To, co najlepsze z dwóch światów
22 lip 2019 11:53

26 czerwca br. firma Xerox poinformowała o komercyjnej dostępności nowego systemu druku atramentowego na papier cięty Xerox Baltoro HF Inkjet Press. Jest to pierwsza maszyna w swojej klasie wykorzystująca zautomatyzowaną inteligencję i drukująca w jakości HD z wykorzystaniem atramentów HF (High Fusion). Xerox Baltoro HF Inkjet Press to arkuszowy system produkcyjny w formacie B3+, umożliwiający użytkownikom realizację wysokich nakładów druków komercyjnych, dotychczas z powodów ekonomicznych drukowanych w technologii offsetowej, druku transakcyjnego, a także wysokojakościowego wydruku korespondencji marketingu bezpośredniego i katalogów z wykorzystaniem tego samego urządzenia, przy zachowaniu wysokiego poziomu wydajności i doskonałej jakości.

Zaprojektowana od podstaw

Baltoro HF jest pierwszym produktem firmy Xerox wykorzystującym nową platformę, która od podstaw została zaprojektowana i wyprodukowana przez amerykański koncern – od ramy maszyny, przez system druku High Fusion, po piezoelektryczne głowice drukujące High Fusion W-Series. Projektując urządzenie Baltoro HF zastosowaliśmy wszytko to, co najlepsze w naszych technologiach iGen oraz technologii atramentowej High Fusion – powiedziała Tracey Koziol, starsza wiceprezes Xerox ds. oferty globalnej. – Opracowaliśmy całkowicie przełomową platformę, która może być wykorzystywana również w drukarniach komercyjnych i pozwala uzyskiwać wysoką jakość wydruków przy parametrach ekonomicznych podobnych do tych charakterystycznych dla druku offsetowego. Dzięki temu, że zaprojektowaliśmy model Baltoro HF całkowicie od podstaw, mamy możliwość nieustannego i szybkiego modyfikowania nowej platformy.

Jak wspomniała Tracey Koziol, mechanizmy transportu i kontroli jakości zostały zaczerpnięte z systemu iGen. Dzięki zastosowaniu wysoce innowacyjnych rozwiązań, Baltoro HF jest jedyną drukarką w swojej klasie wykorzystującą zautomatyzowaną inteligencję w celu zapewnienia optymalizacji, monitorowania wydajności głowic drukujących oraz powtarzalności kolorystycznej i jakościowej drukowanych obrazów. Strona diagnostyczna jest drukowana sekwencyjnie, według zdefiniowanej przez operatora ilości arkuszy. System samoczynnie wprowadza niezbędne korekty w czasie rzeczywistym. Zautomatyzowana inteligencja, atramenty High Fusion oraz opracowane przez Xerox głowice atramentowe High Fusion W-Series dają możliwość drukowania z prędkością 150 ark./min, w jakości HD (z rozdzielczością natywną 1200x1200 dpi), zapewniając dokładne odwzorowanie cienkich linii, najdrobniejszych detali, szeroki gamut barwny, gładkie przejścia tonalne i tinty, ostre krawędzie odwzorowywanych detali oraz idealne pasowanie.

Przełomem w tej klasie urządzeń jest eliminacja konieczności wcześniejszego przygotowywania i zabezpieczenia nośników przed zadrukiem (primer) lub po nim (coater), co pozwala nie tylko drukować na papierach powlekanych i niepowlekanych dedykowanych technologii offsetowej, ale również umożliwiło zmniejszenie rozmiarów urządzenia, a także obniżenie zużycia energii i całkowitego kosztu eksploatacji, przy jednoczesnym poprawieniu wydajności. 

Wydajność, produktywność i wartość dodana

System Baltoro HF zapewnia też oszczędność czasu. Wysoka prędkość drukowania, a także największy w tej klasie urządzeń obszar zadruku poprawiają wydajność o ponad 115 proc. Oprogramowanie Xerox FreeFlow Core pozwala na zautomatyzowanie czasochłonnego procesu przygotowywania materiałów do druku, zaś serwer druku Xerox FreeFlow Print Server umożliwia klientom dodawanie nowych zadań podczas pracy maszyny. 

Oferowane są różne opcje wykańczania w linii produkcyjnej, w tym układanie w stosy, oprawa zeszytowa i broszurowa, dziurkowanie i dynamiczna perforacja za pomocą urządzeń Xerox, Watkiss, CP Bourg, Multigraf i Tecnau.

System Baltoro zastępuje maszynę Brenva w atramentowym portfolio Xerox, które obejmuje małoformatowy system Rialto oraz trzy modele rodziny Trivor, na czele z Trivor 2400 HF, który również wykorzystuje atramenty topliwe High Fusion do drukowania w jakości offsetowej na standardowych papierach offsetowych. Podobnie jak w przypadku pozostałych maszyn atramentowych Xerox nazwa nowej platformy została zaczerpnięta z nazewnictwa górskich szczytów – Baltoro to lodowiec znajdujący się w górach Karakorum w północnym Pakistanie.

Urządzenie Baltoro HF Inkjet Press jest już dostępne komercyjnie, a jego dostawy spodziewane są w trzecim kwartale. Pierwszym jego użytkownikiem będzie Hume Media Inc. z siedzibą w kanadyjskim Toronto.  AN