„Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”
20 paź 2022 10:48

Przed nami jubileuszowe 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które w dniach 27-30 października znów zgromadzą dziesiątki tysięcy miłośników literatury z całego kraju. Kraków na cztery dni zatopi się w świecie czytelnictwa, a zwiedzający będą mieli możliwość wzięcia udziału w licznych spotkaniach, prelekcjach oraz dyskusjach, spotkania się z ulubionymi pisarzami, zdobycia autografów i powiększenia swoich domowych biblioteczek o nowe tytuły. 

Tegorocznej edycji przyświecają słowa Juliusza Słowackiego „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”, dlatego Targi po raz kolejny zaprezentują nową odsłonę. Udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad czterystu wystawców, przygotowując swoje premiery wydawnicze właśnie na Targi. Literatura piękna, literatura faktu, naukowa i popularnonaukowa, religia, thrillery, kryminały, literatura dziecięca i młodzieżowa, young adult, fantastyka, komiksy i gry planszowe to zapowiedź tego, na co wszyscy czekamy.

Festiwale, spotkania, wydarzenia

W tym roku na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie pojawią się dwa nowe festiwale: Sobota z non-fiction oraz Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową. Sobota z non-fiction to wydarzenie dla fanów literatury faktu i reportażu, w czasie którego odbędą się spotkania z autorami najgłośniejszych książek faktu tej jesieni: Danutą Awolusi i Joanną Warpas, Andrzejem Kohutem, Wojciechem Orlińskim, Agatą Romaniuk, Ziemo- witem Szczerkiem, Katarzyną Włodkowską. Ponadto, już poza festiwalem z Leszkiem Balcerowiczem, Piotrem M. A. Cywińskim, Anną Gacek, Marią i Janem Peszkami, Mariuszem Szczygłem oraz Piotrem Zychowiczem i Jackiem Bartosiakiem. 

Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową to dwudniowy festiwal z udziałem najbardziej poczytnych pisarzy fantastyki i science fiction, wśród których między innymi pojawią się: Rafał Kosik, Paweł Majka, Radek Rak, Anna Kańtoch, Jakub Ćwiek, Marta Kisiel. Podczas festiwalu odbędzie się również pożegnanie Marii Lidii Kossakowskiej.

Targi kontynuują także projekty, które zyskały uznanie odwiedzających w roku ubiegłym, jak czterodniowy Festiwal Literatury Górskiej, w tym roku rozszerzony o tematykę podróżniczą. Spotkania z Tomaszem Habdasem „W szczytowej formie”, Markiem Kamińskim, Nelą Małą Reporterką, Beatą Sabałą-Zielińską, Łukaszem Superganem, Adamem Wajrakiem i Krzysztofem Wielickim  z pewnością zainteresują fanów ekstremalnych przeżyć. W ramach festiwalu ratownicy TOPR i GOPR przygotują warsztaty i szkolenia dla dzieci i młodzieży.

W bloku kryminalnym, obok spotkań z autorami takimi jak Tove Alsterdal, Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Diana Brzezińska, Wojciech Chmielarz, Marek Krajewski, Magdalena Majcher, Robert Małecki, Marcin Meller, Eva Minge, Alek Rogoziński czy Olga Rudnicka, po raz pierwszy na Targach w Krakowie zostanie przyznany Złoty Pocisk, wyróżnienie dla autora najlepszej powieści kryminalnej ubiegłego roku, przyznawane przez Magazyn literacko-kryminalny „POCISK”.

W 2022 roku nadal utrzymuje się duże zainteresowanie literaturą kobiecą. W czasie Targów odbędą się spotkania autorskie z najpopularniejszymi pisarkami tego gatunku, m.in. z: Joanną Balicką, Penelope Douglas, Ałbeną Grabowską, Katarzyną Grocholą, K.N. Haner, Corą Reilly. Swoje książki będą również podpisywać m.in.: Joanna Jax, Martyna Keller, Krystyna Mirek, Aleksandra Negrońska, Magdalena Witkiewicz, Sylwia Zandler. 

Wyraźnie zarysowuje się także nowy trend książek z kategorii Young Adult, które podbijają listy bestsellerów w Polsce. 

Jubileuszowe Targi odwiedzą znane i lubiane autorki tej literatury, m.in.: Kasia Barlińska P.S. Herytiera, Natalia Fromuth, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Edyta Prusinowska, Monika Rutka, Weronika Schmidt.

Wiele wydarzeń targowych przygotowywanych jest również z myślą o młodszych czytelnikach. Odbędą się spotkania z ulubionymi autorami i bohaterami książkowymi takimi jak Albert Albertson, Erin Hunter, Nela Mała Reporterka i Psi Patrol. W planie są również liczne warsztaty prowadzone między innymi przez Burzę Mózgów, Egurrola Dance Studio oraz Sarę i Wikusia z Zaczarowanego Świata Sary.

Nie zabraknie też wydarzeń i spotkań dotyczących branży wydawniczej i sytuacji na rynku książki. Jak będzie wyglądał rynek książki za dziesięć lat, jak obecnie wygląda sytuacja druku i papieru, jak napisać i wydać własną książkę, jak tworzyć kanon lektur szkolnych, czym jest prawo do faktów, jaką rolę odgrywają tłumacze – to dyskusje, które pojawią się podczas tegorocznej edycji.

Rekordowa liczba książek zgłoszonych do Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza

Wzrasta zainteresowanie czytelników jakościową literaturą naukową i popularnonaukową, o czym świadczy duża liczba tytułów zgłoszonych do 25. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Wśród nominowanych tytułów pojawiały się m.in. „Auschwitz. Monografia człowieka” Piotra M. A. Cywińskiego, „Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym” Weroniki Kobylińskiej czy „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” Rafała Matyi. Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków już 

27 października.

Po raz pierwszy na Targach zostanie przyznana również Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie literatury dla wschodzących pisarzy beletrystyki z Europy.

Wyjątkowe atrakcje czekają także na fanów planszówek. Obok największych wydawców gier pojawią się takie postaci,  jak Ignacy Trzewiczek z Portal Games, który stworzył dwie gry fabularne i ponad dwadzieścia gier planszowych oraz rozszerzeń, w tym „Robinsona Crusoe” i „Detektywa”. Poznamy również gry, które głosami graczy zyskały miano najlepszej Planszowej Gry Roku 2021.

Dla osób, które nie będą mogły przyjechać do Krakowa, a chcą poczuć wyjątkową atmosferę związaną z literackim świętem, Targi przygotowują specjalną Wirtualną Platformę Targową, za pośrednictwem której będzie można uczestniczyć w wielu wydarzeniach, spotkaniach i panelach dyskusyjnych. Wystarczy w dniach 27-30 października wejść na stronę www.ksiazka.krakow.pl. Jeśli ktoś lubi formaty telewizji śniadaniowych, to w takiej konwencji w dniach 29-30 października z samego serca targów będzie nadawała również Telewizja Targowa, prowadzona przez znanych i lubianych dziennikarzy literackich: Małgorzatę Bugaj, Justynę Dżbik-Kluge, Adama Szaję i Łukasza Wojtusika.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko wygospodarować cztery dni, wsiąść – jak w znanej piosence – do pociągu i znaleźć się w literackim Krakowie.

Program 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie jest dostępny na stronie www.ksiazka.krakow.pl

Opracowano na podstawie materiałów organizatora