Mowa o instalacji systemu CtP PlateRite Ultima 16000, której Reprograf dokonał w firmie Neupack Polska w Bydgoszczy. Była to setna instalacja systemu CtP dostarczonego przez Reprograf, a jednocześnie pierwsza w wielkim formacie. Uroczyste jej uruchomienie miało miejsce 9 stycznia.
Z tej okazji wiceprezes Reprografu Tadeusz Figurski przypomniał, że kiedy 4 lata temu firma ta zainstalowała swój pierwszy system CtP, najważniejsi gracze na tym rynku byli już mocno uplasowani i nikt nie dawał nowicjuszowi wielkich szans na sukces. A jednak się udało, czego widomym dowodem jest właśnie jubileuszowa setna instalacja, będąca jednocześnie premierową w dziedzinie systemów wielkoformatowych. Mamy nadzieję, że ta tendencja naszej ekspansji, również w wielkim formacie, zostanie utrzymana. Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która przekracza magiczną liczbę 100 osiągając tym samym 29% udział w zakresie instalacji CtP na polskim rynku. Dzięki tym instalacjom możemy się też pochwalić ponad 32% udziałem w rynku w zakresie sprzedaży płyt CtP. Nasza filozofia łączenia sprzedaży urządzeń i materiałów doprowadziła do sukcesu zarówno w jednym, jak i drugim segmencie – mówił prezes Figurski. Podkreślał również, że nie byłoby to możliwe bez niezawodnego partnera, którym jest firma Dainippon Screen, nie tylko dostarczająca naświetlarki, ale też wielokrotnie służąca pomocą w krytycznych momentach.
Obecny na uroczystości w Bydgoszczy Bruce Hilltout, Sales Manager Central & Southern Europe Dainippon Screen, przyznał – co zdradziła prezes Reprografu Jolanta Kurowiak – że Reprograf jest pierwszym w Europie dystrybutorem Screena mogącym pochwalić się taką liczbą instalacji.
Jak poinformował T. Figurski, Dainippon Screen od 2 lat posiada po-nad 30% udział w światowym rynku systemów CtP. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wśród firm japońskich znajduje się w czołówce przedsiębiorstw inwestujących cały zysk w nowe technologie: w ub.r. znalazła się na 12. miejscu wśród firm reinwestujących zysk w rozwój technologiczny. Najnowszymi rozwiązaniami w tym zakresie są – znajdujące się również w ofercie Reprografu – systemy CtP dla drukarń gazetowych i dla fleksografii.
Innym segmentem, w którym Dainippon Screen zaczyna odnosić sukcesy, co stanowi zwieńczenie wieloletnich prac badawczych, jest druk cyfrowy; nowe produkty tej firmy w tym zakresie po raz pierwszy pojawiły się na zeszłorocznych targach Ipex.
Rozwiązania techniczne zastosowane w systemie PlateRite Ultima 16000 zainstalowanym w Neupack Polska przedstawił Paweł Szpil, Product Manager firmy Reprograf. Jest to urządzenie w wersji w pełni zautomatyzowanej, z automatycznym podajnikiem płyt, mostem oraz kompletną linią do dalszej obróbki (będącą produktem firmy Techno-Grafica): wywoływarką, piecem do wypalania, sekcją gumującą i ze sztaplarką.
Ultima 16000 należy do naświetlarek najnowszej generacji, w których systemem naświetlającym nie są diody, lecz system GLV – zintegrowana głowica o dużej ilości wiązek laserowych.
Naświetlanie odbywa się przy użyciu ponad 500 wiązek jednocześnie, co umożliwia bardzo szybkie naświetlenie płyty na dużej średnicy bębna. Wykorzystano tu tzw. rozwiązanie semiautomatyczne będące patentem Screena: w tym samym czasie, gdy jedna płyta jest naświetlana, druga jest już perforowana i przygotowana do naświetlenia – tak więc naświetlarka nie czeka, lecz pracuje w sposób ciągły. Umożliwia ona naświetlanie do 300 płyt równocześnie w 3 różnych formatach, czyli dla trzech różnych maszyn, z maks. prędkością 23 płyty formatu 1448x1143 mm/h.
Przy tak dużych formatach niezbędnym elementem jest system wewnętrznej perforacji płyt. Naświetlarka posiada kilka możliwości perforowania, przede wszystkim tzw. referencyjnego wykonywanego przed naświetleniem płyty. Zapewnia ono niemal idealne pasowanie na maszynach drukujących oszczędzając wiele godzin pracy tych maszyn w skali roku.
Nabywca systemu CtP, firma Neupack Polska należy do grupy Mayr-Melnhof Packaging. Mayr-Melnhof jest największym na świecie producentem tektur makulaturowych powlekanych; w 7 swoich europejskich fabrykach wytwarza 1,5 mln ton tektur rocznie. Druga część aktywności firmy to 23 drukarnie opakowań w Europie, usytuowane od Hiszpanii po Rosję. Tworzą one grupę MM Packaging będącą największym producentem opakowań tekturowych na naszym kontynencie.
Neupack Polska należy do grupy MM od 12 lat. W ciągu tych lat z małej firmy dysponującej tylko jedną maszyną stał się jednym z największych producentów opakowań z tektury litej i mikrofali w Polsce. Obecnie pracują tu m.in. 3 maszyny drukujące KBA, maszyny do wykrawania firmy Bobst, urządzenia do kaszerowania i 5 składarko-sklejarek. Są one obsługiwane przez 220 pracowników, którzy pracując w systemie 4-brygadowym przerabiają 30 tys. ton tektury rocznie. Oprócz fabryki w Bydgoszczy firma ma też siostrzany zakład w Józefowie pod Warszawą, dysponujący 2 liniami technologicznymi i zatrudniający ok. 150 pracowników, tak że ogółem Neupack Polska zatrudnia blisko 400 osób.
Poza produkcją bezpośrednią coraz ważniejszą rolę odgrywa dział przygotowania produkcji, w którym pod koniec ub.r. został zainstalowany system CtP PlateRite Ultima 16000. Jak podkreślał prezes zarządu Neupack Polska, Johann Taferner, system ten jest jednym z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w ramach całej grupy MM. Planuje się naświetlanie w nim ok. 3,5 tys. płyt miesięcznie, dzięki czemu nowa inwestycja przyczyni się do zlikwidowania „wąskiego gardła” w produkcji płyt. Według zapewnień prezesa Tafernera oznacza to nie tylko wzrost produktywności, ale i zdecydowane podniesienie jakości produktu finalnego, co jest dla firmy bardzo istotne: Nasi klienci to w większości międzynarodowi producenci markowych wyrobów, którzy stawiają bardzo wysokie wymagania pod względem jakości. Dlatego też musimy równać się z najlepszymi. Mamy nadzieję, że nowe urządzenie wzmocni naszą pozycję na rynku produkcji opakowań.