Postępy w technologii sitodruku zwojowego umożliwiajš otrzymanie atrakcyjnych wzorów o niezwykłych efektach i drukowanie farbami metalicznymi. Dzięki tym właciwociom przed drukarniami otwierajš się nowe rynki zbytu.
Możliwoć drukowania z naniesieniem grubszej warstwy farby (np. wypukłe wzory) oraz wysoka trwałoć sprawiajš, że druk zwojowy jest jednš z czołowych technologii w przemyle poligraficznym. Najnowsze udoskonalenia pozwalajš na uzyskanie wyższej jakoci druku, dajš możliwoć bezodpadowego drukowania farbami metalicznymi, drukowania z większymi prędkociami oraz ułatwiajš zintegrowanie z istniejšcymi maszynami drukujšcymi.
Sitodruk zwojowy na rynku materiałów dekoracyjnych
Podstawowš zaletš sitodruku zwojowego jest możliwoć nanoszenia na podłoże grubszych warstw farby. Gruboć warstwy może sięgać 300 mikronów, zależnie od rodzaju wzoru. Prędkoć drukowania zależy od zastosowania. Druki dekoracyjne można wykonywać z prędkociš nawet do 120 m/min, nalepki sš praktycznie drukowane z prędkociš od 5 do 40 m/min.
Druk można wykonywać na różnych materiałach (np. PE, PET, PP, PVC), a także na papierze, co sprawia, że technika ta może być wykorzystywana w szerokim zakresie również do drukowania opakowań papierosów. Można w niej wykorzystywać różne rodzaje farb: farby UV, rozpuszczalnikowe, wodne, jak również specjalne farby metaliczne, piankę akrylowš, farby do zdrapek i perłowe. Można również używać farb o dużych rozmiarach pigmentu.
Na rynku dekoracyjnym klienci wymagajš większego zróżnicowania etykiet i krótszego okresu użytkowania danego wzoru. Jest to spowodowane dšżeniem do indywidualizacji i personalizacji produktów. Udogodnienia, które pozwalajš drukarni na swobodny wybór kombinacji technologii podczas jednego przebiegu, oferujš oczywiste zalety. Druk zwojowy ze względu na swojš wszechstronnoć może być używany w kombinacjach z: fleksografiš, offsetem, wklęsłodrukiem i drukiem wypukłym. Urzšdzenia do druku zwojowego mogš być z łatwociš dostosowane do istniejšcych już maszyn drukujšcych. Co więcej, ze względu na stosunkowo niskš cenę jednostkowš drukarze mogš się wyposażyć w tę technologię bez potrzeby angażowania znaczšcych rodków finansowych.
Naniesienie grubszej warstwy farby umożliwia otrzymanie niezwykłych efektów. Na czystym, odtłuszczonym podłożu plastikowym o wysokiej przyczepnoci można uzyskać w procesie drukowania zwojowego niezrównanš wyrazistoć i doskonałe efekty.
Obraz dotykowy
Przy etykietach dekoracyjnych stosowanych w branżach: farmaceutycznej, kosmetycznej, żywnociowej czy napojów efekt ănamacalnyÓ etykiety pozwala producentowi na wyróżnienie się, rozpoznawalnoć wród bardzo ostrej konkurencji. Czynnik ten nie może zostać niedoceniony Đ ostatnie badania wykazały, że jeżeli raz wybierzemy produkt z półki w sklepie, prawdopodobieństwo zakupienia go po raz kolejny wynosi około 80%.
Udoskonalenia w druku zwojowym przynoszš korzyci zarówno na rynku przemysłowym, jak i dekoracyjnym. Firma Stork Prints wyprodukowała nowe sito Đ RotaMesh 405 Đ które stwarza nowe możliwoci w dziedzinie ostroci obrazu. Tekst może być drukowany nawet pismem 2-punktowym. Jest to znaczšca dodatkowa wartoć w przypadku etykiet na butelki z winem i reprodukcji orientalnych tekstów.
Bezodpadowe stosowanie farb metalicznych
Głównš zaletš sitodruku zwojowego jest to, że drukujemy tyle, ile potrzebujemy. Jeli wzišć pod uwagę wysokie koszty farb metalicznych czy bezpieczeństwo, minimalizowanie strat staje się bardzo ważne.
Jednym z czynników, który korzystnie wpływa na szybkoć procesu drukowania zwojowego, jest efektywnoć suszenia. Firma Stork Prints wyprodukowała suszarkę na goršce powietrze, która pozwala na szybkie suszenie farb wodnych i rozpuszczalnikowych. Suszarkę tę łatwo zintegrować z maszynš drukujšcš.
Drukowanie farbami metalicznymi w sposób bardziej oszczędny daje dodatkowe możliwoci zastosowań. Zastosowania dekoracyjne obejmujš kosmetyki, rodki higieny osobistej, etykiety na butelki z winem i technikę zwanš ăefektem lustraÓ. Srebrna lub złota farba jest nadrukowywana na jednej stronie podłoża, np. folii poliestrowej, efekt przewietlajšcy jest za obserwowany z drugiej strony. Metoda ta jest stworzona przede wszystkim dla farb rozpuszczalnikowych.
RFID
Możliwoć zadrukowywania folii farbami metalicznymi jest ważnš zaletš w druku przemysłowym. Obejmuje on zastosowanie identyfikacji w zakresie fal radiowych RFID, elektroluminescentów i drukowania banknotów. Sitodruk zwojowy, z jego możliwociami zadrukowywania z naniesieniem większej iloci farby, daje drukarzom pewnoć osišgnięcia całkowitego krycia, co jest istotne dla przewodnoci elektroluminescentów i naklejek identyfikacyjnych na drodze fal radiowych (RFID) oraz zabezpieczenia przed zdrapaniem nadruku.
Wydzielony system sitodruku zwojowego jest często najefektywniejszym rozwišzaniem dla różnych zastosowań. W takim systemie drukowanie metalicznš farbš jest możliwe z prędkociš 120 m/min. Zależy to od jakoci farby i poziomu tarcia w otworach sita.
System RFID i naklejek ăinteligentnychÓ jest dynamicznie rozwijajšcym się rynkiem. Udoskonalenia sš oparte na zwiększonej mocy ăchipówÓ, lepszym przewodzeniu farb i jakoci papieru. Z czasem czynniki te pozwolš obniżyć koszty nalepek RFID.
Nowe zastosowania obejmujš:
Ľ logistykę, np. automatyczne lokalizowanie produktów;
Ľ nanoszenie uaktualnionych danych Đ doskonałym przykładem tego zastosowania sš elementy bezpieczeństwa podczas transportu lotniczego;
Ľ opaski informacyjne zakładane na nadgarstek pacjentom w szpitalu lub pensjonariuszom zakładów karnych, na które można nanieć skanowalne wiadomoci o przebiegu leczenia itp.
Zastosowania elektroluminescencji
Możliwoci sitodruku zwojowego sprawiajš, że idealnie nadaje się on do użycia elektroluminescentów (EL) w końcowym zastosowaniu. Lampa EL jest zadrukowanym kondensatorem w strukturze z luminoforem i przekładkš dielektrycznš między elektrodš spodniš a elektrodš przedniš przezroczystš. Ten zestaw nie jest grubszy niż kilka warstw farby. Napięcie między elektrodami wywołuje zmianę pola elektrycznego w luminoforze, co powoduje, że luminofor (zwykle sproszkowany siarczek cynkowy) emituje wiatło o okrelonej długoci fali. Lampy EL posiadajš znacznie lepsze właciwoci od tradycyjnych lamp punktowych. Nie wydzielajš ciepła, zużywajš o 75-90% mniej energii, oferujš wiatło o równej intensywnoci i oczywicie ich gruboć nie jest większa niż gruboć warstwy farby.
We współpracy z głównymi producentami farb Stork Prints rozwinšł stosowanie sitodruku zwojowego przy produkcji takich kondensatorów. Taka ultracienka lampa ze srebrnš farbš o wysokiej przewodnoci jest połšczona z transformatorem pracujšcym przy 110 V i częstotliwociš między 300 a 400 Hz. Przy zastosowaniu bezszwowego sitodruku zwojowego możliwe jest wydrukowanie cišgłego paska EL o długoci kilkuset metrów. Farby użyte do tego celu mogš być utwardzane wiatłem UV bšd oparte na rozpuszczalniku. Lampy EL mogš być stosowane np. w: migajšcych wiatłach ratunkowych w budynkach lub samolotach, deskach rozdzielczych samochodów, zabawkach, przedmiotach promocyjnych lub jako podwietlacze wyłšczników elektrycznych. cdn.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Stork