Solwent wciąż silny
19 cze 2017 14:22

Na zakończonych 12 maja br. targach Fespa 2017 w Hamburgu firma OKI prezentowała szeroką gamę urządzeń wielkoformatowych w technologii solwentowej, które sprawdzają się zarówno w produkcji aplikacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych. 

Prezentowane na stoisku firmy OKI plotery wielkoformatowe oraz drukarki specjalne z białym i neonowymi tonerami cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Japoński producent promował całą rodzinę ploterów Color Painter – od modelu H3-104s (o szerokości wydruku 2,6 m), przez M-64s, do najnowszego E-64s, skierowanego do szerszego grona odbiorców biznesowych. Plotery, poza wyjątkową jakością wydruków wewnętrznych i zewnętrznych, zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom wykorzystując ekologiczny tusz solwentowy, mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego. 

Za filozofią serii Color Painter kryją się trzy podstawowe parametry: kolor, gęstość i produktywność – mówi Shu Watanabe, dyrektor generalny ds. marketingu produktów wielkoformatowych w OKI Europe. – Seria M jest przeznaczona dla środowisk bardziej przemysłowych, podczas gdy E dedykowana jest szerszemu gronu odbiorców, w tym także początkującym w obszarze wydruków wielkoformatowych. W odróżnieniu od rynkowych konkurentów nie oferujemy rozwiązań typu print&cut, ponieważ uważamy, że realizowanie procesu cięcia kosztem drukowania nie jest uzasadnione ekonomicznie. Naszym klientom proponujemy zatem osobne rozwiązanie do druku i obróbki, co daje znacznie większą elastyczność produkcyjną.

Color Painter E-64s to nowa, niskobudżetowa maszyna solwentowa o szerokości 1,6 m, która od swojego „starszego brata” M-64s różni się o połowę niższą wydajnością związaną z mniejszą liczbą dysz przy-padających na głowicę drukującą (15 m2/h zamiast 33 m2/h na podłożach winylowych w wysokiej jakości) oraz atramentami dostępnymi w innych pojemnościach – mówi Tomasz Ziędalski, kierownik rozwoju kanałów sprzedaży urządzeń dla poligrafii w OKI Polska. – Dla serii M przeznaczone jest opakowanie 1,5 l, zaś dla E – 0,5 l. Nie ma za to żadnego kompromisu w kwestii jakości – kropla 12 pikolitrów i rozdzielczość 1080 dpi pozwalają na osiąganie niezwykłych rezultatów w druku na materiałach takich jak backlit czy canvas. Wydruki uzyskane na ploterach serii Color Painter charakteryzują się również unikalnym na rynku, silnym nasyceniem czerni. Jest to zasługą specjalnie opracowanych, oryginalnych atramentów, które są cenione przez najbardziej nawet wymagających klientów takich jak sieci handlowe, szczególnie dbające o spójność kolorystyczną swoich kolorów firmowych. Warto pamiętać, że tylko takie gwarantują najlepsze rezultaty jakościowe oraz niezakłóconą pracę maszyny.

Obecnie firma OKI proponuje bardzo korzystne warunki gwarancji na serię Color Painter – maszyny M oraz H są objęte 3-letnią gwarancją na głowice bez limitu przelanego tuszu, zaś ploter E – 2-letnią. 

Nasz atrament charakteryzuje się wyższą zawartością pigmentów, dlatego pozwala na uzyskanie lepszych rezultatów jakościowych niż konkurencja – dodaje Shu Watanabe. – Oczywiście jest to pewne wyzwanie dla głowic drukujących, ale nam udało się osiągnąć optimum dzięki zastosowaniu technologii Smart Nozzle Mapping, polegającej na kompensowaniu pracy zatkanej dyszy przez inną dyszę. Dodatkową korzyścią jest wyższa wydajność tych atramentów – nawet do 30-40 proc. w porównaniu z konkurencją. Kolejną kwestią wyróżniającą nas na rynku są minimalne straty atramentu podczas pracy urządzenia.

Model Color Painter E-64s sprawdzi się zarówno w aplikacjach zewnętrznych, jak i wewnętrznych – jak zapewnia Tomasz Ziędalski, nowy atrament SX jest nie tylko mniej szkodliwy dla środowiska, ale także praktycznie bezzapachowy, co potwierdzają certyfikaty GreenGuard, Ecolabel, a także certyfikacja 3M. Przykładowe produkowane na nich aplikacje to reklamy szerokoformatowe, grafika pojazdowa, banery, winyle, tapety, wszelkie dekoracje wewnętrzne. 

Każda technologia ma swoje silne i słabe strony; podobnie jest z technologią solwentową. Widzimy jednak dla niej wiele zastosowań, a nowoczesne atramenty charakteryzują się naprawdę niską szkodliwością – uważa Tomasz Ziędalski. – Rynek reklamowy zmierza w kierunku oszczędności i częstej zmienności kampanii, co działa na korzyść technologii cyfrowych.

Rynek solwentowy wciąż rośnie, dlatego sukcesywnie rozszerzamy serię Color Painter – konkluduje Shu Watanabe. – W perspektywie kilku lat mamy plany wprowadzenia na rynek nowej technologii druku wielkoformatowego.

Plotery serii OKI Color Painter są dostępne w ofercie 3 dystrybutorów, firm: Amargraf ze Zgierza, Cloud Digital z Warszawy oraz Jetpol ze Szczecina.  AN