SCR wprowadza udogodnienia w obsłudze BDO
22 maj 2020 09:04

Przedsiębiorcy wytwarzający odpady, wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach czy też produkujący lub importujący opakowania, do 31 grudnia 2019 mieli obowiązek zarejestrować swoje przedsiębiorstwo w Bazie Danych o Odpadach i w związku z tym prowadzić elektroniczną ewidencję oraz sprawozdawczość odpadów.

Wprowadzenie tego obowiązku wiązało się z mnożącymi się nieprawidłowościami w sektorze odpadów, zarządzaniu ich przepływem oraz jego ewidencjonowaniem. 

Z praktycznego punktu widzenia chodziło o prawdziwą wiedzę, gdzie wytwarzane są odpady, jakie odpady, ile odpadów i gdzie one finalnie trafiają.

Sektora poligraficznego ten obowiązek nie ominął. Drukarnia jest wytwórcą odpadów makulaturowych, tworzyw sztucznych czy też odpadów przemysłowych/eksploatacyjnych.

Ze względu na epidemię COVID-19 ewidencja odpadów może być prowadzona w dotychczasowej formie papierowej do 31 grudnia 2020 roku. Jednak wszystkie wystawione w tym czasie karty trzeba przenieść do Systemu BDO, najpóźniej do 31 stycznia 2021 r.

Wiele drukarń zgłaszało problem z prowadzeniem BDO czy odnalezieniem się w tym środowisku. Jako firma zajmująca się zagospodarowaniem odpadów takie sygnały otrzymywaliśmy również od naszych dostawców. Najczęstsze problemy dotyczyły aspektów personalnych związanych z czasem, który trzeba temu poświęcić – ze stworzeniem dodatkowego etatu włącznie. 

Jedną z propozycji, jaką już od dawna ma w swojej ofercie Stołeczne Centrum Recyclingu, jest Świadczenie Usług Środowiskowych dla drukarń. Poszerzyliśmy ją o możliwość prowadzenia Bazy Danych o Odpadach – odciążając w ten sposób przedsiębiorcę od zajmowania się tym zagadnieniem.

Ponadto SCR jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w Polsce wykorzystało tak zwane API. 

Co to jest API? 

Jest to narzędzie systemowe, które zostało udostępnione w BDO. Pozwala ono na połączenie (sparowanie) BDO drukarni z systemem odbiorcy odpadów. Jak to działa?

Odbiorca odpadów po zgłoszeniu odbioru np. makulatury wprowadza do swojego systemu wszystkie istotne dane dotyczące wykonania tej usługi. Dzięki API automatycznie generuje się KPO, a wyznaczone osoby otrzymają informację e-mail o stworzeniu karty planowanej (to dodatkowa inicjatywa SCR). Całość odbywa się automatycznie, znacznie odciążając przy tym pracownika drukarni. Kierowca SCR wykonując usługę odbioru makulatury jest wyposażony w tablet i poprzez aplikację wprowadza wszystkie kluczowe informacje, które są rejestrowane w „realu”. W dobie panującej epidemii należy podkreślić, że ta możliwość ogranicza, a nawet wyklucza kontaktowanie się pracowników drukarni z pracownikami odbiorcy odpadów. Przebieg całego procesu jest bezpieczny oraz bezawaryjny, co podkreślają współpracujące z SCR drukarnie. Wdrażając API, Stołeczne Centrum Recyclingu już od lutego wspiera w ten sposób swoich partnerów.

Stołeczne Centrum Recyclingu Sp. z o.o. zaprasza do współpracy w zakresie zagospodarowania odpadów. Nasze doświadczenie to ponad 100 współpracujących z nami drukarń i wydawnictw.

***

SCR Recycling jest polsko-francuską grupą kapitałową o 15-letnim rynkowym doświadczeniu, specjalizującą się w obsłudze drukarń i przedsiębiorstw z branży papierniczej. Firma posiada zaplecze techniczne zdolne do odbioru oraz odzysku 70 tys. ton makulatury rocznie. Wartość dodaną jej oferty stanowią rozwiązania dopasowane do konkretnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Stosownie do tych potrzeb tworzone są plan organizacji zbiórki odpadów oraz lista sprzętu niezbędnego do wprowadzenia jej w życie. Wszystko po to, by drukarnia mogła skupić się na swej podstawowej działalności, a nie zajmować się gromadzeniem makulatury albo jej wywożeniem. Firma, bazując na wieloletnim doświadczeniu, jest w stanie stworzyć takie rozwiązanie szyte na miarę, by klient również oszczędził na kosztach zbiórki i wywozu makulatury.

Współpracujące z SCR drukarnie mają na bieżąco dostęp do informacji związanych z jakością i ilością odebranych odpadów. Dzięki temu mogą nie tylko kontrolować stan makulatury, ale też porównać ilość zakupionego papieru z ilością odpadów w celu lepszego zorganizowania procesów produkcyjnych. 

Oprócz surowców (makulatura, tworzywa...) SCR proponuje odbiór wszystkich odpadów przemysłowych powstałych w wyniku procesu produkcji. W ramach współpracy firma przeprowadza wstępny audyt w celu analizy oraz weryfikacji sposobu zbierania i segregacji odpadów, choć przyjmuje też odpady nieposortowane.

95 proc. odbieranego surowca pochodzi z drukarń, a pozostała część z archiwów w formie wstępnie zniszczonych dokumentów. Firma gwarantuje dostawcy makulatury transparentność i bezpieczeństwo, w tym m.in. pewność, że żaden z jego odpadów nie trafi do drugiego obiegu sprzedaży; hale SCR są zamknięte i pozostają pod stałą kontrolą kamer.

Od 95 do 98 proc. makulatury trafiającej do SCR jest ponownie wykorzystywane, co stanowi bardzo dobry wskaźnik recyklingu.

Poza kompleksowym odbiorem odpadów (wraz z dostarczeniem niezbędnego sprzętu takiego jak pojemniki do zbierania odpadów przy liniach produkcyjnych czy prasokontenery) firma służy również pomocą przy doradztwie środowiskowym. Jest też gotowa do przejęcia obowiązków związanych z prowadzeniem dokumentacji z zakresu ochrony środowiska.

SCR oferuje drukarniom pełne wsparcie przy wdrażaniu nowych rozwiązań, monitorowaniu zmian przepisów, usprawnianiu obecnych procedur i wypełnianiu wszystkich zobowiązań narzuconych przez prawo.

Dariusz Pietrzyk