Udany rok Xeikona – również w Polsce
6 gru 2016 14:56
Xeikon, innowator w dziedzinie druku cyfrowego, zaprezentował w tym roku kolejne nowości do druku etykiet, ale również pokazał rozwiązania do efektywnego zadrukowywania opakowań tekturowych z użyciem maszyn serii 3000 – 516 mm szerokości druku i możliwość dowolnie długich użytków to propozycja ograniczenia zapasów materiałów i efektywny kosztowo druk.
Cięcie poprzeczne dowolnej długości użytków pozwala minimalizować koszty odpadów. Gramatura podłoży do 350 g/m2 i druk kolorów specjalnych plasują możliwości tej maszyny na równi z maszynami offsetowymi, a dodatkowe opcje drukowania zmiennych danych to nieograniczone możliwości kreacji nowych wzorów. Nie jest tu konieczne zadrukowywanie podłoży specjalnych czy specjalizowanych – maszyny Xeikon mogą drukować na standardowych podłożach, również tych z recyklingu. Unikalne są tu sama technologia druku i wyjątkowe bezpieczeństwo, jakie oferuje. Proces wytwarzania tonera i proces drukowania są zupełnie wolne od VOC, a dodatkowo toner posiada certyfikaty do pośredniego i bezpośredniego kontaktu z żywnością.
Dla segmentu zdobienia przemysłowego Xeikon pokazał druk etykiet IML, ale również interesującą technologię Heat Transfer – alternatywę dla dekorowania z IML czy bezpośredniego drukowania suchym offsetem.
Dwaj klienci – podobne motywacje
Jedynym ograniczeniem dla nowych zastosowań jest wyobraźnia; teraz jest to możliwe dzięki technologii druku cyfrowego – komentuje Rafael Millaruelo, dyrektor marketingu w firmie Syrgraf odnosząc się do korzyści, jakie firma ta może zaoferować swoim klientom dzięki instalacji nowych urządzeń Xeikon.
Opłacalność w krótkich seriach była jednym z głównych motywów ekonomicznych zakupu sprzętu Xeikon. Na decyzję wpłynęły również możliwości technologii cyfrowej pozwalające na zwiększenie elastyczności i wszechstronności usług, skrócenie czasu reakcji i oferowanie szerokiej gamy nowych zastosowań. Inną ważną przesłanką decyzji była nowa możliwość włączenia elementów zabezpieczeń na etykietach. Te funkcje sprawiają, że trudniej skopiować lub zafałszować etykiety, co jest ważne dla klientów firmy Syrgraf głównie z branży farmaceutycznej.
Xeikon 3500 przekonał nas przez jego działanie, maksymalną szerokość druku i doskonałe możliwości kolorystyczne – to są aspekty, które pozwolą nam obsługiwać nawet najbardziej wymagających klientów – mówi kierownik Syrgraf, José Luis Muiz.
Przemysł opakowań zmierza w kierunku szerszej gamy szat graficznych i krótszych nakładów – powiedział Domokos Szekeres, general manager ABC-Impex. – Dlatego zdecydowaliśmy się przenieść tradycyjne pudełka składane do druku cyfrowego, aby móc zaoferować naszym klientom elastyczność i wszechstronność, jakiej wymagają. Xeikon 3050 po prostu pasuje do tej roli idealnie. Dodatkowo toner Durable do zabezpieczania powierzchni/„lakierowania” wybiórczego pozwala nam w pełni wykorzystać maszynę do krótkich i średnich serii w skuteczny i efektywny kosztowo sposób.
ABC-Impex mieści się w Odorheiu Secuiesc, w środkowej Rumunii. Około 2/3 obrotów firmy jest generowanych przez klientów z branży farmaceutycznej. Klientami są lokalne oddziały międzynarodowych firm farmaceutycznych takich jak: Novartis Sandoz, Gedeon Richter, GlaxoSmithKline, Daiichi Sankyo, Sanofi-Aventis i Alvogen.
Polski głos w dyskusji o malejących nakładach
Właściciele drukarni Modena z Cieszyna, Beata i Andrzej Kamińscy również podzielają te opinie. Została u nich zainstalowana, kolejna w Polsce, maszyna Xeikon 3050 o szerokości druku ponad pół metra i maksymalnej gramaturze podłoży 350 g/m2. Ich drukarnia z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku doceniła możliwości zadrukowywania standardowych podłoży i cyfrowej jakości.
Różne targi – różne wymagania
Xeikon po raz kolejny zaakcentował swoją obecność na targach Labelexpo: nowy toner ICE, kolejne usprawnienia dla producentów etykiet, ale nie tylko – pełna linia druku opakowań tekturowych wraz z wykrawaniem firmy Bograma to unikalne i ekonomiczne rozwiązanie dla tego segmentu.
Kolejne targi K-Messe to również interesująca prezentacja możliwości maszyn Xeikon: druk cyfrowy na maszynie Xeikon
3050 oraz naświetlarka płyt flekso ThermoFlexX 30. Zaprezentowane zostały liczne pojemniki z tworzyw ozdobione różnymi technikami z zastosowaniem druku cyfrowego.
Trendu coraz krótszych nakładów w kilku różnych wersjach nie można już pominąć. Próbując bronić swojego udziału w rynku, właściciele marek szukają sposobów na wyróżnienie się. Krótkie serie, a dokładniej specjalne wersje opakowań są sposobem na osiągnięcie tego celu. Druk cyfrowy pomaga w dekorowaniu za przystępną cenę w przypadku mniejszych serii i oferuje najszybszy czas wprowadzania produktów na rynek.
Xeikon drukował na żywo w technologii IML (In-Mould) oraz ciekawą technologią do druku transferowego.
Filip Weymans, dyrektor marketingu segmentu Etykiety i Opakowania w firmie Xeikon wyjaśnia: Xeikon wynalazł druk cyfrowy 20 lat temu i dzisiaj jesteśmy w ścisłej trójce dostawców cyfrowego druku etykiet i opakowań. W ostatnich latach opracowaliśmy kilka technologii zdobienia pojemników z tworzyw i wiemy, że przemysł jest na to gotowy.
Przy technologii Heat Transfer wzory są cyfrowo drukowane na podłożu z powłoką uwalniającą. W drugim etapie drukowany obraz może być przeniesiony na dekorowaną powierzchnię przedmiotu za pomocą aplikatora. Jakość druku jest na najwyższym poziomie i ma tę przewagę nad IML, że deko-racja jest wykonywana na późniejszym etapie w łańcuchu dostaw, zapewniając większą elastyczność logistyczną oraz znaczne zmniejszenie kosztów magazynowych.
Filip Weymans dodaje: Mamy klientów, którzy stosują ten proces w liniach produkcyjnych od 2008 roku; niektórzy z nich posiadają po kilka maszyn Xeikon – tylko do dekoracji wiader.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Xeikon