Shinohara Đ cyfrowy S-NET System
6 gru 2016 14:43
Współczesne arkuszowe maszyny offsetowe osišgnęły bardzo wysoki poziom technologiczny. Jednak wraz ze wzrostem możliwoci maszyn wzrosły ich ceny. Faktem jest, że kupno maszyny pochłania spory kapitał i stanowi duży wysiłek finansowy dla drukarni, nawet redniej czy dużej. Dlatego też istotnym elementem sukcesu rynkowego takiego przedsiębiorstwa jest dobre wykorzystanie czasu pracy maszyn drukujšcych. Aby inwestycja w maszynę drukujšcš przynosiła pożšdane efekty finansowe, proporcje czasu, kiedy maszyna ăzarabia na siebieÓ drukujšc, w stosunku do czasu niezbędnego na jej przygotowanie do druku wraz z udziałem personelu obsługujšcego, powinny być zawsze na korzyć tego pierwszego.
Przemylana mechanika i precyzyjna obróbka poszczególnych elementów muszš więc ić w parze z zaawansowanš elektronikš optymalizujšcš funkcje maszyny.
Dowiadczenie w obsłudze maszyn drukujšcych podpowiada, że najistotniejszymi czynnikami pochłaniajšcymi czas w trakcie przygotowania maszyny do druku sš:
1. Zmiana bšd założenie płyt do maszyny.
2. Dokonanie tzw. pasowania rysunku dla poszczególnych kolorów.
3. Ustawienie profili farbowych oraz balansu farba-woda.
4. Wykonanie druków próbnych i korekta profili farbowych.
Japoński producent maszyn offsetowych Đ firma Shinohara postawiła sobie za cel budowę takich maszyn, które pozwalajš użytkownikom osišgnšć maksymalnš korzyć finansowš poprzez efektywne wykorzystanie czasu pracy maszyny offsetowej. Efektem badań i prób jest wprowadzenie systemu Shinohara S-Net System.
Shinohara S-Net System Đ jak to działa
System S-Net ma za zadanie przyjšć i przetworzyć dane cyfrowe płynšce z przygotowalni do maszyny poprzez sieć komputerowš na dane pozwalajšce odpowiednio ustawić profile farbowe, a następnie stabilizować ustawione parametry w czasie drukowania w taki sposób, aby wartoci gęstoci optycznej dla wszystkich kolorów nie ulegały zmianie. Kolejnym istotnym zadaniem jest pomoc w przygotowaniu następnego zadania w taki sposób, aby czas na stabilizację parametrów maszyny był jak najkrótszy i aby zużyto jak najmniej papieru na odbitki próbne. System ten daje również możliwoć kontroli poprawnoci odbitek w czasie drukowania oraz automatycznej zmiany ustawień maszyny.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to przemylany system, łšczšcy w sobie następujšce elementy:
1. Cyfrowy system sterowania maszynš zbudowany przy wykorzystaniu sterownika przemysłowego czasu rzeczywistego, wyposażony w dwa ekrany dotykowe, pozwalajšcy na przygotowanie maszyny do druku równoczenie przez dwie osoby (maszynistę oraz jego pomocnika). Tak więc dwa miejsca, z których można obsługiwać maszynę, pozwalajš zaoszczędzić czas oraz drogę, jakš musi pokonać personel obsługujšcy maszynę.
2. Stacja kontroli registrów pozwalajšca na regulację z pulpitu registra osiowego, obwodowego oraz registra skonego poprzez regulację płyty na cylindrze płytowym w dwóch kierunkach (cylinder płytowy pozostaje nieruchomy). Ponadto system pozwala na kompensację położenia registrów w trakcie procesu koszenia po przeciwnej stronie arkusza w stosunku do strony koszonej. Kompensacja jest realizowana poprzez zmianę położenia wzdłuż osi cylindra zacisku tylnego płyty. Tak duże możliwoci sterowania pasowaniem przynoszš wydatnš korzyć w walce z czasem.
3. Stacja systemu CIP3
Stacja Shinohara CIP3 korzystajšc z danych JDF oraz plików PPF tworzonych podczas przygotowania druku automatycznie ustawia profile farbowe. Skraca to czas przygotowania maszyny i redukuje straty papieru. Operator zostaje uwolniony od mozolnego ustawiania poszczególnych stref kałamarzy osišgajšc szybko optymalne ustawienie profili.
4. Stacja SPIS Đ Shinohara Pre-Inking System1
System SPIS (System Wstępnego Nafarbiania) znacznie skraca czas niezbędny na dopasowanie ustawień maszyny do następnego nakładu. Jeszcze zanim uruchomiona zostanie produkcja następnego nakładu, system SPIS na podstawie danych z CIP3 lub skanera SRIM automatycznie ustawia optymalny film (warstwę) farby na wałkach inteligentnie bilansujšc dotychczasowe i przyszłe ustawienia profili farbowych. Następnie automatycznie rozpoczyna produkcję, eliminujšc koniecznoć ręcznego ustawiania profili przez operatora, co ogranicza iloć papieru koniecznego do osišgnięcia pożšdanej jakoci druku. SPIS zwiększa wydajnoć poprzez porównanie danych dotyczšcych aktualnej pracy z danymi następnego zadania, umożliwiajšc szybkie osišgnięcie odpowiedniego pokrycia farbš do wykonania następnej pracy.
5. SRIM Đ Shinohara Register Mark and Image Measurement System
System SRIM (System pomiaru obrazu wraz z ustawianiem pasowania) automatycznie mierzy pokrycie obrazu i ustawienie registrów na płycie drukujšcej w jednym kroku. Otrzymane dane sš zapisywane i wykorzystywane do kontroli registrów, w tym registra skonego, wyliczenia parametru kompensacji oraz ustawiania kałamarzy. Przyspiesza to ustawianie maszyny i redukuje niepotrzebnš stratę papieru.
6. SCCS Đ Shinohara Color Control Station
Stacja Kontroli Kolorów Shinohara (SCCS) stanowi serce zamkniętego systemu, który pomaga zapewnić zgodnš gęstoć optycznš kolorów w trakcie procesu drukowania. By uniknšć niepotrzebnego przesuwania koloru, pasek kontroli koloru na wzorcu docelowym jest skanowany przed rozpoczęciem drukowania i używany jako standard, z którym porównuje się gęstoć optycznš koloru podczas procesu drukowania. Porównania sš dokonywane przez SCCS z użyciem urzšdzenia zewnętrznego w postaci spektrofotometru lub densytometru. Dane kompensujšce, obliczone na podstawie różnic w gęstoci koloru, sš przetwarzane w komputerze i przekazywane do konsoli operacyjnej. Maszyny drukujšce Shinohara odpowiadajš na te dane kompensacyjne automatycznie nastawiajšc sektory kałamarza farbowego, by utrzymać poprawnš gęstoć optycznš koloru. Jest to element systemu pozwalajšcy korygować ustawienia profili farbowych w czasie drukowania tak, aby nie uległa zmianie gęstoć optyczna farby na arkuszu papieru.
Jak to się ma do rzeczywistoci? Użytkownicy kompletnego systemu S-Net lub jego elementów nie majš wštpliwoci, że maszyny Shinohara wymagajš naprawdę krótkiego czasu na przygotowanie do druku, czyli ok. 8 minut od momentu rozpoczęcia zakładania płyt do maszyny do uzyskania akceptowalnych wydruków. Uzyskanie tak krótkiego czasu przygotowania maszyny do druku pozwala na wykonanie nawet do 16 niskonakładowych prac lub wydrukowanie ok. 100 tys. arkuszy w cišgu jednej zmiany. Ma to szczególne znaczenie przy rynku krótkich a wymagajšcych zleceń. Warto dodać, że prędkoć drukowania 17 000 arkuszy na godzinę to kolejny parametr wyróżniajšcy maszyny Shinohara sporód konkurencji. To także wpływa na oszczędnoć czasu koniecznego na realizację kolejnych zleceń.
ARKUSZOWE MASZYNY OFFSETOWE SHINOHARA dzięki połšczeniu precyzyjnej mechaniki z profesjonalnym przemysłowym systemem sterowania elektronicznego realizujš zasadniczy cel Đ wysokojakociowy druk w najkrótszym czasie.
Artykuł sponsorowany