III edycja wręczenia świadectw Packaging Circular Economy za nami. Po raz kolejny ML Polyolefins nagrodziło przedsiębiorstwa, które dbają o odzysk tworzyw sztucznych pozwalając tym samym na powtórne ich wykorzystanie w myśl zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. W tym roku wyróżnienia PCE otrzymało osiem przedsiębiorstw będących liderami rynku opakowaniowego w Polsce.
Trzecia edycja wręczenia świadectw Packaging Circular Economy odbyła się podczas jubileuszowej 10. konferencji „Bezpieczne Opakowanie”. Wyróżnienia PCE doceniają rozwiązania pozwalające na maksymalizację odzysku opakowań z tworzyw sztucznych i wtórne ich wykorzystanie w postaci recyklatu. Przetworzenie takich odpadów nie przyczynia się do zwiększania ilości nowych tworzyw sztucznych w obiegu zgodnie z zasadami opakowaniowej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Na ten temat prezentację wygłosił Krzysztof Nowosielski, dyrektor handlowy ML Polyolefins, podkreślając rolę recyklingu i zrównoważonego rozwoju w obecnej gospodarce. Świadectwa Packaging Circular Economy mają więc promować pozytywne wzorce związane z gospodarką odpadami z tworzyw sztucznych zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej.
Cieszymy się, że udało się zorganizować III edycję wręczenia świadectw Packaging Circular Economy. Od momentu ich powstania zależało nam na tym, aby wskazać i wyróżnić te przedsiębiorstwa, które w branży tworzyw sztucznych są liderami wprowadzania założeń Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i które warto naśladować. Mam nadzieję, że będą oni swego rodzaju drogowskazem dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze wprowadzić reguł Europejskiego Zielonego Ładu – mówi Krzysztof Nowosielski.
Świadectwa Packaging Circular Economy doceniają te przedsiębiorstwa, które poprzez swoje działania związane z gospodarką odpadami stają się liderami przemiany polskiej branży tworzyw sztucznych. W tym roku Świadectwa PCE otrzymało osiem przedsiębiorstw. Są to: Amerplast, Drukpol, FlorekPlast, Fol-Druk, Grafix, Mondi, Pałucka Drukarnia Opakowań oraz Yanko.
Laureatów wybrano według szczegółowych kryteriów, do których zaliczają się takie kwestie jak: maksymalizacja odzysku poprzez właściwe sortowanie odpadu, jego czystość i jakość, ograniczenie ilości opakowań nienadających się do recyklingu, ale także uwzględnienie w swoich wyrobach zasad eco-design.
W dobie troski o środowisko naturalne należy promować dobre praktyki, bo wiemy, jak wiele wysiłku potrzeba, aby gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie funkcjonowała prawidłowo – wskazuje Patrycja Ochab, specjalista ds. marketingu ML Polyolefins. – Dziękujemy za gościnność pani Annie Naruszko, redaktor naczelnej czasopism „Poligrafika” i „Opakowanie”. Wysoko cenimy to, że możemy być częścią konferencji „Bezpieczne Opakowanie”. Dodatkową wartość w tej edycji dla świadectw PCE stanowi grono partnerów, którzy wsparli inicjatywę swoją wiedzą, doświadczeniem i autorytetem, co podniosło rangę całego wydarzenia – dodaje.
W sumie III edycja świadectw Packaging Circular Economy zyskała trzech patronów merytorycznych i czterech partnerów medialnych. Merytorycznie inicjatywę wsparli Politechnika Bydgoska wraz z prof. dr. hab. inż. Dariuszem Sykuterą, kierownikiem Zakładu Przetwórstwa i Recyklingu Tworzyw, Polska Izba Opakowań na czele z prezesem prof. dr. hab. inż. Stanisławem Tkaczykiem oraz REKOPOL Organizacja Odzysku Opakowań, której przedstawicielem podczas gali była Marta Krawczyk. Natomiast patronami medialnymi zostali czasopisma: Opakowanie, Poligrafika i „Plast Echo”, którego redaktorem naczelnym jest Jacek Leszczyński, a także portal Plastech.pl.
Opracowano na podstawie materiałów firmy ML Polyolefins