Rozwiązania dla cyfrowego druku zwojowego książek i akcydensów
18 paź 2017 12:04

W ostatnich miesiącach firma Docufield – wyłączny przedstawiciel marki Hunkeler w Polsce – zrealizowała kolejne wdrożenia zaawansowanych rozwiązań szwajcarskiego producenta, dedykowanych produkcji dziełowej i akcydensowej bazującej na zwojowym druku cyfrowym. 

Dwie linie Book Block Solution do tworzenia sklejonych bloków książkowych zostały dostarczone do drukarń z Polski i jednego z krajów nadbałtyckich. Z kolei do rodzimego zakładu poligraficz-nego, specjalizującego się w niskonakładowej produkcji dziełowej, została dostarczona maszyna do cięcia wstęgi na luźne arkusze – Roll to Stack Solution. Warto dodać, że rozwiązania marki Hunkeler dostarczane przez Docufield towarzyszą wszystkim wdrożeniom zwojowych maszyn cyfrowych bazujących na technice inkjetowej, jakie dotychczas zrealizowano w polskich firmach.

Mówi Michał Okurowski – dyrektor ds. rozwoju Docufield: Jest to dla nas duży powód do satysfakcji, zwłaszcza że mówimy tu o maszynach drukujących różnych producentów, będących liderami rynkowymi w obszarze rolowych urządzeń inkjetowych. Uwaga ta dotyczy również dwóch rodzimych klientów, do których w ostatnim czasie dostarczyliśmy linie Book Block Solution i Roll to Stack Solution. Rozwiązania te pracują w trybie offline, natomiast systemy nawijania i odwijania wstęgi marki Hunkeler są połączone inline z maszynami drukującymi. Co ciekawe, podobnie rzecz się ma z drukarnią z zagranicy, do której trafiło rozwiązanie Book Block Solution.

Book Block Solution – elastyczne rozwiązanie dopasowane do potrzeb drukarni

Po zakończonych sukcesem targach Hunkeler Innovationdays 2017 firma Docufield nie tylko odnotowała wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami szwajcarskiego producenta, ale też sfinalizowała kilka istotnych projektów. Dwa z nich dotyczyły modułowego rozwiązania do produkcji sklejonych bloków książkowych – Book Block Solution, umożliwiającego – m.in. dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji – wydajną obsługę niskonakładowych tytułów. Linie, w bardzo podobnej konfiguracji, trafiły do drukarń z Polski i jednego z krajów nadbałtyckich. W pierwszym przypadku rozwiązanie obsługuje wstęgę o szerokości 760 mm, w drugim – 520 mm. Natomiast sama funkcjonalność jest bardzo zbliżona. Book Block Solution umożliwia automatyczną produkcję wstępnie sklejonych bloków książkowych ze składek o objętości 4, 6 bądź 8 stron. Pozwala też na zmianę ich objętości w trybie książka/książka lub długości odcięcia w trybie stos/stos. Wszystko odbywa się przy pełnej prędkości produkcyjnej, sięgającej 200 m/min – mówi Michał Okurowski.

Jak dodaje, dla klientów pojawienie się Book Block Solution oznaczało też wprowadzenie znaczących zmian w realizacji procesu produkcyjnego i konieczność przekonfigurowania całego workflow: W efekcie drukarnie te mogą zaoferować swoim klientom zupełnie nowe możliwości wytwórcze, przede wszystkim w kontekście wydajności i sprawności obsługi. Dostarczone przez nas linie eliminują bowiem kilka etapów procesu produkcyjnego, realizując je w ramach jednego, elastycznego rozwiązania. 

Roll to Stack Solution – wydajne cięcie na luźne arkusze 

Z kolei we wrześniu br. w innej polskiej drukarni, pracującej w oparciu o rozwiązania zarówno konwencjonalne, jak i cyfrowe, rozpoczęła pracę linia Hunkeler Roll to Stack Solution, umożliwiająca wysokowydajne cięcie wstęgi na luźne arkusze. Tu również przy wyborze maszyny dużym atutem okazała się wysoka automatyzacja pracy, jaką zapewnia to rozwiązanie: zmiana formatu i stosu następuje przy pełnej prędkości produkcyjnej, wynoszącej do 150 m/min. Klient zdecydował się na nasze rozwiązanie z uwagi na specyfikę realizowanej produkcji – mówi Michał Okurowski. – Linia Roll to Stack Solution jest bowiem w jego przypadku wykorzystywana do wytwarzania zaawansowanego produktu, jakim są niskonakładowe instrukcje obsługi o małej objętości i dużej zmienności treści. Przy zakupie linii wykańczającej istotna zatem była jej elastyczność w kontekście realizowania krótkich serii, bez zwalniania tempa procesu wytwórczego. Poziom automatyzacji dodatkowo zwiększa czytnik kodów Data Matrix, który został uwzględniony w tej konfiguracji.

Udany rok i obiecująca przyszłość

Zdaniem dyrektora rozwoju Docufield, ostatni kwartał br. może przynieść firmie kolejne kontrakty na dostawę zaawansowanych rozwiązań marki Hunkeler: Ich finalizacja i wdrożenie u klientów to zapewne już kwestia następnego roku, ale liczymy na zamknięcie kilku ważnych projektów w najbliższych miesiącach. Zainteresowanie wysokowydajnymi rozwiązaniami Hunkeler, automatyzującymi i usprawniającymi pracę stale rośnie, zarówno wśród polskich drukarń, jak i firm specjalizujących się w masowej obsłudze korespondencji. Pokazała to choćby tegoroczna edycja targów Hunkeler Innovationdays, na których gościliśmy liczną grupę klientów z naszego kraju. Najlepszym zaś potwierdzeniem tej tezy są ostatnie wdrożenia linii Book Block Solution i Roll to Stack Solution. Liczymy zatem na owocny ostatni kwartał br. i udany rok 2018 – podsumowuje Michał Okurowski. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Docufield

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>