Transformacja druku na tekturze z EFI Nozomi 14000 LED
12 wrz 2023 13:42

Brytyjski producent opakowań z tektury falistej rozwinął swoją działalność dzięki jednoprzebiegowej, cyfrowej maszynie drukującej EFI Nozomi 14000 LED. Pozwoliła ona na zwiększenie wydajności produkcji, zmniejszyła ilość odpadów i otworzyła drzwi do wielu nowych możliwości biznesowych.

Caps Cases to firma rodzinna założona w 1982 r. i jeden z największych niezależnych, wielozakładowych producentów opakowań z tektury falistej w W. Brytanii. Dzięki zakładom produkcyjnym w Newmarket w hrabstwie Suffolk we Wschodniej Anglii oraz w Northampton i Baillieston w Szkocji, Caps Cases z powodzeniem obsługuje klientów z całego Zjednoczonego Królestwa. W 2022 roku w trzech zakładach wyprodukowano ponad 84 miliony opakowań, a ciężarówki Caps Cases przejechały po Wielkiej Brytanii 375 tys. mil, dostarczając pudełka do klientów. Firma zatrudniająca 220 pracowników produkuje szeroką gamę opakowań z tektury falistej, w tym dla e-commerce, gotowe do wyłożenia na półkę (shelf-ready), przeznaczone na żywność i napoje, skrzyniopalety itp. 

Dlaczego technologia jednoprzebiegowa EFI Nozomi?

Do tej pory inwestowaliśmy głównie w technologię fleksograficzną – wyjaśnia Trevor Bissett, dyrektor zarządzający Caps Cases. – Naturalnym krokiem było dla nas zastanowienie się nad rozwiązaniami cyfrowymi, zwłaszcza gdy rynek zaczął wymagać większej liczby wersji i personalizacji w coraz krótszym czasie. Ponadto wraz z eksplozją handlu elektronicznego marki chcą dostarczać swoim klientom wyjątkowe wrażenia z rozpakowywania dostarczonych pudeł i byliśmy przekonani, że możemy pomóc w osiągnięciu tego celu poprzez adopcję druku cyfrowego.

Trevor Bissett po raz pierwszy zetknął się z technologią EFI Nozomi na targach drupa 2016, gdzie została premierowo zaprezentowana i przez kolejne lata śledził rozwój tej linii produktów. W listopadzie 2021 r. firma Caps Cases sfinalizowała umowę zakupu jednoprzebiegowej, cyfrowej drukarki EFI Nozomi 14000 LED do druku bezpośredniego na tekturze falistej. Nozomi pod wieloma względami przypomina tradycyjną maszynę fleksograficzną, spodobały nam się także jej konstrukcja i jakość druku, niezawodność i wyjątkowa obsługa podłoży – wylicza dyrektor zarządzający Caps Cases. – Dużą zaletą technologii jest fakt, że atramenty Nozomi są niskozapachowe, przez co idealne do opakowań wtórnych. Możemy również zastosować primer na podłożu, aby rozszerzyć zakres mediów, na których możemy drukować, a także wybrać matowe lub błyszczące wykończenie.

Dzięki doskonałemu pasowaniu i odwzorowaniu kolorów oraz wiodącej na rynku wydajności druku cyfrowego, Nozomi 14000 LED oferuje znacznie bardziej zrównoważone rozwiązanie w porównaniu z zadrukowanymi analogowo i kaszerowanymi arkuszami tektury falistej. Przetwórcy i właściciele marek mogą drukować cyfrowo opakowania o wysokiej jakości w dokładnie potrzebnych ilościach, eliminując nadprodukcję i odpady. Technologia EFI Nozomi wyróżnia się na rynku tektury falistej pod względem efektywności energetycznej druku cyfrowego, czego potwierdzeniem są dane organizacji Fogra zajmującej się badaniami procesów drukowania. Wydruki są certyfikowane pod kątem możliwości repulpacji i recyklingu przez Western Michigan University Recycling, Paper and Coating Pilot Plant. 

Wiodąca wydajność na rynku druku cyfrowego

Pracując z prędkością do 100 metrów bieżących na minutę przy użyciu nowych trybów produktywności, cyfrowa maszyna o szerokości 1,4 m jest wyjątkowo wydajna nawet w ekstremalnych warunkach przemysłowych, drukując bezpośrednio na tekturze o prawie wszystkich rodzajach fali. Niezatykające się, wysokowydajne głowice drukujące znacząco redukują częstotliwość ich wymiany, podczas gdy wysoka prędkość nie skutkuje kompromisem w zakresie dokładności odwzorowania barw czy możliwości uzyskania płynnych przejść tonalnych. Narzędzia oparte na systemie inspekcji wizyjnej EFI Nozomi automatycznie kontrolują jakość druku.

Dla Caps Cases dużą zaletą technologii jest możliwość dostarczania drukowanych prototypów, które byłyby spójne z nakładami produkcyjnymi. Przed wdrożeniem Nozomi produkowaliśmy prototyp na ploterze cyfrowym, ale musieliśmy uprzedzać naszych klientów, że ostateczny wynik będzie odbiegał od produkcji realizowanej w technologii fleksograficznej – wspomina Trevor Bissett. – Teraz dzięki EFI Nozomi możemy dostarczyć prototyp, który dokładnie pokazuje klientom, jak ich projekt będzie wyglądać w końcowej produkcji. To również bardziej wydajny proces dla Caps Cases, eliminujący płyty i mieszanie farb oraz zmniejszający ilość odpadów. 

Usprawniony przepływ pracy, wyjątkowa obsługa i wsparcie

Cyfrowy front-end Fiery® i powiązane narzędzia oferują również wiele korzyści dla operacji Caps Cases. Fiery wspiera nas w procesie kalkulacji, obliczając dokładny koszt atramentu i ilość, którą zużyjemy w produkcji poszczególnych zadań – zauważa dyrektor zarządzający. – Pomaga nam również zmaksymalizować czas pracy, przewidując potrzeby konserwacyjne maszyny, zanim spowodują one przestoje. Ma również moc przetwarzania plików umożliwiającą Nozomi pracę z prędkością maksymalną, zapewniając nam najlepsze możliwe wykorzystanie sprzętu.

Implementacja maszyny drukującej EFI Nozomi 14000 LED obejmuje program wdrożeniowy i szkoleniowy oraz profesjonalne usługi, umożliwiające jak najlepsze wykorzystanie cyfrowej inwestycji. EFI zapewniło nam ogromne wsparcie podczas całego procesu – podsumowuje Trevor Bissett. – W pierwszych dniach samodzielnej pracy wdrożeniowcy EFI wciąż wspierali nas swoją obecnością, dopóki nasi operatorzy nie wiedzieli, jak najlepiej wykorzystać maszynę, i nieustannie doradzali nam, jak sprzedawać wydruki cyfrowe i rozwijać nowe możliwości, które wraz z instalacją EFI Nozomi pojawiły się w naszej firmie. To była naprawdę przełomowa inwestycja w naszym zakładzie i mamy wiele pomysłów na wykorzystanie nowych możliwości biznesowych oraz pozyskanie nowych klientów, którzy wcześniej byli poza naszym zasięgiem.  AN