Rigid-boxy z Vilpolu
6 gru 2016 14:59
W najbliższym czasie w drukarni Vilpol rozpocznie pracę nowy automat do produkcji opakowań oklejanych typu rigid-box z tektury litej. Maszyna, która przyjechała do Polski wprost z targów drupa, pozwoli podwarszawskiej firmie rozszerzyć swoje usługi o kolejny produkt, tym razem dla rynku opakowań typu premium.
Mieszcząca się w Wilkowie Polskim (okolice Nowego Dworu Mazowieckiego) drukarnia Vilpol świadczy kompleksowe usługi dla klientów z wielu branż. Dzięki jednemu z najlepiej wyposażonych parków maszynowych w województwie mazowieckim jest w stanie zrealizować szeroką gamę zamówień, zarówno w obszarze tradycyjnie pojmowanej poligrafii (druk i oprawa broszur oraz katalogów), jak i opakowań oraz materiałów ekspozycyjnych (standy, hangery, displaye, wobblery, stojaki).
Pod koniec ubiegłego roku w hali produkcyjnej przedsiębiorstwa zaczęły pracować dwie półautomatyczne maszyny do produkcji pudełek składanych z tektury introligatorskiej (rigid-box). Decyzja o zakupie półautomatów oraz zrealizowana tuż po targach drupa instalacja w pełni automatycznej maszyny ZK-660AN chińskiej firmy Zhongke zwiastują poważny zamiar zaistnienia przez Vilpol na wymagającym rynku wysokiej jakości sztywnych opakowań oklejanych. Początkowo nowa usługa ma służyć przede wszystkim zaspokajaniu potrzeb obecnych klientów drukarni – głównie z branży wydawniczej – którzy z chęcią przyjmą możliwość wykonania pełnego zakresu produkcji w jednej firmie, bowiem eliminuje ona konieczność ponoszenia kosztów transportu i skraca czas dotarcia opakowania z produktem na rynek. Naturalnie firma nie ogranicza swoich planów tylko do tej grupy odbiorców. Zakres możliwych zastosowań sztywnych opakowań jest bardzo szeroki; ich atrakcyjny wygląd oraz trwałość znajdują chętnych odbiorców w branżach kosmetycznej, żywnościowej, obuwniczej, odzieżowej i wielu innych.
Ten rodzaj produktu jest zupełnie nowy w naszym portfolio, choć firma od lat produkuje opakowania kartonowe i kaszerowane dla firm parafarmaceutycznych i spożywczych, wykorzystując do tego celu rozbudowany dział introligatorski z wykrawarkami i składarko-sklejarkami. Ale rigid-box to zupełnie inna technologia i jakość: to opakowania premium, które na ogół idą w parze z efektownymi uszlachetnieniami w rodzaju złoceń i hot stampingu, jakie, być może, pojawią się w naszej ofercie w przyszłości – wyjaśnia Wiktoria Majewska, członek zarządu firmy Vilpol. – Segment producentów opakowań typu rigid-box nie jest jeszcze tak nasycony, jak w przypadku opakowań z tektury falistej i kaszerowanej, dlatego mamy nadzieję, że znajdziemy w nim swoją niszę. Firma liczy na zainteresowanie swoją nową ofertą producentów elektroniki, ekskluzywnego obuwia i drogich kosmetyków. Widzimy dla siebie szansę w produkcji pudełek typu welcome pack, czyli prezentowych – dodaje Wiktoria Majewska.
Vilpol realizuje już zlecenia klientów dzięki dwóm półautomatycznym maszynom, na których formowane są głównie opakowania produkowanych w Vilpolu gier i puzzli. Tak naprawdę inicjatywa inwestycji w urządzenia do rigid-boxów wyszła od naszych odbiorców. W listopadzie 2015 r. zainstalowaliśmy półautomaty, by ocenić potencjał tego segmentu produkcji, a przy okazji nauczyć się technologii i obsługi przed potencjalnym zakupem w pełni automatycznego urządzenia – tłumaczy Wiktoria Majewska. Rosnąca liczba zamówień sprawiła, że kilka miesięcy później w Vilpolu podjęto decyzję o inwestycji w bardziej zaawansowany model ZK-660AN firmy Zhongke.
O jej możliwościach miałem okazję naocznie przekonać się podczas ubiegłorocznej wizyty w Chinach, które odwiedziłem przy okazji zakupu 6-punktowej składarko-sklejarki. Decyzja o zakupie wynikała zarówno z atrakcyjnej ceny, jak i technicznego zaawansowania urządzenia – wyjaśnia Andrzej Chełczyński, członek zarządu Vilpolu. Następnie opisuje, jak wygląda proces produkcji pudełka: Automat w trakcie jednego procesu składa i formuje pudełko, wzmacnia naroża taśmą i okleja uformowane opakowanie zadrukowanym lub niezadrukowanym papierem. Wyprodukowane pudełka są parowane na łączących je taśmociągach. W ten sposób w jednym przebiegu otrzymujemy gotowy produkt. Moi rozmówcy nie kryją, że pełne możliwości technologia zaprezentuje po zakupie – ewentualnym – drugiego automatu. Chcielibyśmy połączyć dwa urządzenia w synchronicznie pracujący tandem, w którym jedna maszyna wytwarza pudełko właściwe, a druga w tym samym czasie formuje przykrycie. Decyzja o zakupie drugiego automatu będzie zależała od sukcesu naszej oferty; praca „tandemowa” pozwoliłaby nam produkować nawet 30 pudełek na minutę – dodaje Andrzej Chełczyński.
Firma Zhongke, producent automatu ZK-660 AN, od 2002 r. jest największym dostawcą tego typu urządzeń na rynek azjatycki i jednym z czołowych w skali globu. Jej produkty posiadają certyfikaty jakości ISO 9000 oraz certyfikat bezpieczeństwa CE i są sprzedawane odbiorcom z Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. Automat ZK-660 AN, który zakupiła firma Vilpol, to zaawansowane i zautomatyzowane urządzenie do produkcji wysokiej jakości sztywnych opakowań oklejanych typu rigid-box. Zależnie od ich wymiarów wytwarza od 15 do 30 pudełek w ciągu minuty. W porównaniu z tradycyjną ręczną produkcją maszyna zapewnia nawet 30-krotny wzrost efektywności.
Automat jest sterowany za pomocą dotykowych paneli. Wyposażono go w funkcję autodiagnostyki, która w każdej chwili może wykryć błąd w wykonywanej czynności oraz umożliwia testowanie maszyny przed rozpoczęciem produkcji. Dzięki temu rozwiązaniu maszynę jest w stanie obsługiwać operator bez wysokich kompetencji, a czas narządzenia automatu do nowej pracy skraca się do około 1 godziny.