TLKarton: więcej za mniej
20 lut 2024 10:56

Firma TL-DESIGN z powodzeniem radzi sobie na rynku specjalistycznego oprogramowania służącego do projektowania opakowań, wykrojników. Jej oferta dowodzi, że narzędzia CAD/CAM nie muszą być drogie, by doskonale spełniały swoje zadania. O niezawodności oferty spod znaku TLKarton – bo pod takim szyldem sprzedawane są programy do projektowania i produkcji opakowań – świadczą głosy klientów, którzy zgodzili się podzielić z nami swoimi opiniami.

Wszystko, czego potrzebujesz

Pod nazwą TLKarton kryje się pakiet oprogramowania z licznymi funkcjonalnościami, dzięki którym szybko i bez wysiłku można zaprojektować opakowanie z tektury falistej lub litej. Obecnie program zawiera bazę 249 wzorów opakowań, podzielonych na wzory dla tektury falistej (FEFCO), litej (ECMA) i niestandardowe. Autorzy dbają o regularne poszerzanie bazy opakowań i każdy użytkownik po zakupie ma możliwość pobrania aktualizacji w celu skorzystania z nowych wzorów, zarówno standardowych, jak i kilkudziesięciu nietypowych. Oprócz gotowych wykrojów dostępny jest również moduł pozwalający na projektowanie własnych opakowań od podstaw lub modyfikowanie rysunków wygenerowanych przez program.

Niezaprzeczalną zaletą TLKarton jest prostota użytkowania, niewymagająca praktycznie żadnego doświadczenia projektowego. W celu narysowania siatki opakowania wystarczy wybrać rodzaj tektury (falista/lita) i podać podstawowe parametry (rodzaj fali, grubość tektury i wymiary). Program automatycznie informuje o przekroczeniu dopuszczalnych wartości. Gotowy projekt można zapisać w formacie .tlkart lub wyeksportować do do kilku formatów: .dxf, .cf2, .svg, .hpg lub .nc.

Przydatną funkcją programu jest również rozmieszczanie użytków na arkuszu (layout) w standardowych i niestandardowych formatach. Warto również wspomnieć o funkcji programu umożliwiającej skalkulowanie orientacyjnej ceny wykrojnika. Po wpisaniu ceny za metr bieżący noża program podaje długość noży oraz koszt wykrojnika.

TLKarton jest sprzedawany modułowo i każdy użytkownik może dowolnie wybierać jego konfigurację, nie pozbawiając się szansy na jej rozszerzenie w miarę rosnących potrzeb.

Strzał w dziesiątkę

Poprosiliśmy użytkowników oprogramowania TLKarton, by podzielili się z czytelnikami swoimi opiniami na jego temat. Jednym z nich jest firma ESTO z Barlinka, producent szerokiej gamy opakowań z tektury falistej z ponad 30-letnim rynkowym doświadczeniem. Spółka posiada własny dział projektowy i w poszukiwaniu nowych rozwiązań do projektowania opakowań w 2019 r. po raz pierwszy sięgnęła po oprogramowanie firmy TL-DESIGN. Wiceprezes Adam Skałecki podkreśla, że powodem zakupu była wszechstronność i łatwa obsługa oraz atrakcyjna cena. TLKarton wspiera projektowanie różnorodnych opakowań, co jest ważne w branży, gdzie wymagana jest elastyczność i zdolność dostosowania do specyficznych potrzeb klientów. Program oferuje gotowe szablony, co może znacznie przyspieszać proces projektowania, czyniąc go bardziej dostępnym dla użytkowników bez głębokiej technicznej wiedzy o projektowaniu opakowań. Szybkie projektowanie dzięki gotowym szablonom i łatwa modyfikacja projektów mogą znacząco skrócić czas potrzebny do przygotowania finalnych produktów.

Michał Sobczak z firmy Erkar z Grójca (działającej na rynku od 1992 r. i specjalizującej się w produkcji wszelkich możliwych opakowań z tektury falistej oraz kartonu, z zadrukiem offsetowym i fleksograficznym), tak wyjaśnia powód wyboru TLKarton: Poszukiwałem programu, który pozwoliłby mi tworzyć wykrojniki i modele, by zaspokajać potrzeby klientów nawet w okresach wydłużonego oczekiwania na realizację zamówień u projektantów i producentów wykrojników. Ściągnąłem wersję demonstracyjną TLKarton. Program okazał się idealnie dopasowany do moich wymagań na każdej płaszczyźnie, oferując prostotę obsługi, wygodę użytkowania oraz atrakcyjną cenę.

GoMa Mariusz Markut to polski producent opakowań tekturowych, który od ponad 20 lat prowadzi działalność usługową związaną z reklamą, drukiem oraz od kilku lat z produkcją opakowań. Dostarcza na rynek opakowania klapowe, fasonowe oraz kaszerowane i obsługuje klientów z branż automotive, metalurgicznej, meblarskiej, e-commerce, logistycznej oraz tworzyw sztucznych. Początki współpracy GoMa z TL-DESIGN sięgają 2018 r. Poszukiwaliśmy odpowiedniego narzędzia do projektowania opakowań z tektury falistej – wyjaśnia Anna Giermaniuk, dyrektorka ds. rozwoju biznesu w GoMa. – Analizowaliśmy w tym czasie oferty różnych dostawców tego typu rozwiązań. Wybraliśmy oprogramowanie TL-DESIGN z uwagi na jego funkcjonalność oraz łatwość obsługi. Atrakcyjna była również oferta cenowa tej firmy.

Karol Zdrojewski, współwłaściciel offsetowej drukarni Inter Druk z Białegostoku, specjalizującej się w druku opakowań jednostkowych i displayów na kartonach litych dla przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego i spożywczego, mówi: Pierwszy kontakt z TL-DESIGN miał miejsce przed laty podczas branżowej konferencji. Używałem wówczas konkurencyjnego oprogramowania, jednak wybrałem TLKarton ze względu na jego prostotę i intuicyjność. Dzisiaj nie wyobrażam sobie pracy przy opakowaniach bez tego software’u, chociaż w niektórych pracach wspomagamy się oprogramowaniem innych dostawców.

Wszechstronne rozwiązanie

Modułowy charakter programu TLKarton umożliwia dostosowanie jego specyfiki do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Michał Sobczak z firmy Erkar opowiada: Z uwagi na to, że specjalizujemy się w opakowaniach z tektury falistej, najczęściej wykorzystujemy moduł FEFCO do wykonywania konstrukcji opakowań. Umożliwia on szybkie tworzenie i edytowanie projektów opakowań, w tym skomplikowanych konstrukcji. Zawiera biblioteki gotowych szablonów, które mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb. Mocną stroną oprogramowania jest także integracja z innymi systemami, co ułatwia wymianę danych między różnymi działami firmy, znacząco poprawiając przepływ informacji i efektywność pracy.

Drukarnia GoMa korzysta z bazy zarówno wybranych wzorów opakowań z tektury falistej (standard FEFCO), jak i bazy niestandardowych wzorów, która sukcesywnie się poszerza. Na jednym stanowisku pracy posiada również bazę wybranych wzorów opakowań z tektury litej (standard ECMA). Najczęściej korzystamy z bazy wybranych wzorów opakowań z tektury falistej w standardzie FEFCO oraz funkcji umożliwiającej wycenę. Graficy podkreślają szybkość i prostotę obsługi – parametry pudła FEFCO ustawiamy w jednym oknie, domyślne parametry ustawiają się automatycznie. Okno wyceny umożliwia błyskawiczne obliczenie kosztu wykrojnika – podkreśla Anna Giermaniuk. Adam Skałecki z ESTO dodaje: Skupiamy się przede wszystkim na przetwórstwie tektury falistej, dlatego korzystamy głównie z modułu FEFCO, za pomocą którego generujemy wzory różnego rodzaju opakowań. Pracę naszych konstruktorów bardzo ułatwia również funkcja rozmieszczania użytków na arkuszu.

Karol Zdrojewski z Inter Druk chwali prostotę i intuicyjność programu TLKarton: Korzystamy głównie ze standardowych wzorów, których jest wystarczająco dużo, a w razie konieczności zawsze możemy się zwrócić do Tomka Lewandowskiego o dodanie naszych indywidualnych konstrukcji. Używamy głównie standardów FEFCO i ECMA. Mocną stroną programu jest błyskawiczne dobieranie konstrukcji oraz rozmieszczanie i makietowanie tego na arkuszach do druku, możliwość szybkiego rozliczenia wstępnej ceny wykrojnika oraz rozmieszczania użytków na arkuszach do kalkulacji.

 

Dobra współpraca

Dobry dostawca – nie inaczej jest w sektorze IT – to taki, który nie koncentruje się wyłącznie na sprzedaży swoich rozwiązań, ale śpieszy ze wsparciem zawsze, gdy potrzebuje tego klient. Adam Skałecki (ESTO) bardzo wysoko ocenia jakość współpracy z dostawcą oprogramowania: Obsługa klienta jest na wysokim poziomie, zarówno na etapie zakupu oprogramowania, jak i na etapie posprzedażowym. Firma zapewnia łatwy kontakt i szybko reaguje na wszelkie zapytania. Dodatkowo oferuje bieżące wsparcie techniczne w rozwiązywaniu problemów, konfiguracji oprogramowania czy aktualizacjach. TL-DESIGN regularnie aktualizuje oprogramowanie, wyposażając je w nowe funkcje, poprawki błędów oraz usprawnienia bezpieczeństwa.

Karol Zdrojewski (Inter Druk) mówi: Firma TL-DESIGN nieustannie rozwija swój produkt; regularnie pobieramy aktualizacje oprogramowania, pojawiają się nowe standardy konstrukcji oraz nowe funkcjonalności samego programu. Kontakt z Tomaszem Lewandowskim z TL-DESIGN jest doskonały, w przypadku dowolnego problemu – a przez lata współpracy było ich ledwie kilka – pomoc przychodzi natychmiast. Na plus zaliczam również ciągłe udoskonalanie oprogramowania, dodawanie nowych standardów konstrukcji oraz nowych funkcjonalności. Potwierdza to Michał Sobczak z ERKAR: Serwis programu stoi na wysokim poziomie i w przypadku nielicznych awarii – zwykle z naszej winy – zawsze możemy liczyć na pomoc pana Tomasza.

Dostęp do aktualizacji to element, który chwali Anna Giermaniuk (GoMa): TL-DESIGN regularnie uaktualnia swoją ofertę, rozszerzając moduły o dodatkowe możliwości i wzory. My również od czasu do czasu zgłaszamy uwagi co do dodatkowych funkcjonalności, a dostawca oprogramowania w miarę możliwości je wdraża. Regularnie otrzymujemy także informacje o aktualizacjach oprogramowania. Jeśli jest taka potrzeba, organizowane są dodatkowe szkolenia z obsługi oprogramowania w siedzibie firmy lub online.

Adam Skałecki (ESTO) podsumowuje zalety współpracy firmą z TL-DESIGN: Obsługa klienta na wysokim poziomie, od etapu zakupu oprogramowania po etap posprzedażowy. Kontakt jest łatwy, reakcja na zapytania szybka. Firma oferuje bieżące wsparcie techniczne w rozwiązywaniu problemów, konfiguracji oprogramowania czy aktualizacjach, które pojawiają się regularnie w formie nowych funkcjonalności, poprawek błędów i usprawnień bezpieczeństwa.

Tomasz Krawczak

P.S. Od 13 lat działalności firma TL-DESIGN tworzy oprogramowanie będące efektem pasji i doświadczenia. Zaufało jej ponad 200 firm z Polski i zagranicy. Ochotę, by zaświadczyć o zaletach oprogramowania TLKarton, wyraziło znacznie więcej klientów, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsca zdecydowaliśmy się wykorzystać opinie tylko kilku z nich.