Stąd się biorą rachunki
6 gru 2016 14:45
Warszawska firma BusinessPoint to jedno z największych w Polsce centrów usługowych zajmujących się drukami transakcyjnymi na masową skalę. Ostatnio zainstalowano w niej siedem wysoko wydajnych maszyn firmy Oce z serii VarioPrint 5160 i VarioStream 7300 Twin, sterowanych systemem Prisma.
BusinessPoint funkcjonuje od 1997 roku, a jej klientami są przede wszystkim firmy z sektora finansowego (banki, fundusze emerytalne, towarzystwa ubezpieczeniowe), telekomunikacyjnego (sieci telefonii komórkowej, telewizje stacjonarne i kablowe) oraz energetycznego (dostawcy prądu i gazu). Firma zajmuje się szeroko pojętą komunikacją tych przedsiębiorstw z odbiorcami ich usług lub produktów: od wprowadzania danych i ich przetwarzania, poprzez zarządzanie dokumentami, archiwizację, masowe drukowanie dokumentów transakcyjnych (faktury, bilingi, wyciągi z kont), wysyłkę korespondencji masowej, na prowadzeniu spersonalizowanej korespondencji masowej skończywszy.
Jak zwykle bywa przy przetwarzaniu danych osobowych, kluczową kwestią jest ich ochrona i bezpieczeństwo. Kładziemy na to bardzo duży nacisk Đ mówi Jacek Zaremba, prezes BusinessPoint. - Stosujemy zabezpieczenia we wszystkich obszarach naszej działalności. Procedury kontroli obowiązują wszystkich pracowników, dodatkowo wspieramy się systemem ISO 9001:2000. Dysponujemy też centrum zapasowym, mogącym przejąć część zleceń w przypadku awarii w głównym ośrodku produkcyjnym. A o awarię czy przerwę w dostawie prądu nietrudno przy tak bliskim sąsiedztwie lotniska (siedziba firmy mieści się bowiem na warszawskim Okęciu).
W 2005 roku BusinessPoint wydrukował 110 mln spersonalizowanych stron i wysłał około 60 mln dokumentów. Taką wydajność zapewniają firmie linie produkcyjne, składające się głównie z urządzeń drukujących i kopertujących. Jak zdradził Mirosław Błaszczak, dyrektor operacyjny w firmie BusinessPoint, największym konkurentem Oce w przetargu na dostawę nowych urządzeń była firma Xerox. Decyzja zarządu zapadła jednak na korzyść Oce i obecnie na wyposażenie firmy składa się pięć maszyn na papier cięty VarioPrint 5160, dwa sprzęgnięte ze sobą urządzenia na papier ciągły VarioStream 7300 Twin oraz występujące w podobnej, podwójnej konfiguracji nieco starsze maszyny arkuszowe PageStream 145. VarioPrint 5160 oferuje wydajność 158 stron A4/min, VarioStream 7300 Đ 260 stron/min, oba drukują w trybie dwustronnym. Maszyny obu serii obsługują wiele formatów danych, mogą drukować na szerokiej gamie podłoży i oferują jakość druku satysfakcjonującą dla różnego rodzaju dokumentów transakcyjnych.
Dzięki nowym inwestycjom w ciągu jednej godziny możemy wydrukować około 100 tys. stron A4, co w sumie daje 2 mln stron dziennie Đ pochwalił się Jacek Zaremba. - Te ilości udaje nam się czasem przekroczyć. Ostatnio zdarzył się taki tydzień, w którym wydrukowaliśmy 15 mln stron A4. Sądzę, że niewiele jest usługowych firm w Polsce, które mogą zaproponować swoim klientom podobną wydajność.
W części zajmującej się konfekcjonowaniem i wysyłką druków pracuje m.in. siedem maszyn do kopertowania o całkowitej wydajności 50 tys. egz./h.
Całym systemem steruje oprogramowanie Prisma, którego dostawcą jest również Oce. Jego serce - moduł Prisma Master - centralnie kieruje zadaniami, wysyłając je do poszczególnych urządzeń. Co warte podkreślenia, Prisma umożliwia sterowanie różnymi urządzeniami (papier cięty, ciągły) zarówno firmy Oce, jak też innych producentów. Zainstalowane urządzenia pozwoliły na niemal trzycyfrowy wzrost produkcji w porównaniu z rokiem ubiegłym Đ cieszy się Jacek Zaremba. - Plan na ten rok zakłada wydrukowanie 200 mln stron A4 i wierzę, że dzięki rozwiązaniom wdrożonym przez Oce Poland zostanie on przez nas zrealizowany. Również Marek Kozłowski, prezes Oce Poland ma nadzieję na wysoki wzrost obrotów swojej firmy. Wskazują na to wyniki pierwszych miesięcy 2006 roku w stosunku do roku ubiegłego, rekordowego w 10-letniej historii firmy Oce w Polsce. Oby tylko nie oznaczało to większej ilości rachunków w naszych skrzynkach pocztowych... AN