Technologia automatycznej kontroli – zbędny dodatek czy biznesowa konieczność?
18 paź 2019 08:54

Zakłady poligraficzne poszukują obecnie nowych rozwiązań, optymalizujących procesy i obniżających koszty. Jedną z propozycji w tym zakresie jest nowa funkcjonalność – do automatycznej kontroli (AIT) – w module IQ-501 firmy Konica Minolta, który dedykowany jest maszynom z serii Accurio. Skorzystały już z niego setki użytkowników z całego świata, w tym blisko 20 z Polski, a ich grono stale się powiększa. Jak podkreśla Michał Wiśniewski, Production Printing &Solutions Product Manager w polskim oddziale Konica Minolta, dzieje się tak za sprawą szybkiego zwrotu kosztów inwestycji oraz wymiernych korzyści. Producent przygotował specjalne narzędzie, które może je indywidualnie zobrazować dla każdej drukarni – wystarczy skontaktować się z firmą. 

Zainteresowani tematem mogą również wziąć udział w specjalnych warsztatach, organizowanych w dniach od 21 października do 13 grudnia w katowickim oddziale Konica Minolta, podczas których będzie można testować to narzędzie podczas pracy w urządzeniu produkcyjnym Accurio Press C3070.

Nowoczesna technologia – zbędny dodatek czy biznesowa konieczność? 

Inwestycje w nowe maszyny to proces, który musi towarzyszyć rozwojowi każdej drukarni. Po inwestycjach w nowoczesne urządzenia – mówi Michał Wiśniewski – wielu ich użytkowników poszukuje kolejnych rozwiązań, które w jeszcze większym stopniu mogą wpłynąć na procesy produkcyjne w ich zakładach, by zapewnić większe korzyści biznesowe i dalszy rozwój swoim firmom. To nie zbędne dodatki, ale biznesowa konieczność każdego przedsiębiorstwa, które chce się rozwijać. Okazuje się, że jedną z propozycji, która temu służy, jest autorski system sterowania i kontroli obrazu Konica Minolta – IQ-501 z Technologią 

Automatycznej Kontroli (AIT) do pełnej automatyzacji druku. Oferta ta, opierająca się na najnowocześniejszej technologii, jest odpowiedzią na potrzeby drukarń i przynosi im w prosty sposób policzalne korzyści. 

Każdy przypadek jest inny – wyliczenia i wnioski podobne: „inwestycja się opłaca”

Konica Minolta proponuje wszystkim analizę własnego przypadku i korzyści wynikających z wdrożenia oferowanego przez nią rozwiązania do automatyzacji druku. W specjalnym kalkulatorze zainteresowani podają swoje rzeczywiste koszty i elementy dotyczące ich produkcji. Załóżmy jednak średniej wielkości drukarnię – mówi Michał Wiśniewski – której wolumen miesięczny wynosi około 10 000 wydruków A3, biorąc pod uwagę 21 dni roboczych w miesiącu (i jedną 8-godzinną zmianę każdego dnia). Przyjmijmy także, że realizuje ona 5 zleceń dziennie, przy kosztach produkcji na uśrednionym poziomie 70 zł za godzinę i „kliku” na uśrednionym rynkowym poziomie – 0,17 groszy. Przy założeniu, że drukuje na maszynie z prędkością 70 stron na minutę, przy kosztach ryzy papieru (160 g) na poziomie 35 zł netto, wliczając straty papieru, koszty obsługi produkcji i szereg innych, które uwzględnia nasze narzędzie – wyliczenia wskazują, że inwestycja w moduł IQ-501, który dedykowany jest wszystkim maszynom z serii Accurio, zwraca się w czasie niespełna kilku miesięcy. Po tym okresie – dla każdej drukarni nieco innym  – oprócz korzyści w zakresie kontroli jakości i organizacji pracy, rozwiązanie przynosi także korzyści ekonomiczne! Zmieniając paramenty i dostosowując je do innych użytkowników (drukarń o innej specyfice produkcji, kosztach itd.) – wnioski pozostają niezmienne. Ta inwestycja po prostu się opłaca.  

Oszczędność czasu i pieniędzy, najwyższa jakość wydruków – potrzeby każdej drukarni

Oszczędność czasu i pieniędzy, a także najwyższa jakość oferowanych wydruków – dodaje Michał Wiśniewski – to priorytetowa potrzeba każdej firmy poligraficznej. Rozwiązania z oferty Konica Minolta są odpowiedzią na te potrzeby. Maszyny, oprogramowanie i kolejne jego elementy służą naszym klientom. Wielu użytkowników wciąż jednak uważa, że tylko inwestycje w nowoczesne maszyny są słusznym krokiem biznesowym. To prawda – są koniecznością. Każda drukarnia, która chce się rozwijać, musi inwestować w sprzęt. Ale jeśli inwestuje, to może warto tym inwestycjom nadać jeszcze większy sens, wykorzystując do tego nowoczesne technologie i narzędzia? To obecnie – w czasach tak dużej konkurencji – biznesowa konieczność. 

Jeśli więc drukarnia – analizuje Michał Wiśniewski – zamierza poprawić swoją produktywność bez przestojów i interwencji użytkowników, które wydłużają czas produkcji, a także niezawodność – eliminując jakiekolwiek niespójności w druku – oraz dokładność, gdzie każde odchylenie jest automatycznie rozpoznawane i odrzucane przez system, a każdy dostarczony do klienta arkusz będzie poprawny, co podnosi poziom jego lojalności względem dostawcy usług drukowania – jej biznesową koniecznością jest dziś inwestycja w innowacyjne narzędzia. Jeśli zależy jej na ograniczeniu kosztów związanych z próbnymi wydrukami, eliminacją czasu potrzebnego do produkcji – oferowane przez nas rozwiązanie jest właśnie dla niej. 

Technologia Automatycznej Kontroli i moduł IQ501– rozwiązanie dla każdego

Moduł IQ-501 z Technologią Automatycznej Kontroli (AIT) firmy Konica Minolta jest rozwiązaniem dla wszystkich dostawców usług druku, którzy szukają prostej, skutecznej i przede wszystkim niezawodnej metody dla tego procesu – podkreśla Michał Wiśniewski. – Moduł ten w sposób automatyczny kontroluje każdy arkusz (zabrudzenia, niepoprawny układ stron) i sprawia, że wyłącznie arkusze spełniające określone wymogi zostają dostarczone do klienta; pozostałe zostają przez system wyeliminowane bez zatrzymywania produkcji (są one odrzucane na specjalną tacę w maszynie). Ułatwia ono pracę operatorom urządzeń, stanowi proste narzędzie, którego obsługa jest możliwa z poziomu dowolnego komputera. Wpływa pozytywnie na wydajność produkcji, a przede wszystkim eliminuje błędy i szczegółowo o nich raportuje. Obniża również koszty – poprzez redukcję próbnych wydruków, zaangażowanie przy tym maszyn i ludzi, dzięki czemu drukarnia zyskuje wymierne korzyści. Co więcej – wspiera ono także wszystkie moduły związane z procesem finishingu. 

W rozwiązaniu tym automatyzacja ma miejsce w kluczowych dla produkcji poligraficznej obszarach, dotyczących kontroli kolorystycznej arkuszy. Moduł automatycznie dokonuje korekcji balansu i gęstości kolorów, pasowania przód/tył, a także kontroluje i odpowiada za trzymanie skali szarości; wszystko to w czasie rzeczywistym. 

Inwestując w IQ-501 – mówi Michał Wiśniewski – użytkownik eliminuje konieczność codziennego ustawiania i przygotowywania urządzenia do pracy, a także wielokrotnych korekt, korzystania z urządzeń do kalibracji kolorów oraz nieustannych szkoleń operatorów, ponieważ narzędzie to ułatwia mu pracę. Przede wszystkim jednak redukuje straty wynikające z potrzeb wykonania naddruków, co zwiększa satysfakcję jego klienta i pozwala zachować odpowiednią marżę.

Zaproszenie do Katowic: przyjedź i przetestuj

Dla wszystkich zainteresowanych – głównie z południa Polski – Konica Minolta przygotowała specjalną propozycję. Od 21 października do 13 grudnia br. w katowickim oddziale firmy przy ulicy Ligockiej 103 (budynek 3A), każdego dnia w godzinach 9-17, będzie można testować urządzenie produkcyjne Accurio Press C3070 wyposażone w moduł IQ-501 z funkcjonalnością AIT, a także inne urządzenia z oferty tego producenta. 

W programie organizator przewiduje: pokazy urządzenia Konica Minolta; możliwość wykonania wydruków na szerokim spektrum mediów arkuszowych, dostarczonych przez firmę Antalis; możliwość wykonania testów i omówienia projektów, związanych z zarządzaniem procesami wydruku w firmie; przedstawienie zalet posiadania wykwalifikowanych operatorów, a także możliwość wykonania własnych wydruków testowych w urządzeniu produkcyjnym C3070. 

Zainteresowani proszeni są o umawianie się na prezentacje za pośrednictwem strony https://m.konicaminolta.eu/pl-rethink-yourprint-rejestracja.html. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich, których zainspirowały możliwości modułu IQ-501 i jego ciekawej, bardzo przydatnej funkcjonalności w postaci automatycznej kontroli AIT – podsumowuje Michał Wiśniewski. – Mamy nadzieję, że nasze prezentacje przekonają Państwa do inwestycji w to rozwiązanie. Zapraszamy również zainteresowanych maszynami drukującymi. Chętnie wspólnie przeanalizujemy Państwa potrzeby i oczekiwania, wskazując najlepsze rozwiązania. 

Artykuł sponsorowany