Tajniki bezproblemowego bigowania
6 gru 2016 14:58
Gdy bierzemy do ręki książkę, magazyn ilustrowany czy katalog, pierwsze, co przykuwa naszą uwagę, to okładka; oczywiście okładka i znajdująca się na niej treść, ale także jakość jej wykonania, jakość podłoża drukowego i jakość wykończenia. Problemem, z którym często mamy do czynienia w introligatorni, a który w znaczący sposób wpływa na końcowy wygląd publikacji, jest pękanie włókien papieru, pojawiające się po bigowaniu arkuszy o większej gramaturze i późniejszym ich złożeniu.
Jak rozwiązać ten problem?
Na rynku od kilku lat obecna jest technologia, którą rozwija firma Tech-ni-fold. Technologia ta powala rozwiązać problem pękających grzbietów okładek bigowanych przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Sprawdza się ona zarówno przy obróbce prac wykonanych techniką druku offsetowego, jak i cyfrowego. Technologia bazuje na kilku elementach, które odróżniają ją od tradycyjnych dostępnych na rynku metod bigowania (rys. 1), ale przede wszystkim powodują osiągnięcie pożądanego efektu braku pękania włókien. Pierwszy element to specjalne pierścienie bigujące. Materiał, z którego wykonane są pierścienie bigujące, powoduje delikatne rozciąganie włókien w podłożu poddawanym obróbce, dzięki czemu papier może być efektywnie falcowany bez łamania włókien. Drugim elementem rozwijanej technologii jest uzyskiwany przy użyciu tych pierścieni kształt przegniecenia. Stosując standardowe narzędzia wykonane najczęściej ze stali uzyskujemy przegniecenie, które w przekroju ma kształt litery V. Przegniecenie wykonane pierścieniem Tech-ni-fold ma kształt U, co przeciwdziała pękaniu włókien podłoża przy późniejszym składaniu (falcowaniu) papieru.
Dla uzyskania pożądanego efektu ważny jest też kierunek falcowania bigowanych arkuszy. Podłoże przebigowane przy użyciu narzędzia Tech-ni-fold powinno być składane w taki sposób, aby „zgnieciony do wewnątrz” papier został „wypchnięty”, tworząc grzbiet o płaskim boku i prostych kątach (rys. 2).
Narzędzia Tech-ni-fold można z powodzeniem zainstalować w większości maszyn falcujących i oklejarek dostępnych na rynku. Oznacza to, że drukarnia posiadająca już swój park maszynowy nie musi go wymieniać; wystarczy dokupić odpowiednie narzędzie do posiadanego modelu falcerki czy oklejarki.
Co to jest i jak działa Tri-Creaser Fast Fit?
System Tri-Creaser Fast Fit to jedno z narzędzi wykorzystujących technologię Tech-ni-fold. Narzędzie instaluje się na wałkach wysuwu falcerki, przekształcając je tym samym w szybkie i wydajne rozwiązanie do bigowania. Użytkownik zyskuje możliwość 8 różnych ustawień bigowania w szerokim zakresie gramatur od 85 do 350 g/m2. Do dyspozycji są pierścienie bigujące w 3 kolorach. Każdy z pierścieni przeznaczony jest do obróbki innego zakresu gramatury papieru. Gdy zostanie wybrany pierścień bigowania stosownie do gramatury obsługiwanych mediów, jest on po prostu łączony z odpowiednim wklęsłym kanałem kodowanym kropką.

Technologia dzielonych pierścieni bigowania
W Tri-Creaser Fast Fit zastosowano technologię bigowania upraszczającą obsługę prac i realizowanych zadań. Nowe dzielone na pół pierścienie bigujące umożliwiają użytkownikowi ich wymianę bez potrzeby zdejmowania wałków z urządzenia, co stanowi istotną zaletę przy codziennej obsłudze. W zależności od gramatury bigowanego materiału założenie jednego z trzech kodowanych kolorami pierścieni bigowania odbywa się szybko, istotnie skracając czas narządu urządzenia.
Po otworzeniu systemu mocującego dzielony na pół pierścień bigujący można łatwo umieścić w otwartej przegródce, po czym trwale zamocować na pozycji roboczej.
Korzyści
Tri-Creaser Fast Fit eliminuje łamanie się włókien przy obsłudze mediów o gramaturze od 85 do 350 g/m2. Pozwala na wprowadzanie ustawień dla dowolnego połączenia techniki drukowania/podłoża i bardzo dobrze działa w przypadku trudnych w obróbce wydruków cyfrowych opartych na tonerze. Narzędzie pracuje równie dobrze podczas bigowania i falcowania zarówno w poprzek, jak i wzdłuż włókien papieru. Dzielone pierścienie bigujące sprawiają, że narząd urządzenia trwa zaledwie kilka minut, zaś zmiana ustawień bigowania to kwestia zaledwie kilku sekund i co ważne: nie wymaga wyjmowania wałków w celu zmiany ustawień bigowania. Narzędzie Tri-Creaser Fast Fit nie ogranicza w żaden sposób prędkości działania urządzenia, na którym zostało zainstalowane. I co warte podkreślenia, pasuje do większości typów urządzeń falcujących i nacinających dostępnych na rynku.
Bigowanie grzbietu – Spine & Hinge Creaser
Jak wzbogacić jakość publikacji z oprawą klejową
Narzędzie do bigowania grzbietu i zawiasów Spine & Hinge Creaser zastępuje mechanizm nacinający w oklejarkach, zapewniając głębsze bigowanie, wyznaczające i formujące okładkę książki.
Narzędzie Spine & Hinge Creaser pozwala na równoczesne bigowanie od 1 do 4 linii, przy czym proces może odbywać się po tej samej stronie lub po przeciwnych stronach arkusza. Narzędzie pozwala na różnicowanie szerokości grzbietu i/lub zawiasów stosownie do potrzeb wykonywanej pracy. Tak jak w przypadku Tri-Creaser Fast Fit narzędzie Spine & Hinge Creaser eliminuje zjawisko łamania się włókien, jest proste i szybkie w ustawieniu, nie wymaga wyjmowania wałków z urządzenia w celu ustawienia narzędzia. Narzędzie dobrze sprawdza się w pracy z mediami lakierowanymi UV, laminowanymi, jak również zadrukowanymi metodą cyfrową. Doskonale działa w przypadku podłoża z poprzecznymi włóknami niezależnie od intensywności, z jaką podłoże jest pokryte farbą. Spine & Hinge Creaser pasuje do większości typów oklejarek.
A jeśli nie mam falcerki…
Oprócz narzędzi dedykowanych większości dostępnych na rynku falcerek i oklejarek narzędzia Tech-ni-fold są instalowane w gotowych urządzeniach. Linia CreaseStream to seria urządzeń do bigowania, cięcia wzdłużnego i wykonywania perforacji, wyposażonych w narzędzia Tech-ni-fold.