Szczególnie ważna konferencja branżowa
6 gru 2016 14:53
Dlaczego uważam za konieczne wrócić po półroczu do odbytej w dniach 8-9 kwietnia br. w Poznaniu konferencji naukowo-technicznej „Kierunki rozwoju polskiej poligrafii i opakowań z nadrukiem”, zorganizowanej na terenie i przy współudziale Międzynarodowych Targów Poznańskich?
Po pierwsze – konferencja odbyła się na dzień przed tragedią smoleńską, co musiało się odbić na relacjonowaniu jej przebiegu. Po drugie – tematyka konferencji została ustalona i następnie zrealizowana przez dwa podmioty branżowe, izby samorządowo-gospodarcze oraz centralne ośrodki badawczo-rozwojowe poligrafii i opakowań. Międzynarodowe Targi Poznańskie organizują przemiennie imprezy targowe obydwu tych podmiotów branżowych: POLIGRAFIĘ i TAROPAK. Tematyka konferencji raz jeszcze podkreśliła ścisłą współpracę pomiędzy wspomnianymi branżami. Podczas targów POLIGRAFIA ciężar gatunkowy opakowań jest szczególnie widoczny, podobnie na TAROPAKU rola poligrafii jest również ogromna. Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego wydał przeszło 200-stronicowy tom materiałów z kwietniowej konferencji.
Jak wynika ze słowa wstępnego Tomasza Pawlickiego, przewodniczącego rady programowej konferencji: „Jest to najważniejsze wydarzenie tego typu w naszej branży, obejmujące bardzo szeroki zakres zagadnień, przedstawionych przez ponad trzydziestu autorów z różnych instytucji i firm związanych z poligrafią i przemysłem opakowaniowym”.
Konferencja została zorganizowana przez najważniejsze ośrodki naukowo-badawcze: COBRPP, COBRO, instytuty branżowe z Warszawy i Łodzi, Polską Izbę Druku, Polską Izbę Opakowań, Sekcję Poligrafów SIMP oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Wydany przez COBRPP tom materiałów konferencyjnych jest niezwykle ważny dla uczestników zarówno targów TAROPAK 2010, jak i POLIGRAFIA 2011. Materiały te powinny być wykorzystane w wyższych uczelniach oraz szkołach poligraficznych w całym kraju.
Należy zwrócić uwagę na noty o autorach referatów oraz wystąpienia w dyskusjach podczas trwania konferencji, szczególnie że organizatorzy sięgnęli również po autorów spoza branż poligraficznej i opakowaniowej. Jest to niezwykle ważne w aspekcie popularnego „who is who” wśród naszych elit w zawodzie. Może również odrobina satysfakcji dla autorów…
Jednak szczególnie cenne są wydane materiały pokonferencyjne dla działalności licznych stowarzyszeń w naszych branżach, prasy fachowej, dostawców współpracujących z naszymi drukarniami oraz podmiotów zajmujących się fachowym szkoleniem.
Smuci jednak bardzo znikoma liczba sponsorów…
***
Wśród niedawnych ważnych wydarzeń branżowych należy wymienić fakt ukazania się informacji w Biuletynie Informacyjnym Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych z lipca br. na temat XIX Forum Sprawozdawczo-Wyborczego Jednostek Badawczo-Rozwojowych, które odbyło się w warszawskim Domu Technika NOT. Charakter forum był o tyle szczególny, że ze zmianą kadencji zbiega się wejście w życie pakietu sześciu ustaw reformujących naukę, a z tym związane jest przekształcenie obr-ów w instytuty badawcze.
Los zrządził, iż omawiana w powyższym opracowaniu problematyka dotyczy właśnie obydwu ośrodków branżowych: Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego i Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań. Wydawcą biuletynu jest COBRPP. W obradach uczestniczyło 114 elektorów ze 100 instytutów. Do wystąpień szczególnie ważnych dla nas jako członków Sekcji Poligrafów SIMP wchodzącej w skład Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych należały wystąpienia prezes Ewy Mankiewicz-Cudny oraz prof. Stanisława Tkaczyka, dyrektora Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań.
Z kontaktów międzynarodowych warto wspomnieć o zaproszeniach, jakie nadeszły z Rosji i Ukrainy do uczestnictwa w jubileuszach uczelni poligraficznych w Moskwie oraz we Lwowie. Uczelnie te nie zapominają o swoich licznych polskich absolwentach. A w aspekcie krajowym – dobrze byłoby sobie przypomnieć o istnieniu grupy najzdolniejszych absolwentów naszych uczelni, którzy mieli możliwość odbycia rocznych staży w centrali firmy Quad/Winkowski. Są to absolwenci uczelni z Warszawy, Łodzi i Szczecina. Czy po zmianach własnościowych staże będą kontynuowane?