Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?
3 lut 2017 14:10

W dniach 17-20 stycznia br. w Las Vegas miała miejsce 17. edycja konferencji użytkowników rozwiązań firmy Electronic for Imaging (EFI) – Connect 2017. Zgromadziła ona rekordową liczbę blisko 1500 uczestników z 37 krajów, którzy oprócz udziału w ponad 200 warsztatach tematycznych jako pierwsi mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi innowacjami EFI – m.in. najszerszą w ofercie firmy maszyną do drukowania oznakowań miękkich oraz rolowym systemem drukującym w technologii LED.

Popularność konferencji EFI Connect rośnie 17. rok z rzędu, co specjalnie nie dziwi, biorąc pod uwagę nieustannie rozwijające się portfolio rozwiązań amerykańskiego koncernu czy to w rezultacie akwizycji, czy organicznych działań R&D. Tegoroczna edycja wydarzenia składała się z kilku sesji plenarnych oraz 8 ścieżek tematycznych, w ramach których odbyło się ponad 200 warsztatów prowadzonych zarówno przez specjalistów firmy EFI oraz firm partnerskich, jak i branżowych ekspertów m.in. z firmy InfoTrends. 

Sztuczna inteligencja – kolejna rewolucja?

SONY DSCConnect 2017 otworzył Guy Gecht, CEO koncernu EFI, który podzielił się z uczestnikami swoimi przemyśleniami na temat sztucznej inteligencji. Jego zdaniem będzie ona – po komputerze osobistym, internecie i technologiach mobilnych – 4. rewolucją technologiczną, która w znaczący sposób wpłynie na branżę drukarską. Guy Gecht, z wykształcenia inżynier informatyk, sam pracował nad sztuczną inteligencją jeszcze w czasach uniwersyteckich 30 lat temu. Próbował wówczas „nauczyć” komputer rozpoznawania ludzkiego pisma, co szło na tyle opornie, iż obecny CEO firmy EFI nie żywił nadziei na przełom w zakresie sztucznej inteligencji jeszcze za własnego życia. Przełom nastąpił jednak szybciej niż myślałem – przyznał Guy Gecht. – Zaledwie 10 lat po moich badaniach Garri Kasparow rozegrał serię partii szachów z komputerem Deep Blue, a dziś samosterujące auta Tesli są bliżej wprowadzenia na rynek niż nam się wydaje. Sztuczna inteligencja będzie kolejną rewolucją – wielką i przerażającą.

Sam Elon Musk, twórca Tesli przyznaje, że „musimy być wyjątkowo ostrożni ze sztuczną inteligencją – potencjalnie jest ona bardziej niebezpieczna od broni jądrowej.” Jeszcze bardziej czarnowidzący jest słynny fizyk Stephen Hawking, zdaniem którego rozwój sztucznej inteligencji oznacza koniec gatunku ludzkiego. Co jednak oznacza on dla branży drukarskiej? Przede wszystkich dynamiczny rozwój technologii „smart”, czyli coraz bardziej autonomicznych rozwiązań drukujących, stymulowany przez big data, czyli tzw. chmurę. Wiele z nich mieliśmy już okazję podziwiać na drupa 2016. drupa 2020 przyniesie ich – zdaniem CEO firmy EFI – dużo więcej. Technologia pomaga nam robić więcej przy mniejszym nakładzie pracy i przy zaangażowaniu mniejszej ilości pracowników – stwierdził Guy Gecht. – Maszyny w przyszłości nauczą się obserwować zachowania konsumentów i stosownie do nich będą adaptować swoje funkcjonowanie. Jako przykłady istniejących już rozwiązań EFI wykorzystujących sztuczną inteligencję Guy Gecht podał pierwsze „uczące się” oprogramowanie Printflow oraz program Smart Print Production, koncentrujący się na diagnostyce prewencyjnej, z celem ograniczenia czasu przestoju maszyny o 20-25 proc. i interwencji serwisowych o 50 proc. 

Druk zapalnikiem zmian

Trudno wyobrazić sobie konferencję EFI Connect bez błyskotliwych rozmów przy kominku, przeprowadzanych przez Guya Gechta z branżowymi osobistościami i jednocześnie użytkownikami rozwiązań EFI. W tym roku fotel przy „kominku” zajęli świeżo mianowany CEO podzielonej firmy Xerox, Jeff Jacobson oraz Joel Quadracci, CEO firmy Quad/Graphics. Jeff Jacobson przekonywał uczestników konferencji Connect do odwagi i wiary w siłę druku oraz jego potencjał w przyszłości: Druk jest zapalnikiem dla większości zmian, wszystko zaczyna się od statycznej strony. Zdaniem CEO firmy Xerox technologie inkjetowa i tonerowa będą koegzystować jeszcze przez długi czas. Nowy Xerox ma natomiast więcej uwagi poświęcić rozwiązaniom dla mniejszych firm. Z kolei Joel Quadracci podzielił wiarę Guya Gechta odnośnie do wielkiego znaczenia sztucznej inteligencji w branży poligraficznej: Sztuczna inteligencja będzie miała duży wpływ na zachowania naszych klientów, co widzimy już dziś po rozwoju drukowanej elektroniki. Inkjet zrewolucjonizuje branżę drukarską; obecnie jesteśmy na wstępnym etapie tej rewolucji.

Premierowe rozwiązania

Tegoroczny Connect był miejscem światowych premier nowych rozwiązań wielkoformatowych firmy EFI: dwóch rolowych systemów drukujących Vutek 5r i Vutek 3r wykorzystujących technologię LED oraz drukarki przeznaczonej do produkcji oznakowań miękkich EFI Vutek FabriVU520 o szerokości 5,2 m. Opisujemy je szczegółowo w osobnym materiale na s. 44.

W Las Vegas zaanonsowano również 5. generację sześciu pakietów oprogramowania tzw. Productivity Suites, a także nowe wersje EFI Fiery DFE – EFI Fiery Navigator.

Partnerami wydarzenia Connect 2017 były m.in. firmy: 3M, Canon, Duplo, Enfocus, Esko, KDX, Klieverik, Kodak, Konica Minolta Business Solutions, Ricoh, Riso, Xerox oraz Zünd. Kolejne spotkanie odbędzie się w dn. 23-26 stycznia 2018 r., tradycyjnie w Las Vegas. AN

error: Kopiowanie zabronione!
cript>