Skuteczniejsze drukowanie i klejenie
22 mar 2019 13:28

Działająca na terenie całej Europy grupa Schumacher Packaging to numer trzy na polskim rynku opakowań. Schumacher w swoim niemieckim zakładzie w Sonneberg od 2016 roku stosuje bezpośrednie nawilżanie powietrza. Dodatkowe nawilżanie na poszczególnych etapach produkcji dba o optymalne warunki. W rezultacie powstają wysokiej jakości rozwiązania opakowaniowe. 

Rodzinna firma Schumacher Packaging od 1948 roku produkuje papierowe opakowania z tektury falistej i pełnej. Ponad 3000 pracowników w 15 fabrykach rozlokowanych po całej Europie w 13 lokalizacjach wytwarza na indywidualne zamówienia produkty we wszystkich wymaganych wielkościach opakowań i z najróżniejszym uszlachetnianiem. W Polsce działa aż pięć zakładów produkcyjnych: dwa we Wrocławiu, po jednym w Bydgoszczy i Grudziądzu, a do tego od 2016 roku działa fabryka papieru w Myszkowie. Asortyment produktów jest bardzo szeroki i obejmuje opakowania transportowe, kartony składane i różnego rodzaju ekspozytory. Bazując na papierze z własnej produkcji możliwy jest skuteczny nadzór nad jakością materiału. Ponadto najnowocześniejsze maszyny poligraficzne i opakowaniowe zapewniają najwyższą jakość obróbki surowców.

Zakład w Sonneberg, bezpośrednio przy granicy z Bawarią, zatrudnia w sumie 120 pracowników. W zakładzie tym produkowane są przede wszystkim kaszerowane opakowania do zabawek i produktów spożywczych. 

Wilgotność powietrza optymalizuje procesy

Opakowania offsetowe, tak zwane kaszerowane, wymagają w produkcji szczególnych warunków klimatycznych przy obróbce materiału, druku i kaszerowaniu. Powietrze o wilgotności 45-50 proc. zapobiega odkształcaniu się papieru, jak również zmianom wymiarów tektury falistej, a tym samym zapewnia precyzję spasowania zadrukowywanych arkuszy papieru i tektury podczas kaszerowania. Dodatkowo redukuje ładunki elektrostatyczne, jakie mogą pojawiać się podczas drukowania, wpływając negatywnie na prędkość produkcji. Optymalna wilgotność powietrza chroni przed kosztownymi przestojami maszyn i dużą ilością odpadu z druku. Wilgotność powietrza to dla nas bardzo ważna sprawa, która decyduje o sukcesie w całym procesie produkcji. Zagwarantowanie optymalnych warunków jest ważne od samego początku, czyli drukowania i kaszerowania, klejenia, bigowania, aż po wykonanie gotowego produktu – wyjaśnia Frank Drews, koordynator ds. technicznych w Schumacher Packaging. Dlatego też firma korzysta z nawilżania powietrza nie tylko w magazynie papieru i w produkcji, ale także w pozostałych procesach dalszego przetwarzania. Optymalny klimat w pomieszczeniu pozwala bigować krawędzie opakowań bez bocznych załamań, gwarantując ostatecznie wysoką jakość produktu. 

Indywidualnie dopasowana wilgotność powietrza

Od 2016 roku w Schumacher Packaging działa 15 nawilżaczy do bezpośredniego nawilżania powietrza, zapewniając na powierzchni niemal 8000 m² stałą wilgotność powietrza. Różnorodne warianty urządzeń, dobierane w zależności od wymaganej wydajności, można przystosować do zróżnicowanych warunków w pomieszczeniu. Z kolei wydajne wentylatory promieniowe zapewniają szybkie i precyzyjne rozprowadzanie aerozoli w powietrzu – wyjaśnia Axel Neumeier, który w zakładzie w Sonneberg doradza w sprawach systemów nawilżania powietrza Condair Systems. Firma zdecydowała się na wysokociśnieniową instalację nawilżania powietrza typu Draabe TurboFogNeo 8. System mocowany do stropu został skonstruowany do dużych wydajności i z powodzeniem poradzi sobie z przestrzenią w wysokich na 9 m halach fabryki Schumacher Packaging. Pompa wysokociśnieniowa pod ciśnieniem roboczym 85 barów transportuje bezpośrednio do nawilżaczy uzdatnioną wodę, pozbawioną zarazków i minerałów, skąd następnie jest rozpylana na wymaganych obszarach. W odróżnieniu od stałych systemów rurowych pojedyncze urządzenia montuje się tylko tam, gdzie faktycznie wymagane jest nawilżanie – wyjaśnia Axel Neumeier. Cyfrowe sterowniki dbają o stałą wilgotność powietrza w halach przez cały rok; nawilżacze pracują tylko wtedy, gdy dojdzie do spadku wilgotności powietrza poniżej zdefiniowanych wartości zadanych. 

100 procent higieny

Dzięki pakietom konserwacyjnym Full-Service oferowanym przez Condair Systems producent opakowań jako klient może liczyć na bezusterkową i higieniczną pracę. Tylko przez regularną, zapobiegawczą konserwację i dezynfekcję można utrzymać pełną wydajność i jakość uzdatnionej wody. Zarówno zintegrowane w systemie uzdatnianie wody, jak i pompa wysokociśnieniowa znajdują się w przenośnym kontenerze, który można łatwo podmienić i przekazać do konserwacji.

Schumacher Packaging co 6 miesięcy dostaje nowe, zdezynfekowane urządzenie po pełnej konserwacji. Automatycznie i bez żadnych dodatkowych opłat wprowadzane są ulepszenia techniczne oraz nowe rozwiązania.

Inwestycja w jakość produkcji

Równa wilgotność powietrza utrzymująca się w magazynie, na produkcji i w dalszej obróbce dodatkowo zwiększa wysoką jakość opakowań produkowanych przez Schumacher Packaging. Brak odkształceń papieru, mniejsza elektrostatyka i mniejsze załamywanie się rowków – podsumowuje Oliver Michel, kierownik zakładu w Sonneberg. Jestem bardzo zadowolony z optymalizacji klimatu – cieszy się ze znaczącej poprawy od chwili zainstalowania bezpośredniego nawilżania powietrza. Konkretna inwestycja, która może się zamortyzować już po kilku latach.

Artykuł sponsorowany