Składarko-sklejarki DGM
19 maj 2017 10:54

Obecne na polskim rynku od ponad trzech lat składarko-sklejarki DGM zyskują coraz większe uznanie, wzbudzając jednocześnie duże zainteresowanie wśród potencjalnych odbiorców. Swoją reputację zawdzięczają funkcjonalności, elastyczności, jakości i doskonałemu wyposażeniu. Atrakcyjna cena sprawia, że maszyny te mogą być interesującą propozycją dla szerokiego zakresu użytkowników.

DGM

Zakłady produkcyjne firmy znajdują się w nieodległym od Hongkongu mieście Huizhou (Chiny), natomiast cała handlowa część biznesu prowadzona jest właśnie z Hongkongu. Firma ma swoje źródła na Tajwanie, a dzisiejszy zarząd przedsiębiorstwa to już drugie pokolenie właścicieli. Producent specjalizuje się w produkcji maszyn do poligrafii opakowaniowej, czyli automatów sztancujących (w tym również z możliwością złocenia na gorąco), kaszerownic oraz szerokiej gamy bardzo zaawansowanych składarko-sklejarek. I to właśnie produkcja składarko-sklejarek stanowi obecnie najważniejszą część oferty firmy. Od wielu lat prace projektowe i konstrukcyjne firmy wspierają doświadczeni w branży inżynierowie z USA i Europy, którzy dbają o zachowanie zachodnich standardów technologicznych i jakościowych. 

Przez ponad 30 lat działalności firma DGM wyprodukowała i zainstalowała ok. 6500 maszyn, a obecna produkcja przekracza 300 maszyn rocznie, z czego większość stanowią składarko-sklejarki. Maszyny ze znakiem DGM pracują w 40 krajach świata, w Azji, Australii, obu Amerykach, no i oczywiście w Europie. W Polsce marka DGM zadebiutowała pod koniec 2013 roku.

Składarko-sklejarki

O sukcesie składarko-sklejarek DGM zadecydowało kilka konsekwentnie realizowanych założeń. Po pierwsze: precyzja wykonania oraz jakość użytych materiałów i podzespołów. Po drugie: stosowanie nowoczesnych rozwiązań, standardowe wyposażenie w wiele funkcji, które w przypadku innych maszyn dostępne są jedynie jako kosztowne opcje dodatkowe. Po trzecie fakt, że sprzedaż eksportowa firmy DGM odbywa się za pośrednictwem niezależnych dystrybutorów regionalnych. Oznacza to, że lokalny (np. polski) klient kupuje maszynę od lokalnego dystrybutora i z nim, a nie z chińską firmą, podpisuje kontrakt. Lokalny (polski) dystrybutor odpowiada za maszynę, jej dostawę, montaż oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Sprawia to, że polski nabywca może czuć się zdecydowanie bardziej komfortowo, niż miałoby to miejsce w przypadku bezpośredniego zakupu maszyny z Azji.

Maszyny na każdą okazję: SMARTFOLD i MEGAFOLD

Oferta DGM w zakresie składarko-sklejarek obejmuje dwie podstawowe linie produktowe: SMARTFOLD (głównie do kartonu oraz mikrofali) i MEGAFOLD (głównie do tektury falistej).

SMARTFOLD

Wzorowane na najlepszych światowych rozwiązaniach maszyny usatysfakcjonują każdego, nawet najbardziej wybrednego klienta. Główny nacisk położono na automatyzację, precyzję i wydajność procesu produkcji opakowań. Maszyny są dostępne w wersji „intelligent”, czyli z systemem automatycznego ustawiania prowadnic wraz z pamięcią ustawień. Są szybkie (do 400 m/min), precy-zyjne i łatwe w obsłudze, dostępne w zakresie szerokości 650, 800 i 1100 mm.

Maszyny mogą być wyposażone w wiele dodatkowych opcji, jak serwomotorowy system zaginania tylnej klapki dla opakowań 4&6-punktowych, kieszenie do produkcji kopert CD i wszelkich innych opakowań typu „pocket folded”, oprzyrządowanie do opakowań typu „Z-fold” oraz opakowań stożkowych i wiele innych opcji dodat-

kowych. Jednak najbardziej interesującym standardowym rozwiązaniem w tych maszynach jest podwójny system wyrównywania (tzw. SQUARING) dla pudełek trzypunktowych z dnem automatycznym. Przekrzywienie kątowe tego typu opakowań jest bardzo częstym problemem. Maszyny SMARTFOLD mają rozbudowany system wyrównujący: standardowy pneumatyczny, który poprzez wypuszczane palce zatrzymujące powoduje wyrównanie kątowe złożonego wykroju, oraz dodatkowy, wyrównujący złożone opakowania tuż przed wejściem pod prasę. Jest to zaawansowane rozwiązanie, zintegrowane z systemem rolek wprowadzających i kontrolowane poprzez siłowniki pneumatyczne. Dzięki takiemu podwójnemu systemowi – a także dzięki zróżnicowaniu prędkości górnych pasów zaginających – problem przekrzywionych kątowo opakowań zostaje zniwelowany.

Maszyny z linii SMARTFOLD charakteryzują się dużą elastycznością. Standardowe, dwustronne boczne wyrównywanie, długa sekcja wstępnego przełamywania oraz długa sekcja zamykająca, niezależne napędy sekcji, a także wspomniane wcześniej systemy SQUARING-u w połączeniu z nowoczesnym oprogramowaniem sprawiają, że maszyny te sprawdzają się doskonale zarówno w szybkiej wysokonakładowej produkcji niewielkich opakowań liniowych, jak i przy pracy z dużymi opakowaniami z kaszerowanej mikrofali, a także niektórymi rodzajami grubszej tektury falistej.

MEGAFOLD

Maszyny z tej linii produktowej są oferowane w zakresie szerokości 1450, 1650 i 1850 mm. Przeznaczone są głównie do produkcji opakowań z tektury falistej (do 8 mm grubości przed złożeniem), ale radzą sobie również doskonale z opakowaniami kartonowymi (od 200 g/m2). Wszystkie sekcje MEGAFOLD mają niezależne napędy (również górne pasy napędzane są niezależnie), przy czym górne pasy zaginające w sekcji zamykającej mają niezależne napędy serwomotorowe, co wydatnie poprawia precyzję zamykania opakowań. Maszyny MEGAFOLD są w pełni zautomatyzowane w zakresie ustawienia prowadnic (wraz z pamięcią ustawień), a górne prowadnice podnoszone są automatycznie, na siłownikach pneumatycznych. Górne prowadnice poruszają się po specjalnie zaprojektowanych łożyskach liniowych. Standardowo maszyna jest wyposażona w podwójny system wyrównywania kątowego opakowań trzypunktowych z dnem automatycznym (podwójny SQUA-RING), a także w standardowy ubijak (SPANKER) dla opakowań klapowych. Dwustronne boczne wyrównywanie gwarantuje właściwe wyprowadzenie wykroju z podajnika, a bigowanie równoległe może być utrwalone (lub wręcz wykonane) za pomocą opcjonalnego modułu bigującego, składającego się z 3 par specjalnych kół dla każdej linii bigowania.

Maszyna może być wyposażona w bardzo wydajny i łatwy w obsłudze serwomotorowy system zaginania tylnej klapki dla opakowań 4&6-punktowych. Długa sekcja zamykająca oraz stabilność konstrukcji i zastosowanie najwyższej klasy zespołów napędowych oraz systemów sterowania pozwalają pracować z prędkością do 300 m/min, a komfort i bezpieczeństwo pracy zapewnia system 4 kamer przekazujących obraz z różnych części maszyny na duży, dzielony ekran zamontowany przy podajniku.

Dla obu modeli składarko-sklejarek polski dystrybutor maszyn DGM oferuje głównie systemy klejowe marki HHS, sprowadzane bezpośrednio od niemieckiego producenta – choć konfiguracja systemu klejowego może być dowolnie dostosowana do konkretnych potrzeb użytkownika.

Opracowano na podstawie materiałów MMDS Machines