The Inkjet Conference 2015
6 gru 2016 14:59
Sponsorowana przez targi drupa oraz MS Printing, a organizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Druku Specjalistycznego (ESMA) konferencja The Inkjet Conference powraca do Neuss k. Dü̈sseldorfu 7 i 8 października 2015.
Przeszło 20 godzin technicznych prezentacji obejmie m.in. wystąpienia firm Huntsman na temat przygotowywania tkanin do druku oraz Sensient, która przedstawi najnowsze trendy w cyfrowym druku tekstyliów. Przedstawiciele Matsui Color zademonstrują nową generację barwników, a wśród licznie reprezentowanych firm z branży oprogramowania znajdzie się EFI, która po głośnym przejęciu Reggiani Macchine rozszerza swą ofertę o aplikacje tekstylne. Poniżej Steve Knight, współorganizator konferencji opisuje, jak kluczowe technologie cyfrowe coraz odważniej wkraczają do przemysłu tekstylnego.
Gdy słyszymy o technice inkjetowej, to w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl głowice drukujące. Nie ulega wątpliwości, że wydajność głowic wyraźnie wzrasta z każdą kolejną generacją produktu, jednak na globalny sukces druku cyfrowego i jego atrakcyjność dla nowych zastosowań składa się suma różnych elementów i ich postępującego rozwoju. Od oprogramowania, poprzez skład chemiczny tuszu, elektronikę, aż po ekonomiczność procesu – postęp technologiczny w każdym z tych obszarów powoduje, że rynkowy punkt ciężkości przesuwa się w stronę produkcji cyfrowej.
Przy rosnących wolumenach sprzedaży tuszu i zaawansowaniu badań chemicznych efekt skali skutkuje spadkiem cen, co z kolei stymuluje inwestycje w badania nad tuszami i rozwój produkcji, przynosząc dalsze korzyści użytkownikom końcowym.
System cyfrowy jest oparty w dużym stopniu na elektronice, której wydajność zwiększa się dwukrotnie w regularnym dwuletnim tempie. Postępy w cyfrowym oprogramowaniu śrubują jakość obrazu, rozwój powiązań między urządzeniami operującymi w sieci pozwala na coraz efektywniejsze zarządzanie dużymi ilościami danych, zaś ceny przechowywania danych spadają równie szybko, jak wzrasta wydajność systemu.
W tym kontekście firmy specjalizujące się w druku na materiałach włókienniczych stają przed wyzwaniem przejścia na cyfrowy proces produkcyjny. W oparciu o własną rozległą wiedzę z dziedziny tekstyliów, drukarz decydujący się na przyjęcie cyfrowej technologii będzie musiał oprzeć się na nowej strukturze informatycznej i nowych metodach zarządzania klientami. Wykorzystanie maszyn cyfrowych do krótkoterminowej standardowej produkcji niesie ze sobą określone benefity, jednak maksymalne korzyści będą płynąć z cyfryzacji dopiero
wtedy, gdy znajdzie ona zastosowanie na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa, jak również w sektorach pokrewnych.
Gospodarka oparta na wiedzy stawia nowe wyzwania i daje nowe możliwości. Produkcja próbek w 10 różnych kolorystykach i 10 różnych skalach (tj. 100 różnych obrazów, każdy o długości tylko 2 metrów) nie będzie stanowić trudności dla maszyny cyfrowej. Przygotowanie tego procesu, jego automatyzacja oraz umożliwienie płynnej powtarzalności na potrzeby powracających zamówień są kluczem do komercyjnego sukcesu.
Decyzji o zmianie technologii muszą towarzyszyć jasna strategia, biznesplan, analiza zasobów i kompetencji oraz koncepcja pozyskania koniecznej wiedzy i umiejętności. Ceny maszyn oraz tuszy osiągnęły dziś konkurencyjne poziomy, również urządzenia wymagane „na start” są szeroko dostępne i przystępne cenowo. Obsługa nowego sprzętu jest „czystsza” i łatwiejsza od pracy przy tradycyjnym stole sitodrukowym. Wyzwaniem pozostaje natomiast zarządzanie plikami cyfrowymi oraz cyfrowym archiwum klientów. Zakup drukarki to dopiero pierwszy krok na drodze do stworzenia zakładu produkcji cyfrowej.
Cyfrowy druk na tekstyliach oznacza przełom dla całego łańcucha dostaw i dla tradycyjnego modelu biznesowego w przemyśle włókienniczym. Obecnie druk analogowy wciąż pozostaje domyślną metodą produkcji w obszarach, w których liczą się głównie skala i powtarzalność. Biorąc jednak pod uwagę rosnącą mnogość wzorów i stylów, konieczność zróżnicowania długości cyklów drukarskich jest i będzie motorem zmiany. W chwili, gdy technologia cyfrowa osiągnie dojrzałość w dziedzinie niezawodności i stabilności druku, drzwi do przemysłu tekstylnego staną szerokim otworem.