Spełnione cele zrównoważonego rozwoju
15 lis 2023 11:55

Gdy na całym świecie wzmagają się głosy wzywające do realizowania zasad zrównoważonego rozwoju, rośnie również popyt na opakowania z celulozy. Coraz więcej właścicieli marek – w odpowiedzi na silną presję ze strony konsumentów końcowych i pojawianie się nowych ograniczeń prawnych – bada metody rezygnacji z wykorzystania tworzyw sztucznych w swoich produktach. Od łubianek na truskawki i tacek na doniczki po opakowania na świeżą żywność i pudełka na tabletki do prania – przechodzenie na opakowania z papieru w coraz wyraźniejszy sposób wyraża ekologiczny etos marki.

Solidus, która zaspokaja potrzeby rynku reklamując się hasłem „Twój partner od opakowań o obiegu zamkniętym”, wykorzystuje papier pochodzący z recyklingu do tworzenia rozmaitych specjalistycznych produktów – z nadrukiem lub bez – dla sektorów spożywczego, reklamowego, dóbr konsumpcyjnych i przemysłowego. Zaangażowanie tej europejskiej grupy opakowaniowej w zrównoważony rozwój jest imponujące: 90 proc. włókien wykorzystywanych do produkcji przez Solidus pochodzi z papieru z odzysku, z którego firma w 2022 roku wyprodukowała 410 tys. ton litej tektury.

Potrzeba sprostania zapotrzebowaniu na zrównoważone opakowania skłoniła Solidus do sprawdzenia innowacyjnych metod ograniczenia zużycia farby drukarskiej. Firma posiada 11 zakładów produkcyjnych w 7 krajach, które kupują duże ilości farby do druku offsetowego. Dlatego kiedy firma ECO3 zaprezentowała zespołowi Solidus niewątpliwe korzyści zapewniane przez rastrowanie SPIR@L oraz obróbkę obrazu SolidTune, wzbudziła jego zainteresowanie.

Optymalne rezultaty dzięki połączeniu sił

Technologie ECO3 SPIR@L i SolidTune działają wyjątkowo sprawnie, zapewniając zdumiewającą jakość obrazu przy jednoczesnej minimalizacji poziomu zużycia farb. SPIR@L wykorzystuje prostą, ale bardzo skuteczną koncepcję: zastępuje w druku offsetowym konwencjonalne okrągłe lub eliptyczne punkty rastra amplitudowego (AM) bardziej wydajnymi kształtami, np. spiralami. Ten innowacyjny proces zmniejsza zużycie farby nawet o 12 proc. w porównaniu z tradycyjnymi metodami, co ogranicza grubość warstwy farby i zapewnia szybsze schnięcie druków.

Z kolei SolidTune wykorzystuje podobną regułę do zmniejszenia zużycia farb dla obszarów o pełnym kryciu, choć może być stosowany zarówno w przypadku apli, jak i punktów oraz tekstów. Dzięki perforowaniu apli niedostrzegalnymi otworkami o średnicy 30 mikronów i o przypadkowym wzorze, SolidTune zapewnia pożądaną gęstość przy zużyciu mniejszej ilości farby, a wszystko to bez uszczerbku dla jakości obrazu. Dzięki unikalnemu algorytmowi ochrony krawędzi apli technologia ta zabezpiecza krawędzie punktów i zapewnia większą ostrość i czystość wydruków.

Istotną różnicą w przypadku rastra SPIR@L jest fakt, że spirala nie jest pełna – wyjaśnia Erik Peeters, globalny menedżer marketingu ds. rozwiązań software’owych w ECO3. – Zmieniając grubość linii, możemy nakładać mniej farby, jednocześnie zachowując gęstość kolorów. Ta innowacja nie tylko zmniejsza zużycie, lecz także rozwiązuje typowe problemy związane z drukowaniem takie jak rozmazanie farby (rozmycie obrazu) – zaznacza. Dodaje również: Zarówno SPIR@L, jak i SolidTune wykorzystują przyrost punktu w celu naturalnego zamknięcia otworów, w sposób niezauważalny gołym okiem.

Duże korzyści i oszczędności

Firma Solidus wprowadziła SPIR@L i Solid- Tune w swoim belgijskim zakładzie Hoogstraten wiosną 2022 r. Obyło się bez zmian w istniejącej konfiguracji, choć to nie ECO3 była jej dostawcą.

Zaledwie nieco ponad rok później dostawca opakowań informuje o pozytywnych rezultatach, w tym o zużyciu mniejszej od spodziewanej ilości farb, zarówno w przypadku prac wykonywanych w CMYK, jak i drogimi kolorami podstawowymi Pantone. Dodatkowe zyski to lepsza jakość druku, większa wydajność produkcji i korzyści logistyczne.

Filip Peeters, starszy specjalista ds. cyfrowego prepressu w firmie Solidus, wyjaśnia: Nasze zużycie farb znacznie się zmniejszyło. Jakość druku poprawiła się i stała się bardziej stabilna: widać to zwłaszcza po redukcji problemów z ghostingiem. Ponieważ warstwa farby jest cieńsza, byliśmy również w stanie skrócić czas schnięcia i zwiększyć wysokość w stosie, zyskując oszczędność miejsca.

Sprawne wdrożenie i pełna walidacja

Wdrożenie nowych technologii rastrowania przebiegło sprawnie, tak samo jak testy przeprowadzone w trakcie normalnej produkcji, których rezultaty zostały następnie wysłane do ECO3 w celu analizy. Zespół ds. jakości w ECO3 wybrał kształty punktów o największym potencjale oszczędności i stworzył dla Solidusa krzywe kalibracji. Po dalszych testach walidacyjnych firma Solidus zyskała pewność, że jakość druku jest taka sama – a nawet lepsza – jak w przypadku standardowej produkcji.

Nie ma wątpliwości, że ECO3 wywiązało się ze swych obietnic, oferując profesjonalne podejście i proces wdrożeniowy. My zaś dowiedzieliśmy się, że za rastrowaniem kryje się coś więcej.

Na maszynie drukującej punkty SPIR@L wyglądają prawie tak samo jak standardowe punkty AM, bardzo podobnie wyglądają również kolory. Szczerze mówiąc, kiedy po raz pierwszy porozmawialiśmy o tym z operatorami maszyny, byli odrobinę niepewni. Ale gdy tylko wyjaśniliśmy im szczegóły technologii i jej potencjał poprawy wydajności oraz pozostałe zalety, zaczęli drukować zlecenia ze SPIR@L bez żadnych problemów – dodaje Filip Peeters.

Przewaga konkurencyjna pracuje na przyszły sukces

Zakład w Hoogstraten, który niedawno uzyskał certyfikat bezpieczeństwa żywności, korzysta z pięciokolorowej maszyny offsetowej KBA, która wkrótce zostanie zastąpiona sześciokolorową maszyną hybrydową do druku UV z rozszerzonym potencjałem, między innymi możliwością drukowania białego podkładu na brązowej i szarej tekturze litej. Filip Peeters wyjaśnia, jakie są nadchodzące plany inwestycyjne: Biel jest wymagana coraz częściej, w miarę wzrostu popytu na brązowe i szare tektury, więc musimy dokonać modernizacji w celu utrzymania naszej przewagi konkurencyjnej. Gdy to nastąpi, dostosujemy raster SPIR@L i SolidTune do nowego procesu. Zaczęliśmy również zastanawiać się, jak obniżyć koszty lakieru dzięki tej technologii, co pomogłoby nam ulepszyć nasze cele związane ze zrównoważonym rozwojem.

Z punktu widzenia ECO3 partnerstwo z firmą Solidus było doskonałym poligonem doświadczalnym, który dostarczył ważne dane zebrane w rzeczywistych warunkach oraz informacje zwrotne na temat produkcji. Solidus w Hoogstraten posłużył jako wyjątkowo przydatne miejsce testów, umożliwiające wymianę spostrzeżeń i wiedzy. Współpraca z liderem branży w celu walidacji naszej technologii była fantastyczną okazją i cieszę się, mogąc powiedzieć, że SPIR@L jest teraz globalnie dostępny dla druku offsetowego. Dodatkowo – jak ogłosiliśmy na targach Labelexpo Europe 2023 – planujemy dostosować raster SPIR@L do rynku fleksograficznego, aby z tego ogromnego dobrodziejstwa mogło skorzystać więcej drukarń opakowaniowych – mówi Erik Peeters.

Opracowano na podstawie materiałów firmy ECO3

Tłumaczenie: TK