SMART-DOSER: niewielki system dozujący dla offsetowych farb UV
23 cze 2021 11:26

Całkowicie innowacyjny system dozowania SMART-DOSER został opracowany dla konwencjonalnych oraz niskomigracyjnych farb do offsetowego druku arkuszowego, a zwłaszcza dla offsetowych farb UV. System jest standardowo wyposażony w 16 komponentów i może być rozbudowany maksymalnie do 32. Umożliwia on jednostkowe, szybkie, precyzyjne i powtarzalne tworzenie na żądanie niestandardowych kolorów oraz kolorów spotowych na bazie receptur.

Popyt i rynek

Przemysł farb do druku od dawna wypatruje technologii dozowania farb offsetowych UV – sektora, którego przychody rosną w szybkim tempie. Wciąż możliwe jest dozowanie niektórych farb UV tylko z pomocą konwencjonalnych systemów pomp. W takim przypadku tarcie i naprężenie ścinające produktu prowadzą do dużego lokalnego wzrostu temperatury. Ze względu na ten wzrost produkt może polimeryzować i w rezultacie doprowadzić do zablokowania pompy oraz zaworu dozującego. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy wcześniej dodany został fotoinicjator. Prawdopodobną przyczyną takiej polimeryzacji jest mieszanie się różnych lakierów w połączeniu z napływem ciepła z systemu pomp i zaworu.

Firma Tecos Bruhin AG wprowadza na rynek innowacyjny, w pełni zautomatyzowany i ekonomiczny system dozowania. System ten zapewnia pełną użyteczność przy stosowaniu ze wszystkimi rodzajami farb offsetowych UV, z fotoinicjatorem lub bez niego, i może być wykorzystywany zarówno ze skoncentrowanymi składnikami podstawowymi, jak i farbami gotowymi do druku.

Istnieje wiele obszarów zastosowania systemu SMART-DOSER, który stanowi interesujące rozwiązanie dla drukarń, producentów farb do druku oraz sprzedawców farb, którzy mieszają je we własnym zakresie. Zakup podstawowego modelu jest ekonomicznie uzasadniony również w przypadku firm, gdzie zużycie farb nie jest duże. Oczywiście SMART-DOSER może być wykorzystywany przy zastosowaniach specjalnych, np. dozowaniu past pigmentowych i surowców w najszerszej gamie branż. 

Korzyści dla klienta

Zapewnianie korzyści klientom stanowi cel wszystkich działań firmy Tecos Bruhin. Zdaniem producenta SMART-DOSER zachwyci ich następującymi cechami:

– Wysoką dokładnością i powtarzalnością dozowania

– W pełni zautomatyzowanym dozowaniem z możliwością prowadzenia dokumentacji

– Minimalizacją błędów dzięki wyeliminowaniu czynnika ludzkiego

– Brakiem konieczności przelewania materiałów z pojemnika zasilającego do dozującego

– Zmniejszeniem przestrzeni magazynowej, a tym samym obniżeniem kosztów magazynowania

– Ograniczeniem ilości resztek w drukarniach

– Oszczędnościami na utylizacji resztek i odpadów farbowych

– Redukcją kosztów pracy

Wymienione przewagi w porównaniu z konwencjonalnym mieszaniem farb znajdują potwierdzenie w praktyce. W zależności od poziomu zużycia farb i metody kalkulacji możliwe jest osiągnięcie zwrotu z inwestycji (ROI) w bardzo krótkim czasie. 

Projekt

Pojemniki wyjściowe w formie 2,5 kg puszek próżniowych, 10-30 l hoboków i 200 l beczek są identyczne z pojemnikami dostawczymi. Pojemniki mogą być wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego. Innowacyjny system pomp starannie dozuje produkty o niskiej i wysokiej lepkości do wielopoziomowego zaworu dozującego bez podgrzewania produktu.

Produkt może być efektywnie dozowany do puszki w tempie szybkim, wolnym oraz kropla po kropli. Bardzo precyzyjna waga dla partii 2,5 kg lub 10 kg przesuwa się liniowo do odpowiedniej pozycji zaworu i po dozowaniu wszystkich składników wraca do pozycji wyjściowej. Nawet małe ilości < 2 g mogą być ważone łatwo i precyzyjnie.

Wyjątkowo przyjazny dla użytkownika system jest łatwy w obsłudze. System kontrolowany za pośrednictwem komputera PC z oprogramowaniem Windows może zostać uzupełniony o różne dodatkowe moduły, na przykład do prowadzenia rejestru, zarządzania recepturami, śledzenia partii, łączenia z systemem kolorymetrycznym lub systemem ERP.

Tecos Bruhin AG to szwajcarska firma działająca w globalnej skali, będąca czołowym projektantem i producentem systemów dozujących oraz systemów czyszczenia pojemników dla branży farb i lakierów drukarskich. Tecos Bruhin dąży do osiągnięcia wysokich standardów w zakresie innowacji i zrównoważonego rozwoju. Systemy dozujące Tecos wyróżniają się trwałą konstrukcją, ogromną wydajnością i łatwością obsługi.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Tecos Bruhin

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>