Święto wielbicieli książek
6 gru 2016 15:00
30 października zakończyła się 20. jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Najlepiej charakteryzują ją liczby: 700 wystawców z 25 krajów, blisko 760 autorów i ponad 68 000 odwiedzających.
Gościem Honorowym tegorocznej edycji był Izrael. Prezentacja obejmowała program spotkań z izraelskimi autorami, warsztatów dla najmłodszych oraz dyskusji i pokazów. Uroczystego otwarcia Targów dokonała Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.
Dwie dekady to kawał czasu – kiedy organizowano inauguracyjną edycję, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy obchodziła dopiero 5. urodziny, a Telewizja Polska wyemitowała pierwszy odcinek telenoweli „Klan”. Otaczająca nas rzeczywistość zmieniła się diametralnie. Zmieniły się i targi, ale według powszechnej, niezwykle cieszącej nas opinii, tylko na lepsze! – tak podsumowała jubileusz imprezy Grażyna Grabowska, prezes zarządu Targów w Krakowie Sp. z o.o. Były liczne gratulacje i życzenia – w tym od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który uczestniczył w otwarciu Międzynarodowych Targów Książki.
Pierwszego dnia, w trakcie oficjalnego otwarcia, wręczone zostały po raz szósty tytuły Ambasadorów Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Tytuły otrzymali: Zbigniew Iwański, Robert Piaskowski, prof. Jacek Wojciechowski oraz, na podstawie głosów oddanych na profilu Targów na FB, Martyna Wojciechowska.
Wieczorem pierwszego dnia Targów, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, wręczono prestiżową Nagrodę im. Jana Długosza. Laureatką została Anna Machcewicz za książkę „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980”, która ukazała się w roku 2015 nakładem Europejskiego Centrum Solidarności.
W trakcie Targów rozstrzygnięte zostały liczne konkursy, m.in. dwa rankingi drukarń dziełowych oraz konkurs EDYCJA na książkę edytorsko doskonałą; ich rezultaty podajemy na tintach.
Wśród wielu imprez towarzyszących znalazły się branżowe seminaria. W ramach zorganizowanego przez firmę A4P pt. „... i BOOK stworzył Kraków, czyli jak powstają wielkie książki w Małopolsce” z prezentacjami wystąpiły firmy: Igepa Polska, Canon Polska, Akonda i Key2Print. Z kolei podczas seminarium poligraficznego poświęconego technologiom uszlachetniania opraw (także w druku cyfrowym), którego organizatorami byli Sekcja Poligrafów SIMP, firma Scorpio i magazyn „Wydawca”, bardzo ciekawe wystąpienie miał Krzysztof Pisera, dyrektor ds. zarządzania ofertą w Scorpio. Firma na swoim targowym stoisku promowała m.in. okleinę introligatorską z zadrukiem cyfrowym. Jak mówił Krzysztof Pisera, firma BN International wprowadziła na rynek serię oklein nadających się do zadruku lateksowego. Tak więc technologie lateksowe – poza wieloma innymi zastosowaniami – wkraczają na rynek spersonalizowanych opraw. Prelegent omawiał też takie rozwiązania jak okładki z zadrukiem UV (przykłady można było zobaczyć na stoisku Scorpio) czy też ze znaczkiem 3D – tzw. doming. Doming to technologia produkcji etykiet żywicznych, która obecnie jest stosowana także do uszlachetniania okładek, podobnie jak laserowe wycinanie i grawerowanie obwolut.
Wśród wystawców tradycyjnie znalazły się ze swoimi stoiskami drukarnie: Skleniarz, Opolgraf, Drukarnia im. Adama Półtawskiego, Sowa i CPI Moravia. Na wspólnym stoisku wystawiały się drukarnie krakowskie: Grafkarton, Stabil, Technet oraz firma Multifol. Po raz pierwszy od lat zabrakło drukarni Abedik, która zwykle zajmowała znaczną przestrzeń wystawienniczą.
W obrębie Targów funkcjonowały pokoje spotkań dwóch dużych dystrybutorów papieru, Antalis i Zing, gdzie goście mogli porozmawiać z przedstawicielami obu firm i obejrzeć próbki wyrobów.
Organizator już dziś zaprasza do uczestnictwa w 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, które odbędą się w dniach 26-29 października 2017 r. Gościem Honorowym będzie Francja. IZ