Unikalne możliwości maszyny cyfrowej Xerox Iridesse 
30 sty 2020 11:14

Jest na rynku od ponad roku i znalazła już wielu nabywców, a jednocześnie gorących zwolenników. Jako jedyna cyfrowa maszyna produkcyjna drukuje w odcieniach metalicznego złota i srebra, tonerem białym oraz bezbarwnym podczas jednego przebiegu. Dodatkowo uzupełniona ostatnio o większy format do 330x1200 mm dla podłoży o gramaturze od 52 do 400 g/m2, pozwala na zwiększenie marży, co zauważyli klienci.

Efekty specjalne

Iridesse jest wyjątkowa. To pierwsza cyfrowa maszyna, której wyposażenie pozwala drukować metaliczne kolory i uszlachetniać wydruk w jednym przebiegu. Wszystko to za sprawą dwóch dodatkowych stacji dozowania tonera oraz możliwości nałożenia kolorów nad lub pod kolorami CMYK, a także osobno. Dzięki temu za pomocą metalicznych kolorów: złotego i srebrnego można zyskać zupełnie unikalne odcienie. Iridesse pozwala także uszlachetnić wydruk tonerem białym lub bezbarwnym, co w przypadku koloru bezbarwnego daje efekt głębi lub faktury, szczególnie wtedy, gdy zostanie on położony kilkakrotnie na arkuszu. Łącznie może być nakładany do 7 przelotów!

Istotne są wbudowane w kontrolerze druku narzędzia do edycji pliku. Tego typu konstrukcja pozwala na wybór elementów takich jak tekst, grafika i obraz oraz zamianę ich na kolor złoty, srebrny, bezbarwny lub biały. A to nie wszystko, bo taka zamiana możliwa jest także dla wybranych kolorów specjalnych (Pantone), tła lub całej powierzchni w danym pliku.

Ważny jest także fakt, że urządzenie dobrze sprawdza się przy zadrukowywaniu podłoży fakturowanych, a trwałość pokrycia tonerem można zwiększać dodając warstwę tonera bezbarwnego.

Maszyna obsługuje format do 1,2 m długości arkusza, co umożliwia produkcję takich prac poligraficznych jak obwoluty książek w nietypowym formacie, kalendarze trójdzielne oraz wielokrotną impozycję małych użytków. 

Łukasz Wąwoźny, dyrektor operacyjny z drukarni Sowa, komentuje wybór maszyny Iridesse w następujący sposób: Wybór Xerox Iridesse był dla nas oczywisty. Żadna inna maszyna nie oferowała tak dobrej jakości druku oraz idealnego odwzorowania większości kolorów Pantone.

Dzięki wyjątkowej precyzji pasowania i doskonałej powtarzalności, blisko 85 proc. produkcji wykonywanej dotychczas w technice druku offsetowego mogliśmy przenieść na urządzenia cyfrowe.

Dodatkowe tonery biały, złoty i srebrny oraz bezbarwny pozwoliły na znaczne uatrakcyjnienie naszej oferty.

Większa marża

Wyposażeniu Iridesse w taką ilość udogodnień przyświecał jeden cel: maksymalizacja korzyści dla klientów. Dlatego zminimalizowano liczbę niezbędnych procesów wymaganych zazwyczaj w celu uzyskania tego typu uszlachetnień, a także zwiększono moce przerobowe urządzenia. To przełożyło się na zwiększenie zysków klientów, czyli wzrost marży przy szybkim zwrocie kosztów inwestycji. 

Obecnie nie ma także konieczności zatrudniania wysoko wykwalifikowanego pracownika do obsługi maszyny. Jak to możliwe? Iridesse działa w jednym przebiegu, dlatego nie są potrzebne dodatkowe przygotowania czy zwiększone nakłady pracy operatora maszyny. Dlatego, co przyznają eksperci, marża uzyskana na nakładzie drukowanym z uszlachetnieniami może sięgnąć od 40 do 50 proc1.

Fakt, że na Iridesse można pracować w trybie jednoprzebiegowym, a także to, że przepływ pracy został zautomatyzowany i jest jednocześnie w pełni kontrolowany, stanowi zdecydowany wyróżnik Xerox i może dawać dostawcom druku znaczącą przewagę na rynku – dodaje Ron Gilboa, group director, Production Technology, Keypoint Intelligence-InfoTrends.

1 Keypoint Intelligence-InfoTrends, „Beyond CMYK: The Use of Special Effects in Digital Printing,” 2016

Opracowano na podstawie materiałów firmy Xerox