Siła rozwiązań hybrydowych
24 wrz 2018 10:19

W dniach 11-13 września br. w warszawskiej siedzibie Mark Andy Europe odbyło się Forum Technologiczne, któremu towarzyszył pokaz maszyn na żywo. Wydarzenie zorganizowane pod hasłem „Siła rozwiązań hybrydowych” przyciągnęło klientów i dystrybutorów firmy oraz dziennikarzy branżowych z całego świata, zainteresowanych rozwiązaniami amerykańskiego producenta. 

Na rynku istnieje ogromne zapotrzebowanie na wiedzę dotyczącą rozwiązań hybrydowych bazujących na druku cyfrowym i fleksograficznym – tłumaczył ideę organizacji Forum Technologicznego Tom Cavalco, dyrektor zarządzający Mark Andy Europe. – Jako światowy lider w tym segmencie Mark Andy wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rynku, organizując trzydniowe Forum Technologiczne w Warszawie dla wszystkich zainteresowanych rozwiązaniami hybrydowymi oraz fleksograficznymi.

O Forum Technologicznym – w kontekście organizowanych pod koniec września targów Labelexpo Americas w Chicago, na których amerykański producent spodziewa się rekordowej frekwencji – mówił też Kevin Wilkens, prezes i dyrektor generalny firmy Mark Andy obecny na warszawskiej imprezie: Chcemy pokazać naszym obecnym i potencjalnym klientom rozwiązania, które zostaną zaprezentowane na kontynencie amerykańskim w najbliższych dniach. Mogą oni tutaj zobaczyć część nowości, którymi będziemy chwalić się w USA: maszynę Digital Series HD oraz moduł inkjetowy Digital Plus Screen na maszynie Performance Series P7.

Prezentacje i dyskusje

W programie spotkania znalazły się szereg interaktywnych prezentacji maszyn znajdujących się w warszawskim centrum demonstracyjnym Mark Andy, a także dyskusje panelowe na tematy istotne dla branży etykietowej, m.in. zastosowania rozwiązań hybry- dowych (bazujących na technologii cyfrowej) i wykorzystania farb o niskim stopniu migracji (z udziałem przedstawicieli firm GEW oraz Flint Group). Specjaliści i eksperci odpowiedzialni za każde z demonstrowanych rozwiązań chętnie dzielili się swą wiedzą na temat zastosowanych w nich technologii. Uczestnicy mieli też okazję do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami firmy Mark Andy oraz jej partnerów technologicznych, wśród których znaleźli się kluczowi gracze w segmencie produkcji wąskowstęgowej. 

Podczas Forum – po raz pierwszy od wprowadzenia na rynek w marcu br. – szerokiej publiczności w Europie została zaprezentowana maszyna Digital Series HD, wzbogacona wersja znanego już z rynku produkcyjnego urządzenia do druku cyfrowego Digital Series, mająca zapewnić jeszcze wyższy poziom wydajności i zyskowności od wcześniejszego modelu. W trakcie pokazów „na żywo” prowadzonych przez specjalistów z firmy Mark Andy można było zapoznać się z jej funkcjonalnością i elastycznością. 

Maszyna Digital Series HD może zostać skonfigurowana z uwzględnieniem od 5 do 8 zespołów drukujących w technologii cyfrowej (inkjetowej) i rozbudowana o działające w trybie inline (oraz – potencjalnie – także near-line) moduły do finalnej obróbki i uszlachetniania. Zwiększona w ten sposób elastyczność całego rozwiązania sprawia, że firma Mark Andy – zgodnie z założeniami – ma szansę dotrzeć ze swoimi cyfrowymi maszynami hybrydowymi do szerszego grona zainteresowanych, zarówno w kontekście ich możliwości finansowych, jak i unikalnych aplikacji możliwych do zrealizowania czy oczekiwań klientów względem całego workflow produkcyjnego. W bazowej konfiguracji „z roli na rolę” Digital Series HD jest – jak zapewnia producent – optymalnym rozwiązaniem dla firm dopiero wchodzących na rynek produkcji cyfrowej. Wraz z ich rozwojem modułowa konstrukcja maszyny umożliwia jej rozbudowę o opcje wykańczania inline, co oznacza pełniejsze wykorzystanie potencjału tkwiącego w tym urządzeniu.

Kolejnym prezentowanym urządzeniem była maszyna fleksograficzna Performance Series P7, wyposażona w moduł inkjetowy Digital Plus Screen. Zastąpił on w niej tradycyjnie stosowany rotacyjny zespół sitodrukowy. Digital Plus Screen może znaleźć zastosowanie w dowolnej maszynie fleksograficznej, tworząc modułowe rozwiązanie hybrydowe. 

Uczestnicy Forum obejrzeli także maszynę Digital One, stworzoną z myślą o niskonakładowej produkcji etykiet, również z wykorzystaniem personalizacji. To, jak podkreśla producent, ekonomiczne rozwiązanie dedykowane krótkim seriom. Na całym świecie pracuje już spora liczba maszyn Digital One i w wielu przypadkach były one pierwszą inwestycją firm decydujących się na wejście w produkcję etykietową w technologii cyfrowej. 

Podczas Forum nie zabrakło również urządzeń oraz przedstawicieli dwóch producentów należących do grupy Mark Andy – Rotoflex i Presstek – którzy zaprezentowali przewijarki VSI i HSI (Rotoflex) oraz cyfrową maszynę offsetową Presstek 34DI bazującą na technologii ECO-UV. Dodatkową atrakcją była obecność przedstawicieli firmy EyeC Polska z dyrektorem generalnym Marcinem Wekslerem na czele, którzy odpowiadali na pytania dotyczące zainstalowanego na modelu VSI systemu do kontroli wizyjnej etykiet.

Jak podkreślał Tom Cavalco, idea Forum wynikała z potrzeby pomocy klientom w zrozumieniu zalet wynikających z zastosowania rozwiązań technologicznych oferowanych przez Mark Andy – hybrydowych, fleksograficznych, a także całego workflow produkcyjnego. Staramy się bowiem pomóc im w podjęciu właściwej decyzji w kontekście przyszłości ich biznesów. Grupa ok. 250 gości, która przewinęła się przez centrum demonstracyjne w ciągu 3 dni trwania imprezy, świadczy o dużym zainteresowaniu technologiami hybrydowymi polskich i zagranicznych firm opakowaniowych.

Na podstawie informacji firmy Mark Andy opracował TK

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>