Jeden z czołowych szwajcarskich przetwórców etykiet stracił w ubiegłym roku znaczącego klienta. Konkurencja zaoferowała spore oszczędności oraz elastyczny druk na żądanie. Rywalem nie był jednak inny producent etykiet, ale sam klient, który zainwestował w druk cyfrowy.
Wiodący globalny dostawca produktów farmaceutycznych B. Braun, z siedzibą główną w Niemczech, posiada zakłady produkcyjne na każdym kontynencie i w 2009 roku odnotował rekordową sprzedaż na poziomie 4,1 miliarda EUR. W swoim szwajcarskim zakładzie w Sempach produkuje, butelkuje i nakleja etykiety na różnego rodzaju szczepionki. W ubiegłym roku postanowił realizować niskonakładową produkcję etykiet we własnym zakresie i zainwestował w dwa systemy inkjetowe EFI Jetrion.
Szczepionka na krótkie serie
Portfolio szczepionek produkowanych przez B. Braun składa się z tysiąca produktów, wymagających łącznie 2,5 tys. rodzajów etykiet. O inwestycji we własny system inkjetowy przesądziła decyzja o zmianie szaty graficznej wszystkich etykiet. Koszt produkcji samych form drukowych stanowiłby setki tysięcy franków szwajcarskich – zdradza Ruedi Hofstetter, szef działu pakowania. – Nie moglibyśmy wprowadzić nowych wzorów etykiet, polegając wyłącznie na drukarni. W tym aspekcie była to jedyna słuszna decyzja, która także pozwoliła nam zaoszczędzić na kosztach produkcji etykiet w zasadzie już od pierwszych dni pracy urządzeń.
B. Braun porównał ofertę rynkową w zakresie cyfrowej produkcji etykiet i zdecydował się na dwa systemy Jetrion 4000s. Jak twierdzi R. Hofstetter, przesądziła łatwość obsługi: Narząd i obsługa tego urządzenia są wyjątkowo proste. Operator właściwie tylko zmienia atramenty. Kolejnym ważnym czynnikiem była możliwość drukowania bezpośrednio na podłożu, ponadto testy polegające na poddaniu zadrukowanego podłoża 24-godzinnemu działaniu alkoholu i innych płynów stosowanych w produkcji farmaceutyków wykazały, że druk UV jest wystarczająco odporny nawet bez lakierowania zabezpieczającego.
Jetrion 4000s oraz uzupełniająca go linia wykańczająca Digicon obsługiwane są przez Franza Leutholda, który odbył dwutygodniowy kurs szkoleniowy przeprowadzony przez specjalistów z firm Jetrion oraz AB Graphics (dostawcy linii Digicon) i teraz sam szkoli kolegów z firmy: Szkolenie koncentrowało się głównie na procesach wykończeniowych; sam druk jest wyjątkowo prosty i w zasadzie nie wymaga interwencji operatora.
Oszczędności na żądanie
Redukcja zapasów magazynowych to najczęściej wymieniana zaleta druku cyfrowego; w przypadku sektora medycznego jest ona tym bardziej istotna, że zmiana jakichkolwiek regulacji czy przepisów oznacza konieczność zniszczenia całego nakładu wyprodukowanego na tzw. magazyn i naraża firmę na znaczące koszty. Przed inwestycją w system Jetrion B. Braun składał zamówienia na etykiety raz na 6 tygodni, a ich minimalny nakład wynosił 50 tysięcy szt., które długo zalegały na magazynowych półkach, zanim zostały wykorzystane. Dwa Jetriony, terminal komputerowy oraz linia wykańczająca zajęły to samo pomieszczenie, w którym przechowywane były zapasy etykiet; teraz znajduje się w nim półka z nie więcej niż 30 rolkami gotowymi do przekazania na produkcję. Sprawnie funkcjonujący druk etykiet jest kluczowy dla B. Braun. Druk na żądanie musi być realizowany bez żadnych zakłóceń. Nie mamy zapasów, więc jeśli nie ma etykiet, staje cała produkcja – mówi R. Hofstetter. Posiadanie dwóch systemów Jetrion 4000s to w tym kontekście rodzaj polisy ubezpieczeniowej, jako że pracują one na zmianę, nigdy równolegle. Typowy dzień produkcyjny to druk 20-30 prac; kiedy redaktor „Labels & Labeling” odwiedził szwajcarski oddział B. Braun, planowany był druk nieco ponad 51 tysięcy etykiet, a wysokość nakładu poszczególnych prac wahała się od zaledwie 9 do 17 400 szt.
Zamówienia na etykiety są przekazywane przez dział logistyki raz w tygodniu, co pozwala na sprawne planowanie produkcji. Do numeru każdej pracy przypisane są odpowiedni wzór etykiety w pliku PDF oraz wysokość nakładu. Zmienne dane (które zmieniają się dla każdej pracy, ale nie w jej obrębie) są wprowadzane poprzez oprogramowanie prepressowe EFI print manager. Nie ma systemu inspekcji; pierwsza i ostatnia etykieta są ręcznie porównywane z proo-fem w PDF-ie.
Kolory drukowane przez system Jetrion nie są może tak jaskrawe jak w przypadku fleksografii, ale kolory poszczególnych marek nie stanowią dla nas kluczowej kwestii, więc jestem zadowolony z końcowego rezultatu – mówi René Bründler, odpowiedzialny za etykiety i opakowania. – Aby zapewnić spójność kolorystyczną etykiety i opakowania, prosimy zewnętrzną drukarnię, realizującą dla nas produkcję pudełek kartonowych, o dopasowanie się do kolorów uzyskanych w systemie Jetrion.
Już nie klient?
Opisana instalacja to zapewne początek pewnego trendu, jeśli chodzi o przetwórców etykiet; mniej odnosi się on do drukarń realizujących prace, w których zgodność kolorystyczna w obrębie poszczególnych technologii jest kluczowa. Firma B. Braun jest pewna, że druk niskonakładowy zamierza realizować we własnym za-kresie: To oczywiste, że wysokie nakłady będziemy wciąż zlecać na zewnątrz, jednak te mniejsze chcemy wykonywać sami – twierdzi Ruedi Hofstetter.
Jason Oliver, dyrektor sprzedaży Jetrion w Europie jest przekonany, że B. Braun zapoczątkował trend i spodziewa się kolejnych instalacji u klientów końcowych w niedalekiej przyszłości: „Nie sądzę, aby projekt graficzny miał tu jakiekolwiek znaczenie. Pomimo że B. Braun nie stara się kreować specjalnie dekoracyjnych etykiet, to z pewnością jest to coś, co inni użytkownicy mogą i będą realizować.
Gdybym to ja był przetwórcą etykiet, trzymałbym rękę na pulsie. To nie tak, że ich biznes przestanie funkcjonować z dnia na dzień – ostrzega J. Oliver. – Niemniej druk i przetwórstwo etykiet to obszar o i tak już bardzo dużej konkurencji, a inwestowanie przez dotychczasowych klientów we własne systemy czyni go jeszcze trudniejszym. Najlepszym sposobem na przetrwanie i wzrost jest postawienie na sprawdzony, ekonomiczny, cyfrowy system drukujący.
Na podstawie artykułu opublikowanego w magazynie „Labels & Labeling” z maja 2010 opracowała AN
***
Urządzenia Jetrion UV Inkjet Systems to najnowsze rozwiązania w dziedzinie pełnokolorowego, cyfrowego druku na wąskiej wstędze, nagradzane za innowacyjność w kolejnych latach od swojej premiery (2008, 2009, 2010). Maszyny Jetrion stosują technologię inkjet bazującą na atramentach UV (CMYK + biały), co stanowi o ich elastyczności w produkcji, trwałości produktu i niskich kosztach produkcji. W Polsce dystrybutorem EFI Jetrion UV jest firma Reprograf SA. Niebawem opiszemy instalację systemu Jetrion w jednej z polskich drukarń.