„Strategic growth. Sustainable success” 
15 maj 2023 14:45

Podczas nadchodzących targów Fespa 2023, odbywających się w dniach 23-26 maja w Monachium, firma Agfa wystąpi pod hasłem „Strategic growth. Sustainable success”. 

Na stoisku belgijski producent zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania z obszaru wielkoformatowego druku cyfrowego: wysokowydajną maszynę Onset X3 HS (prezentowaną po raz pierwszy w Europie od przejęcia marki Inca Digital Printers w połowie ub.r.), przemysłowy ploter hybrydowy Jeti Tauro H3300 UHS w wersji z lakierem, ploter sublimacyjny Avinci CX3200 do drukowania na tekstyliach oraz urządzenie typu roll-to-roll – Oberon RTR 3300. Z myślą o zwiedzających z naszego kraju na targach będzie obecna Adriana Piotrowska, sales manager inkjet Poland. 

Arnaud Calleja, vice president Digital Printing Solutions w firmie Agfa, mówi: Oczywiście jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością pokazania naszych ostatnich osiągnięć technologicznych na targach Fespa. Jednak tego typu wydarzenie to również znakomita okazja do podtrzymania kontaktu z całą branżą. Szczycimy się mianem prawdziwego partnera dla dostawców usług poligraficznych. Staramy się drobiazgowo analizować ich wymagania i potrzeby, dopasowując do nich konkretne rozwiązania z naszego obszernego portfolio obejmującego plotery inkjetowe, atramenty, oprogramowanie, szkolenia i usługi serwisowe. Wszystko po to, by dopasować je do obranej przez klienta drogi rozwoju i pomóc mu w osiąganiu trwałych, zrównoważonych wzrostów.

Onset X3 HS z atramentami Agfa: „lepiej niż kiedykolwiek wcześniej”

Ubiegłoroczne targi Printing United w Las Vegas były miejscem światowej premiery plotera Onset X3 HS – była to zarazem jego pierwsza prezentacja po przejęciu przez firmę Agfa marki Inca Digital Printing. Podczas targów Fespa maszyna będzie miała swój europejski debiut. Ta wysokowydajna maszyna z płaskim stołem, bazująca na technice inkjetowej i wykorzystująca nowe atramenty Agfa, jest sterowana systemem workflow Asanti. Stworzona z myślą o wysokonakładowych zleceniach i pracy w trybie 24/7, umożliwia zadrukowywanie szerokiego spektrum podłoży z prędkością do 1450 m2/h. Agfa podkreśla, że Onset X3 HS stał się swego rodzaju „game changerem” w kontekście czasu narządzania: dzięki specjalistycznej robotyce i różnym funkcjom automatyzującym pracę wynosi on tu zaledwie 30 sekund. Na stoisku targowym ploter zostanie pokazany w wersji w 3/4 zautomatyzowanej, uwzględniającej stół podawczy i robota odbierającego zadrukowane bryty. Będą na nim drukowane zlecenia na wielu podłożach, w tym różnych rodzajach tektury falistej. 

Jeti Tauro H3300 UHS LED: drukowanie i lakierowanie tektury falistej

Podczas targów Fespa firma Agfa zaprezentuje najszybszy ploter w jej portfolio rozwiązań hybrydowych, bazujących na technice inkjet UV. Jeti Tauro H3300 UHS LED został zaprojektowany z myślą o nieprzerwanej, stabilnej produkcji poligraficznej w cyklach całodobowych. Jak podkreśla producent, ploter oferuje bardzo wysoką jakość drukowania i wiele opcji automatyzujących pracę. W ostatnim czasie został wzbogacony o opcję aplikowania lakieru. Pozwala ona użytkownikom stosującym w produkcji tekturę falistą na dodatkowe uszlachetnienie realizowanych produktów poprzez nałożenie warstwy lakieru błyszczącego bądź matowego. Może on być aplikowany na całej powierzchni arkusza lub wybiórczo.

Avinci CX3200: wyraziste wydruki typu soft signage z udziałem nowej generacji atramentów

Kolejną prezentowaną na stoisku maszyną będzie ploter sublimacyjny Avinci CX3200 obsługujący media tekstylne o szerokości maksymalnej 3,2 m. Jak podkreśla Agfa, umożliwia on produkcję stabilnych, wyrazistych nadruków o wysokiej jakości na szerokim spektrum poliestrowych podłoży tekstylnych. Mogą one znaleźć zastosowanie przy produkcji zewnętrznych i wewnętrznych systemów oznaczeń, elementów dekoracyjnych oraz w branży modowej. Maszyna drukuje bezpośrednio na podłożu, co czyni cały proces szybkim i łatwym np. przy produkcji przezroczystych flag, bądź z zastosowaniem papierów transferowych. Ta druga metoda jest zalecana przez producenta maszyny w kontekście wymagających aplikacji typu backlit, gdzie niezbędne jest zachowanie bardzo ostrych kształtów i uzyskanie głębokiej czerni, czy też przy obsłudze materiałów o wysokim poziomie sprężystości. 

Agfa podkreśla, że znajdujące w nim zastosowanie nowe atramenty Avinci 110 uzyskały certyfikat OEKO-TEX ECO Passport potwierdzający, że są one wolne od jakichkolwiek niebezpiecznych składników i można je stosować w proekologicznej produkcji tekstylnej.

Oberon RTR3300: z myślą o bardzo cienkich podłożach drukowych

Czwartym urządzeniem prezentowanym przez firmę Agfa na targach Fespa będzie Oberon RTR3300: wytrzymała, wielkoformatowa maszyna typu roll-to-roll, bazująca na technice inkjet UV. Producent wskazuje, że łączy ona w sobie wyjątkową jakość druku z wysoką wydajnością, przy minimalnym zużyciu atramentu i dużej przyjazności w obsłudze. Stworzona została, by radzić sobie nawet z najbardziej wrażliwymi na temperaturę materiałami czy też właściwą aplikacją bieli na podłożach półprzezroczystych, np. z myślą o dekoracjach okiennych. Oferuje opcję druku dual-roll, zwiększającą wydajność produkcji przy zastosowaniu dwóch mniejszych zwojów z podłożem.

Sprawniejsza produkcja, wyższa wydajność i stabilność

Wśród demonstrowanych rozwiązań nie zabraknie sztandarowego oprogramowania firmy Agfa dedykowanego produkcji wielkoformatowej – systemu workflow Asanti. Jego zadaniem jest integracja całego procesu produkcji poligraficznej, przy maksymalnym ograniczeniu interwencji manualnych i eliminacji błędów. Bazujący na przeglądarce internetowej moduł Production Dashboard umożliwia monitoring czasu produkcji i zużycia mediów oraz atramentów. Pozwala też na integrację Asanti z systemami MIS/ERP w celu zoptymalizowania zapytań i kalkulacji. Najnowsza wersja workflow (6.0) wykorzystuje ostatnią wersję silnika rastrującego Adobe PDF Print Engine (APPE) i uwzględnia wiele funkcji automatyzujących produkcję, m.in. job ganging i narzędzia stworzone z myślą o aplikacjach opakowaniowych. Nowością jest tu SureTone – funkcja mająca zagwarantować identyczną powtarzalność tych samych prac, nawet w przypadku ich produkcji po dłuższym, kilkumiesięcznym upływie czasu. Moduł ten został stworzony z myślą m.in. o firmach zajmujących się produkcją laminatów podłogowych.

Promowane na targach rozwiązania przemysłowe Agfa

Na stoisku targowym będą też obecni specjaliści firmy Agfa z obszaru jej rozwiązań przemysłowych. Do rozmów z nimi firma zaprasza wszystkich zainteresowanych zintegrowaniem druku inkjetowego w ramach środowiska produkcji przemysłowej w celu zwiększenia wydajności i wszechstronności prowadzonych działań. 

Wśród promowanych przez firmę rozwiązań przemysłowych znajdą się wysokowydajne atramenty UV i wodne dedykowane różnym maszynom inkjetowym, jak też specjalistyczne rozwiązania sprzętowe, skierowane na konkretne rynki. Wśród nich można wymienić m.in. InterioJet – wodną maszynę do zadrukowywania papierów dekoracyjnych aplikowanych na laminaty podłogowe czy Alussa – rozwiązanie dedykowane dekorowaniu podłoży skórzanych. Na stoisku będą dostępne próbki wydruków zrealizowanych przez klientów firmy z zastosowaniem jej różnych rozwiązań przemysłowych.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Agfa