Serwis to (nie tylko) pieniądz
19 wrz 2022 14:29

Systemy inspekcji wizyjnej są wysokospecjalistycznym narzędziem, od którego działania zależą pieniądze, prestiż i pozycja na rynku. Jak każde specjalistyczne urządzenia, biorące udział w procesach produkcyjnych, wymagają dbałości ze strony użytkownika oraz stałego i regularnego serwisu ze strony dostawcy. Tylko odpowiednio zaplanowana i prowadzona opieka serwisowa może zapewnić niezawodność systemów, które przekładają się na ciągłość produkcji, wydajność, bezbłędną jakość wytwarzanych towarów oraz dostawy na czas. Jeśli zatem analizujesz ofertę zakupu systemu inspekcji wizyjnej, wahasz się? Sprawdź, jak działa serwis. 

Klasyczny serwis reaktywny (ang. reactive maintenance) to reagowanie na usterkę bądź awarię, która już wystąpiła. W tym przypadku trzeba czekać na przyjazd serwisanta lub odesłać urządzenie w celu naprawy. To generuje jednak straty, ponieważ zarówno w jednym, jak i drugim przypadku mamy do czynienia z przestojem, a niekiedy nawet wstrzymaniem produkcji. A przecież czas to pieniądz i każda minuta przekłada się na straty finansowe zakładu. Ze statystyk wynika, że koszty poniesione z tytułu awarii wynoszą średnio od 30 000 USD w zakładach spożywczych do 87 000 USD w przemyśle petrochemicznym i nawet 200 000 USD w branży automotive1. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie awarii, w myśl zasady, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. I choć koszt usługi serwisowania klasycznego jest najniższy i nie wymaga dużego zaangażowania ze strony zakładu produkcyjnego, to w efekcie końcowym nie jest ani najlepszym, ani najtańszym rozwiązaniem (koszty z powodu nieplanowanych przestojów sprzętu, koszty pracy wynikające z nadgodzin, a także koszty naprawy lub wymiany). 

Preventive Maintenance 

Optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku jest serwis prewencyjny (preventive maintenance). Regularne wizyty ekspertów, którzy oceniają zużycie podzespołów, pozwalają wymienić te, które wkrótce mogą się zepsuć, zapobiegając tym samym problemowi, zanim się on pojawi. Sprawne maszyny są bowiem kluczowym elementem utrzymania na wysokim poziomie trzech najważniejszych wskaźników, którymi kierują się wszystkie firmy produkcyjne. Należą do nich: jakość, powtarzalność produkcji oraz dostawy na czas.

Kostka domina

Systemy inspekcji wizyjnej weryfikują i nadzorują poprawność oraz zgodność informacji na opakowaniach, etykietach czy ulotkach informacyjnych w tak strategicznych sektorach jak farmacja, kosmetyka, motoryzacja czy przemysł spożywczy. Tam nie ma miejsca na błędy, a awaria systemu inspekcji jest niczym przewrócona kostka domina. W obecnej sytuacji globalnej, przy zakłóconych łańcuchach dostaw i problemach z dostępnością sprzętu elektronicznego, może to skutkować nie tylko stratami finansowymi, ale też zerwaniem kontraktu. Dlatego też EyeC Polska, dystrybutor specjalistycznych systemów kontroli jakości, zwiększył swoje działania w obszarze serwisu prewencyjnego, który pomaga zapobiegać ewentualnym awariom urządzeń. Mamy świadomość, że w ferworze pracy wielu naszych klientów zapomina o tym ważnym aspekcie. A przecież serwis prewencyjny jest nie tylko opłacalny w kapitałochłonnych procesach technologicznych, ale też wydłuża cykl życia komponentów czy generuje oszczędność energii. Ułatwia również elastyczne gospodarowanie czasem pracy utrzymania ruchu, a nam płynnie czasem serwisu w terenie. Dlatego też stale poszerzamy świadomość klientów oraz staramy się zapewnić im całkowitą bezawaryjność naszych systemów – mówi Konrad Sadowski, technical support manager/sales engineer w stale powiększającej się ekipie specjalistów w dziale serwisu EyeC Polska. 

– Podjęliśmy również kroki w kierunku stworzenia magazynu części zamiennych, aby te trafiały do naszych partnerów biznesowych bez zbędnych opóźnień. 

Serwis i relacje

Profesjonalny serwis, który szybko reaguje i rozwiązuje problemy sprzętowe oraz wspiera merytorycznie pracowników w obszarach kontroli jakości, pozwala zbudować nie tylko przewagę nad konkurencją, ale także dobre relacje biznesowe. Jesteśmy tego świadomi, dlatego stale podwyższamy kompetencje i dbamy o rozwój pracowników. Wprowadzony standard opieki typu SLA i powiązana z nim szybkość reakcji to elementy, których oczekuje branża, gdzie czas reakcji odgrywa kluczową rolę. Pozwala uniknąć kosztownych przestojów produkcyjnych bądź zwolnienia wadliwego towaru. W ramach podwyższania jakości świadczonych usług, zwiększenia wydajności i efektywności w komunikacji z klientem powiększyliśmy dział serwisu o nowe osoby. Nasi klienci nie muszą się martwić – co dalej po zakupie – dodaje Konrad Sadowski.  

Rekomendacja – dostawca sprzętu czy partner?

Potwierdza to Marzena Kostrzewa – CEO we wrocławskiej drukarni Comex, która jest jedną z pierwszych w Polsce firm użytkujących systemy EyeC i inwestuje w kolejne urządzenia. Na często padające pytania: dlaczego właśnie ten dostawca? Czy faktycznie ma najlepsze rozwiązania w zakresie inspekcji wizyjnej? Marzena Kostrzewa odpowiada: Zarówno systemy EyeC, jak i niektórych konkurencyjnych firm mają zbliżoną funkcjonalność i potrafią zaspokoić potrzeby rynku; tak samo jest w aspekcie przyjaznej obsługi. Dla nas najważniejszą kwestią jest jednak to, co będzie dalej po zakupie? Serwis jest bardzo istotnym elementem zawarcia umowy. W przypadku EyeC nigdy nie zostaliśmy sami z jakimkolwiek technicznym problemem. Reakcja serwisu jest bardzo szybka. Jeśli trzeba doszkolić nowych pracowników – też są otwarci. Również przy nietypowych pracach, gdzie podstawowe ustawienia systemu zawodzą, serwisanci razem z nami szukają odpowiedniego rozwiązania. Dlatego też traktujemy firmę EyeC jak naszego partnera, a nie tylko jako dostawcę określonego sprzętu.

Usługi serwisowe są jak dobre ubezpieczenie, które chroni przed niepożądanymi awariami, a co ważniejsze – ich skutkami czy powikłaniami. Jeśli dobry i regularny serwis zagwarantuje firmie sprawne i bezawaryjne działanie – nie warto się wahać. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy EyeC

1 https://www.iot-now.com/2018/12/24/91611-ai-based-iot-solutions-extend-predictive-maintenance-across-entire-production-line/