłużnym. All4Labels Schweiz AG z siedzibą w St. Gallen (dawniej Omnipack AG) był jednym z pierwszych klientów firmy Gallus, którzy zainstalowali pomyślnie wprowadzoną na rynek maszynę Gallus Labelmaster podczas testów w drukarni. Teraz proces ten został oficjalnie zamknięty, co podkreśla fakt, że maszyna ta działała realizując codzienną produkcję od pierwszego dnia.

W październiku 2016 r., tuż po wydarzeniu Gallus Innovation Days, kierownictwo firmy Gallus przekonało drukarnię etykiet All4Labels Schweiz AG – znaną wówczas jako Omnipack AG – do wyboru jednego z pierwszych dostępnych na rynku modeli maszyny Gallus Labelmaster w celu jej przetestowania w odpowiednich warunkach produkcyjnych. Obsługiwany przez techników Gallus Labelmaster, wyposażony w 9 zespołów flekso, został zainstalowany i uruchomiony w krótkim czasie. 

W ciągu roku maszyna spełniła wszystkie wysokie wymagania dotyczące jakości w codziennej działalności w zakresie seryjnej produkcji etykiet i folii towarowych. Od początku drukarze w All4Labels byli zachwyceni intuicyjną obsługą, szybkimi zmianami pracy i dużą prędkością maszyny. To po prostu fantastyczne – mówi Patrik Fehr, kierownik produkcji w All4Labels. – Bez względu na to, z jaką prędkością maszyna pracuje, wydrukowany obraz jest zawsze spasowany. Inżynierowie Gallusa naprawdę wykonali tutaj świetną robotę. Imponujące jest również to, że pracując na tej maszynie jesteśmy niezwykle wydajni i także ekonomiczni. Dzięki krótkiemu odcinkowi wstęgi pomiędzy zespołami drukującymi oraz szybkim zmianom zadań produkujemy mniej odpadów i jesteśmy gotowi do drukowania w krótszych odstępach czasu.

Nowa platforma maszynowa Gallus Labelmaster oferuje wysoką prędkość do 200 m/min, dzięki czemu jest to najszybsza maszyna do produkcji etykiet, jaką kiedykolwiek zbudowano.

Nowo zaprojektowany zespół fleksograficzny jest napędzany przez dwa silniki serwo oferując przy tym najwyższą jakość. Do zaprojektowania tego zespołu wykorzystano know-how firmy Heidelberg z zakresu offsetu arkuszowego. Oprócz wyposażenia fleksograficznego dostępna jest kolejna, nowo opracowana jednostka sitodruku, oferująca wysokojakościowe wykończenie.

Zasadniczo Gallus Labelmaster wyróżnia się dzięki specjalnej konstrukcji platformy i jest indywidualnie konfigurowalny zgodnie z potrzebami klienta. Nowa konstrukcja platformy składa się z dwóch jednostek drukujących na moduł. Moduły te są dostępne w trzech różnych wersjach: wersja podstawowa obejmuje wszystkie niezbędne standardy drukowania etykiet. Wersja Plus oferuje znacznie większą elastyczność w zakresie wielu aplikacji w branży produkcji etykiet, a linia Advanced jest konfigurowalna zgodnie z praktycznie wszystkimi potrzebami i życzeniami klienta.

Firma Heidelberg przedstawi też kilka tematów podczas dni otwartych Gallusa – trójwymiarowe obiekty zostaną zadrukowane i spersonalizowane na systemie Omnifire 250. Ponadto Heidelberg zademonstruje wykrawanie przy użyciu sztancy rotacyjnej Speedmaster XL 160-DD, która jest nawet trzykrotnie szybsza pod względem produkcji i czasu narządzania, a także bardziej ekonomiczna w kosztach narzędzi niż podobne urządzenia. Rozwiązania CERM wprowadzają nowe aplikacje mobilne wraz z oprogramowaniem do zarządzania firmą.

Gallus Partner Show

Ponad 30 firm partnerskich zaprezentuje swoje produkty i usługi dla branży etykiet, co przewyższa poziom zaangażowania tych firm w trakcie dotychczasowych imprez Gallus Innovation Days.

Dwa lata temu ponad 800 gości z całego świata przyjechało do Szwajcarii. W tym roku Gallus chce kontynuować tę historię sukcesu poprzez jeszcze większy obszar wystawienniczy.

Zgłoszenia uczestnictwa w Gallus Innovation Days 2018 można składać na stronie: www. gallus-group.com/gallus/events

Na podstawie materiałów firmy Gallus opracowała AP