„Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”
17 paź 2023 13:56

Przed nami 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które w dniach 26-29 października w EXPO Kraków znów zgromadzą dziesiątki tysięcy miłośników literatury z całego kraju. Zwiedzający będą mieli możliwość udziału w licznych spotkaniach, prelekcjach oraz dyskusjach, spotkania się z ulubionymi pisarzami, zdobycia autografów i powiększenia swoich domowych biblioteczek o nowe tytuły.

Mottem tegorocznej edycji, przypadającej w 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, jest cytat z utworu noblistki „Urodziny”: „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie są miejscem spotkań z literaturą z różnych stron świata, przestrzenią dla dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, platformą wymiany pomysłów, myśli, doświadczeń i poglądów. Dlatego również w tym roku, pod koniec października na targach spotkają się ludzie z różnych środowisk, miast, krajów, w różnym wieku, których łączy jedno – wspólna pasja, jaką jest miłość do literatury. Tegorocznej edycji towarzyszy ważny dla polskiego rynku wydawniczego jubileusz 10-lecia przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO.

Siła różnorodności

Udział w wydarzeniu zapowiedziało już ponad 400 wystawców, przygotowując swoje premiery właśnie na targi. Literatura piękna, faktu, religijna, naukowa i popularnonaukowa, kryminały, thrillery, literatura dziecięca i młodzieżowa, young adult, fantastyka, komiksy i gry planszowe to zapowiedź tego, na co wszyscy czekają. Już teraz zapraszamy na spotkania, które będą się odbywać m.in. w ramach Festiwalu Literatury Kobiecej, Young Adult, Festiwalu Literatury Górskiej i Podróżniczej, Spotkań z Non-fiction oraz z Mrocznymi Historiami.

W tym roku powraca dobrze znana akcja „Książka za książkę”, wspierająca małopolskie biblioteki. Zachęcamy do przynoszenia na targi swoich książek i wymieniania ich na kupony rabatowe na zakup nowych tytułów.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w imprezie, zapraszamy do śledzenia targowych wydarzeń i spotkań z autorami na Wirtualnej Platformie Targów (www.targi.krakow.pl), na której w sobotę i niedzielę działać będzie Telewizja Targowa. Już po raz kolejny znani i lubiani dziennikarze książkowi – Małgorzata Bugaj, Justyna Dżbik-

-Kluge, Adam Szaja i Łukasz Wojtusik – będą gościć znakomitych pisarzy i przedstawicieli literackiego świata. Poruszą ze swoimi rozmówcami najważniejsze tematy związane z rynkiem wydawniczym, porozmawiają o trendach oraz zaprezentują bestsellery i premiery książkowe.

Autorzy na targach

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie nie znają wieku, dlatego ich program został przygotowany z myślą o wszystkich czytelnikach.

Wśród autorów spotkamy między innymi: Katarzynę Bondę, prof. Jerzego Bralczyka, Maksa Cegielskiego, Wojciecha Chmielarza, Jakuba Ćwieka, Maksa Czornyja, Jacka Dehnela, Jacka Dukaja, Mikołaja Grynberga, Michała Hellera, Anetę Jadowską, Sabinę Jakubowską, Marka Krajewskiego, Romę Ligocką, Jakuba Małeckiego, Roberta Małeckiego, Valerie Perrin, Katarzynę Puzyńską, Szczepana Twardocha, Michała Witkowskiego, Janusza L. Wiśniewskiego i Jakuba Żulczyka.

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszy się nadal literatura kobieca. W czasie targów odbędą się spotkania m.in. z: Joanną Balicką, Gabrielą Gargaś, Dorotą Gąsiorowską, Katarzyną Grocholą, Martyną Keller, Magdaleną Kordel, Joanną Jax, Angeliką Łabudą, Moniką Marszałek, Anną H. Niemczynow, Ludką Skrzydlewską, Magdaleną Witkiewicz i Barbarą Wysoczańską.

Wyraźnie utrzymuje się trend na książki z kategorii Young Adult, które podbijają listy bestsellerów w Polsce. Targi odwiedzą znane i lubiane autorki tego gatunku, m.in.: Weronika Ancerowicz, Ula Buchacz, Natalia Fromuth, Natalia Klewicz, Weronika Marczak, Aleksandra Negrońska, Izabella Nowaczyk, Lynn Painter, Agata Polte, Edyta Prusinowska, Sarah Sprinz.

Wśród autorów literatury faktu pojawią się m.in.: Marta Abramowicz, Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz, Anna Goc, Marek Kamiński, Marcin Kącki, Joanna Kuciel-Frydryszak, Joanna Lamparska, Małgorzata Rejmer, Zbigniew Rokita, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Magdalena Wolińska-Riedi.

Dzieci będą mogły spotkać się z ulubionymi autorami, m in.: Justyną Bednarek, Julią Żugaj, Marceliną, Przemkiem Corso, Sarą i Wikusiem, Yvette Żółtowską-Darską, Andrzejem Maleszką, Markiem Michalakiem, Nelą Małą Reporterką, Beatą Sabałą-Zielińską, a także Adamem Wajrakiem.

W programie zaplanowano liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży, m.in. „Jak działa człowiek” i „Jak działa kosmos”, prowadzone przez fundację Nauka to Lubię, warsztaty na temat bezpieczeństwa w górach prowadzone przez ratowników GOPR i TOPR w ramach Festiwalu Literatury Górskiej i Podróżniczej, warsztaty graficzne i ilustratorskie, warsztaty malowania figurek do gier planszowych w strefie Games Room, warsztaty z dekorowania brzegów i adnotowania książek prowadzone przez znane i lubiane influencerki książkowe, warsztaty malowania na koszulkach prowadzone przez grafików marki modowej Medicine. Atrakcją będzie również przejazd marsjańskiego łazika.

Nagrody i konkursy

W trakcie tegorocznej edycji nie zabraknie innych ważnych wydarzeń dla polskiego rynku książki takich jak: 26. Gala Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, którego celem jest promocja książki popularnonaukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki; Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych „Gaudeamus”; rozstrzygnięcie plebiscytu Planszowej Gry Roku 2022 czy konkursu na „Najlepsze Wydawnictwa o Górach”.

Przestrzeń dyskusji, paneli i konfrerncji branżowych

Do udziału w spotkaniach branżowych zapraszamy bibliotekarzy, księgarzy, ilustratorów, tłumaczy i inne osoby związane zawodowo z rynkiem wydawniczym i branżą poligraficzną. Targi są idealnym miejscem spotkań, podczas których uczestnicy mogą wymieniać się doświadczeniami, zgłębiać tajniki dotyczące procesu wydawniczego, promocji i sprzedaży książek. Z roku na rok program branżowy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie rozrasta się, zapewniając interesujące treści dla wszystkich przedstawicieli branży księgarsko-wydawniczej.

Podczas tegorocznej edycji odwiedzający będą mogli wziąć udział w spotkaniach i szkoleniach organizowanych m.in. przez Polską Izbę Książki, Bibliotekę Narodową, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Rynek Zabawek. Czwartek i piątek wypełnią nowe wydarzenia takie jak Strefa Agentów Literackich, która zgromadzi agentów z Polski i z zagranicy, kolejna edycja Word2Picture – przedsięwzięcia łączącego rynek wydawniczy z branżą filmową czy dobrze znany Ranking Polskich Drukarń Dziełowych i konkurs edytorski Edycja.

Zmiany organizacyjne

26. edycja targów niesie ze sobą również wiele zmian organizacyjnych, które mają na celu poprawę komfortu wszystkich uczestników tego literackiego wydarzenia.

Najważniejszą jest powiększenie przestrzeni targowej. Specjalnie na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zostanie wybudowana dodatkowa Hala Namiotowa Karpaty o powierzchni 3000 m2, w której autorzy będą podpisywać książki.

Bezpłatne wejścia dla seniorów 65+, dla osób posiadających Ogólnopolską Kartę Seniora, dla dzieci do lat 7, dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz zniżki dla uczniów i studentów, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, bilety rodzinne i karnety 4-dniowe to rozwiązania, które sprawdziły się w latach ubiegłych i zostaną również utrzymane w 2023 roku.

W tym roku zostaną wprowadzone limity wejść na targi oraz bezpłatne Vouchery (wejściówki) na wybrane spotkania z autorami, podpisującymi książki w tzw. Strefach Autora. Planując zakup biletu na konkretny dzień, należy wcześniej zapoznać się z harmonogramem obecności autorów, do których będą obowiązywały Vouchery. Vouchery będzie można pobrać od 2 października na stronie www.ksiazka.krakow.pl

Zmiany organizacyjne obejmą również strefę wejścia i wyjścia. Dla posiadaczy biletów online oraz osób kupujących bilety w kasach zostaną wyznaczone odrębne tory kolejkowe. Przy wejściu na teren obiektu dla bezpieczeństwa będzie miała miejsce kontrola osób i wnoszonych przedmiotów. Dodatkowo dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w sobotę i niedzielę zostanie uruchomione osobne wejście.

Możliwość wyjścia i powrotu na targi to kolejna ważna zmiana organizacyjna tegorocznego wydarzenia. Przy wyjściu wystarczy zgłosić pracownikowi ochrony chęć powrotu tego samego dnia, by otrzymać pieczątkę uprawniającą do ponownego wejścia na targi tego samego dnia.

Kolejnym udogodnieniem dla odwiedzających będzie zlokalizowany na terenie targów Punkt Wysyłki Książek, w którym będzie można nadać zakupione na targach książki.

Warto przypomnieć, że obiekt EXPO Kraków jest największym w Małopolsce obiektem wystawienniczym o powierzchni płaskiej – klimatyzowanym, posiadającym nowoczesny system wentylacji i wymiany powietrza – przystosowanym do organizowania wydarzeń targowych. W tym roku zostaną wprowadzone kolejne zmiany mające na celu poprawę komfortu odwiedzających poprzez zmniejszenie emisji ciepła za pomocą wymiany oświetlenia stoisk na ledowe.

Informacje praktyczne

Tegoroczna edycja targów jak co roku odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w dniach 26-29 października w godzinach 10:00-17:00 w czwartek i niedzielę oraz 10:00-19:00 w piątek i sobotę.

Opracowano na podstawie materiałów organizatora