Rozszerzone portfolio rozwiązań do druku cyfrowego
26 kwi 2019 08:43

Dział farb i atramentów do druku cyfrowego, powołany do życia w firmie Sun Chemical kilkadziesiąt lat temu (wraz z pojawieniem się dedykowanej jednostki – SunJet), uwzględnia obecnie trzy kluczowe obszary rynkowe dla druku inkjetowego: druk solwentowy, UV oraz sublimacyjny. Portfolio produktowe jest stale rozszerzane o kolejne rozwiązania, dedykowane produkcji wielkoformatowej i superwielkoformatowej, które zostanie zaanonsowane oficjalnie podczas targów FESPA 2019.

Pierwszym obszarem zainteresowania Sun Chemical jest rynek wysokiej jakości zamienników dla atramentów solwentowych, używanych w rolowych ploterach czołowych producentów. Drugim, cechującym się wysoką dynamiką wzrostu, jest obszar produkcji reklamowej bazującej na tekstyliach, gdzie stosowane są farby sublimacyjne. Trzeci to atramenty inkjetowe UV, zarówno produkowane na bazie OEM dla wybranych producentów sprzętu, jak i – już niebawem – oferowane przez Sun Chemical pod własnym szyldem i skierowane do szerszego grona użytkowników maszyn, opartych na tej technologii. O zmianach w portfolio firmy, a także o zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych w dziedzinie druku cyfrowego rozmawiamy z Krzysztofem Ostrowskim, zajmującym się produktami z grupy Digital firmy Sun Chemical w Polsce.

Jak istotny jest dział druku cyfrowego dla całego koncernu Sun Chemical i dla jego polskiego oddziału?

––––––––––

Krzysztof Ostrowski: Jego znaczenie rośnie analogicznie do rozwoju całego rynku druku wielkoformatowego, któremu oferujemy część naszych rozwiązań. W skali obrotów całego koncernu, czy też lokalnego polskiego oddziału, udział rokrocznie wzrasta, co przekłada się na realne, skądinąd niemałe liczby bezwzględne. Za produkcję i działalność badawczo-rozwojową całej jednostki Digital odpowiada brytyjski oddział Sun Chemical. Również w Wielkiej Brytanii koordynowane są działania zespołu wsparcia technicznego, obejmującego swym zasięgiem całą Europę. W Polsce do rynku druku cyfrowego w Sun Chemical oddelegowany jest zespół osób doskonale znających specyfikę rynku VISCOM. 

W działaniach sprzedażowych wspierają nas także liczni dystrybutorzy.

Jak rozległa jest ta sieć sprzedaży i co oferują lokalni partnerzy handlowi Sun Chemical?

––––––––––

K.O.: Nasza strategia względem druku cyfrowego przechodzi w tym roku gruntowne zmiany. Jednak w kontekście rynku, na którym ściśle współpracujemy z dystrybutorami – tj. w obszarze wysokiej jakości zamienników dla oryginalnych atramentów solwentowych – sytuacja pozostaje względnie stabilna. Ze względu na jego specyfikę nie spodziewamy się tu takiej dynamiki wzrostu, jak w latach poprzednich, a wypracowany przez nas model sprzedaży sprawdza się obecnie bardzo dobrze. Lokalni dystrybutorzy, za pośrednictwem których nasze atramenty solwentowe docierają do firm z rynku wide format, poza samym produktem zapewniają klientom kompleksową współpracę i opiekę. Obejmuje ona wsparcie techniczne i serwis, jak też pomoc – przy naszym aktywnym udziale – w profilowaniu i ustawianiu parametrów urządzeń. Co więcej, poza atramentami (których jest pięć serii, więc można je dobrać z myślą o każdym ploterze solwentowym) większość naszych dystrybutorów oferuje też różnego rodzaju podłoża drukowe, dedykowane poszczególnym technikom drukowania czy konkretnym maszynom. Pełnią oni zatem funkcję nie tyle sprzedawców, ile partnerów i doradców dla naszych wspólnych klientów. Jeżeli chodzi o klientów z rynku super wide format, są oni przez nas obsługiwani bezpośrednio. 

Co zatem nowego może zaproponować klientom z tego obszaru rynkowego Sun Chemical jako producent atramentów?

––––––––––

K.O.: Możemy udoskonalać już istniejące czy wprowadzać na rynek nowe atramenty, np. z myślą o nowych modelach ploterów, jak też rozwiązania usprawniające użytkowanie maszyn oraz materiałów eksploatacyjnych. Jednym z najnowszych rozwiązań są specjalne, zamykane próżniowo worki typu pouch, w których znajduje się odgazowany atrament, co zwiększa trwałość tak aplikowanego produktu. Rozwiązanie to zostało zaanonsowane po raz pierwszy na ubiegłorocznych targach FESPA, w wersji rynkowej pojawiło się na początku tego roku i obecnie jest przez nas wdrażane u klientów. Na nowo odkrywamy też przed klientami potencjał tkwiący w kartridżach, które są obecnie wykorzystywane zarówno przy atramentach solwentowych, jak i farbach UV. Jest to rozwiązanie umożliwiające czyste i bezproblemowe ich dozowanie.

Skoro wspomniał Pan o atramentach do druku inkjetowego UV, jak wygląda ta część oferty Sun Chemical?

––––––––––

K.O.: To dział, w którym w tym roku planowane są strategiczne zmiany. Dotychczas – w ramach jednostki SunJet – wytwarzane przez nas atramenty inkjetowe UV były dostarczane do wybranych producentów ploterów na bazie umów z OEM. W ciągu najbliższych miesięcy na rynku pojawią się nowe atramenty UV kompatybilne z większością ploterów, oferowanych przez czołowych producentów. Jest to dla nas duża zmiana, gdyż produkty te będziemy oferowali już pod własną marką. Więcej informacji w tym zakresie przyniosą majowe targi FESPA. Podobnie zresztą jak w przypadku atramentów sublimacyjnych do zadrukowywania tekstyliów.

Czego możemy się spodziewać w ich przypadku?

––––––––––

K.O.: Do naszej oferty wprowadzimy atramenty dostosowane do ultraszybkich głowic Kyocera, co znacząco rozszerzy nasze portfolio i zwiększy bazę maszyn, z którymi produkty Sun Chemical będą kompatybilne. Generalnie farby sublimacyjne można podzielić na trzy rodzaje: do druku bezpośredniego, pośredniego (z udziałem papieru transferowego) oraz tzw. cyklu mieszanego. Z myślą o każdym z nich produkujemy różne rodzaje pigmentów, uwzględniające m.in. finalne podłoże, które ma zostać zadrukowane; np. ostatniemu z wymienionych dedykowane są farby Sun Encore, przeznaczone do zadrukowywania bawełny i jedwabiu.

Tekstylia stają się coraz popularniejszym nośnikiem reklamowym, zarówno w kontekście zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych, m.in. ze względu na wygodę przy ich transporcie i montażu. Nasza firma stara się podążać za tymi trendami rynkowymi, oferując od dłuższego czasu atramenty kompatybilne z głowicami producentów takich jak Ricoh czy Epson. Obecnie do tego grona dołącza wspomniana już Kyocera. Po więcej szczegółów również zapraszam na nasze stoisko podczas targów FESPA. 

Jakie, poza obszernością i wszechstronnością samego portfolio, są zatem kluczowe korzyści dla klientów korzystających z rozwiązań Sun Chemical?

––––––––––

K.O.: W dużym stopniu o naszym sukcesie na rynku wielkoformatowego druku cyfrowego (warto w tym miejscu nadmienić, że jesteśmy w pierwszej trójce dostawców tego typu asortymentu w Europie) decyduje bardzo wysoka jakość samych produktów. Nasi klienci z rynku aftermarket często podkreślają, że użytkowane przez nich zamienniki niejednokrotnie są lepsze od atramentów oryginalnych. Tę wysoką jakość jesteśmy w stanie zapewnić dzięki wieloletnim doświadczeniom, wiedzy technologicznej i głębokim zasobom badawczo-rozwojowym. We wspomnianym wcześniej ośrodku R&D w Wielkiej Brytanii pracuje kilkudziesięcioosobowy zespół specjalistów, których zadaniem jest tworzenie nowych i udoskonalanie już istniejących rozwiązań. Wyróżnia nas także wysoka dbałość o to, by farby i atramenty Sun Chemical były bezpieczne zarówno dla użytkujących je operatorów maszyn, jak i dla końcowych odbiorców samych wydruków. Spełniają one m.in. niezwykle restrykcyjne normy GreenGuard oraz GreenGuard Gold, potwierdzające ich proekologiczność. Trzecim kluczowym elementem i naszą przewagą jest kompleksowa współpraca z klientami i zapewnienie im opieki posprzedażowej. Nasza wiedza jako producenta, a także naszych dystrybutorów, z którymi współpracujemy, znakomicie się tu uzupełniają.

Obecne zmiany wskazują, że Sun Chemical stanie się producentem i dostawcą farb i zamienników dla niemal wszystkich technologii, jakie istnieją na rynku druku wielkoformatowego.

––––––––––

K.O.: Zgadza się. Poza opatentowaną przez jednego z producentów maszyn technologią druku lateksowego, jesteśmy w stanie zaoferować odpowiedni atrament dla każdego plotera o szerokości ponad 1,6 m, pracującego w oparciu o atramenty solwentowe, atramenty inkjetowe UV oraz farby sublimacyjne do tekstyliów. Zapraszamy zatem wszystkie drukarnie wielkoformatowe do kontaktu z nami bądź z jednym z naszych autoryzowanych dystrybutorów. Wybierających się zaś na targi FESPA zapraszam do odwiedzenia stoiska Sun Chemical (nr B4-K10). 

Artykuł sponsorowany

 

error: Kopiowanie zabronione!