Selektywne nakładanie powłok galwanicznych
19 cze 2017 14:13

Wszyscy wiedzą, że awarie powodują uszkodzenia i związane z tym przestoje oraz straty, które w wymierny sposób wpływają na koszty produkcji. Kto w dzisiejszych czasach w branży poligraficznej się z tym nie spotkał? 

W dobie rosnących wymagań jakościowych oraz rosnącego zapotrzebowania na usługi, m.in. drukarskie, utrzymanie ciągłości produkcji oraz szybkie usunięcie wad produkcyjnych ma ogromne znaczenie. Poniżej prezentujemy i polecamy jedną z technologii naprawy uszkodzeń, dzięki której można uzyskać pełnowartościową powierzchnię bez demontażu uszkodzonego elementu z maszyny drukarskiej. 

Technologia selektywnego nakładania powłok galwanicznych – tamponowanie 

Naprawy uszkodzonych powierzchni elementów metalowych maszyn i urządzeń można przeprowadzać m.in. za pomocą pokrycia ich powłokami z metali o właściwościach fizycznych zbliżonych do właściwości materiału bazowego lub lepszych niż w materiale pierwotnie zastosowanym. Jedną z takich metod – stosowaną od dawna, ale stosunkowo mało znaną pomimo jej szybkiego rozwoju w ostatnich latach – jest selektywne miejscowe nakładanie powłok z metali żelaznych i nieżelaznych techniką galwaniczną, tzw. tamponową. 

Sposób efektywnego osadzania powłok galwanicznych metodą tamponową jest znany od przeszło 30 lat. W tym czasie opatentowano, zwłaszcza we Francji, w Anglii i USA, wiele nowoczesnych technologii pokrywania tamponowego oraz urządzeń do prowadzenia tego procesu. Wiodącą firmą w procesie selektywnego nakładania powłok galwanicznych jest SIFCO ASC. 

Nasze podejście do rynku poligraficznego i celulozowo-papierniczego obejmuje rozwiązania w ramach planowanej konserwacji (remontu) lub też awarii. Na żądanie klienta serwis firmy TSR reaguje natychmiast w celu wykonania naprawy uszkodzonego elementu w trybie awaryjnym. Dzięki możliwości naprawy cylindrów maszyn poligraficznych na miejscu nasi klienci mogą skrócić czas przestoju maszyny, tym samym umożliwiając ponowny rozruch linii w możliwie najkrótszym czasie.

Naprawa zużytych, uszkodzonych lub skorodowanych powierzchni cylindrów

Selektywne pokrywanie galwaniczne to przenośny proces, który można przeprowadzić na miejscu u klienta lub w warsztacie, nakładając specjalistyczne powłoki na wybranych obszarach z precyzyjną kontrolą grubości.

Możliwe jest szybkie i równomierne nakładanie powłok o grubości w zakresie od 0,025 mm do 2,5 mm na wałach o średnicy od zaledwie 12,7 mm do 381 mm.

Uszkodzenia mechaniczne można trwale naprawić – od korozji wżerowej oraz niewielkich wgłębień i zadrapań po głębokie wgniecenia, np. spowodowane odciśnięciem klucza imbusowego.

Maszyny poligraficzne

Główne zastosowania metody tamponowej obejmują wypełnianie uszkodzonych albo zużytych powierzchni ze stali nierdzewnej lub ferrytycznej, cylindrów pras offsetowych bądź anilinowych oraz wypełnianie porowatych powłok chromowych lub też uszkodzonych powierzchni stalowych cylindrów pośrednich. 

Historia przypadku:

1. Cylinder dociskowy w prasie offsetowej ze stali nierdzewnej o średnicy Ø 2,4 m i długości L 2,4 m został przypadkowo uszkodzony przez mały klucz. Obszar o długości 76 mm został wciśnięty na głębokość prawie 2 mm. Powstałe uszkodzenie przygotowano i wypełniono kilkoma warstwami miedzi. Następnie powierzchnię miedzianą i otaczającą powierzchnię ze stali nierdzewnej pokryto powłoką niklową i wyszlifowano oraz polerowano w celu uzyskania żądanej jakości wykończenia.

2. Rolki dociskowe w maszynie wklęsłodrukowej pracują przy 

niezwykle dużych naciskach podczas drukowania. Rolki są powlekane warstwą chromu o grubości około 1,5 mm w celu uzyskania najlepszej możliwej powierzchni. Przyczyną odrzucenia były sporadyczne wgłębienia w powłoce chromowej, ledwo widoczne gołym okiem. Średnica wgłębień wahała się od 0,12 mm do 0,38 mm. Nałożono warstwę miedzi, a następnie powłokę kobaltową, która nadała powierzchni dobre dopasowanie kolorystyczne do chromu. Ostatnim etapem naprawy było delikatne dogładzanie i polerowanie specjalną pastą polerską. 

Cylindry formowe i dociskowe z przypadkowym uszkodzeniem, niedoskonałościami materiału bazowego lub zużyciem eksploatacyjnym idealnie nadają się do naprawy z zastosowaniem metody tamponowej.

Zastosowania napraw w przemyśle celulozowo-papierniczym:

– Walce ssące: średnice łożysk 

– Walce cylindrów suszących: średnice łożysk, głowice 

– Pompy: oprawy łożysk, otwory wirników, czopy łożyskowe wałów i obszary uszczelnień 

– Silniki elektryczne: oprawy łożysk, czopy wirników, komutatory, szyny zbiorcze 

– Urządzenia prądotwórcze: czopy łożysk turbin parowych, powierzchnie przylgowe kołnierzy, tuleje cylindrowe silników wysokoprężnych, otwory korbowodów, czopy wałów korbowych

Sposobów napraw i regeneracji urządzeń poligraficznych wbrew pozorom nie jest wiele, zwłaszcza tych, które umożliwią klientom szybką reakcję na awarię maszyny oraz które gwarantują wysoką jakość naprawy.

Bacznie obserwujemy rynek, wciąż dostosowując się do potrzeb naszych klientów. Ciągły rozwój i nauka z naszej strony powodują, iż oferta jest stale uzupełniana, chociażby o regenerację małych elementów typu rozdzielacz wstęgi papieru w maszynie drukarskiej (tzw. nosek). Dlatego też zachęcamy do kontaktu oraz śledzenia naszej strony, gdzie informujemy o nowych realizacjach.

Artykuł sponsorowany