Technologia koloru HP
6 gru 2016 14:45
W ramach zorganizowanego przez firmę Reprograf cyklu konferencji „Technologia Koloru w Twoim Mieście” odbyły się już imprezy w następujących miastach: Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Bydgoszczy. 29 września niebieska ciężarówka HP, na której pokładzie odbywają się pokazy maszyny drukującej HP Indigo 5000, zawitała do Warszawy, wzbudzając zainteresowanie nie tylko poligrafów.
Przed pokazem uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać prezentacji przedstawicieli firmy Reprograf poświęconych historii i ofercie firmy, a także aktualnym trendom w produkcji poligraficznej oraz perspektywom rozwoju druku cyfrowego. Gościem specjalnym konferencji był Maik Laubin, przedstawiciel firmy HP, który opowiedział o historii firmy (poczynając od garażu, w którym mieściła się jej pierwsza siedziba). Omówione zostały także technologia druku, którą wykorzystuje urządzenie HP Indigo 5000, jej porównanie z technologią offsetową, a także przykłady zastosowań, jakie oferuje druk cyfrowy.
Podczas prezentacji „na żywo” można było się przekonać o zaletach maszyny HP Indigo 5000. Jest to urządzenie do druku cyfrowego pracujące w formacie A3+, które zdaniem producenta wypełnia lukę między drukarkami laserowymi a arkuszowymi maszynami offsetowymi przez połączenie dużych możliwości druku z nieograniczoną inwencją twórczą użytkowników.
HP Indigo 5000 znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebny jest druk na żądanie o jakości offsetu 4-5-6-7-kolorowego, na szerokiej gamie podłoży (nie tylko celulozowych) o gramaturze od 60 do 350 g/m2. Maszyna ta jest uzupełnieniem oraz rozszerzeniem możliwości drukarni i tworzy nowe produkty, np. spersonalizowane: albumy, fotokalendarze, katalogi, instrukcje obsługi sprzętu, pojazdów, druki mailingowe, magazyny ilustrowane.
Maszyna pracuje z wydajnością zbliżoną do urządzeń laserowych, natomiast drukuje, zdaniem producenta, z jakością maszyn offsetowych. Według testów przeprowadzonych i opublikowanych przez magazyn „The Seybold ReportÓ maszyna HP Indigo 5000 wykazała wysoką stabilność koloru definiowaną za pomocą parametru DE. Parametr ten zawsze osiągał wartość poniżej 1 (wartość średnia = 0,51, maks. = 0,88). Jest to najlepszy wynik spośród 4 testowanych urządzeń do druku cyfrowego różnych producentów.
HP Indigo 5000 osiągnęło ten wynik dzięki spektrofotometrycznemu systemowi automatycznego zarządzania kolorystyką. Pozwala on na utrzymanie jakości druku na stałym poziomie (E<1). Możliwe jest także stosowanie profilowania ICC oraz renderingów zarówno dla całej pracy, jak i jej fragmentów.