Uniwersalność atramentowych maszyn drukujących
12 kwi 2024 13:46

Nasze życie się zmienia, podobnie jak wydruki, które zamawiamy i produkujemy. Technologia atramentowa jest wyjątkowa nie tylko pod względem zakresu zastosowań druku, lecz także pod względem gamy urządzeń, od niedrogich rozwiązań dla początkujących po wysokiej klasy linie produkcyjne.

Na naszej planecie żyje obecnie ponad 8 mld ludzi. Możemy podróżować i wymieniać dane i informacje na całym świecie. Zmieniły się nasze nawyki i sposób komunikacji. Nic dziwnego, że druk również się zmienia. Podczas gdy niektóre tradycyjne zastosowania druku zanikają, inne są niezwykle trwałe, a nowe obszary zastosowań wciąż się pojawiają.

Firmy poligraficzne dostosowują się do tego trendu i dostarczają dodatkowe zastosowania druku, ponieważ marki szukają nowych sposobów promocji, wydawcy dystrybucji treści, a konsumenci upiększania swojego życia. Zapotrzebowanie może pochodzić od wszelkiego rodzaju grup klientów, zwłaszcza w przypadku małych nakładów i krótkich czasów realizacji. W dzisiejszych czasach obecność w sieci ułatwia prezentowanie i promowanie nowych produktów, a algorytmy rekomendacji – w przyszłości będzie to sztuczna inteligencja – mają na celu upselling lub prezentację dodatkowych artykułów.

Możliwości technologii atramentowej

Pozostaje jedno wyzwanie: nowe rozwiązania muszą najpierw powstać. Czasami współpraca z innym dostawcą usług druku jest najlepszym wyjściem. W innych przypadkach utrzymanie zdolności produkcyjnych we własnym zakresie ma większy sens, aby być szybkim, elastycznym i zachować więcej procesów tworzących wartość dodaną. Zwłaszcza sprzęt, który może mieć różne zastosowania lub który oferuje niski punkt inwestycyjny, może być pomocny w wykorzystaniu nowych możliwości.

Ralf Schlözer, analityk technologii druku, wyraził swoje zaskoczenie, że technologia atramentowa daje tak wiele możliwości. Pomogła ona zdemokratyzować rynek urządzeń drukujących, ponieważ dostawca może wybierać i łączyć głowice atramentowe, atramenty, urządzenia do suszenia i obsługę podłoża od szerokiej gamy producentów. W branży działa ponad 20 producentów głowic atramentowych i znacznie większa liczba producentów atramentów do maszyn drukujących. Transport materiałów oferuje wiele firm. Możliwe jest również ponowne wykorzystanie starszego sprzętu do drukowania lub wykańczania. Co więcej, technologia druku atramentowego może, przynajmniej teoretycznie, drukować na szerokiej gamie podłoży o różnych kształtach.

Tańsze alternatywy

W związku z tym poszczególne rozwiązania różnią się i są adresowane do różnych rynków. Druk etykiet przeżywał w ostatnich latach wielki rozkwit, a obecnie w ofercie znajduje się ponad 40 modeli atramentowych maszyn drukujących do etykiet. Tektura falista zyskała na popularności w następnej kolejności, oferując obecnie ok. tuzina urządzeń jednoprzebiegowych. Rozwiązania do druku na składanych kartonach i giętkich opakowaniach pojawiały się wolniej, ale kilka modeli maszyn atramentowych weszło ostatnio lub wkrótce wejdzie na rynek. Druk na metalu, puszkach na napoje lub arkuszach blachy, również się rozwija. We wszystkich segmentach pełnowartościowe produkcyjne urządzenia atramentowe zaczynają rywalizować z wydajnością konwencjonalnych urządzeń drukujących.

Istnieją jednak tańsze alternatywy, które umożliwiają drukowanie na etykietach, puszkach lub papierowych torbach typu

pouch, zaczynając od stosunkowo niskich pięciocyfrowych inwestycji. Wielkoformatowe maszyny drukujące z głowicą skanującą mogą być opłacalną alternatywą dla płaskich materiałów opakowaniowych, również zaczynając od podobnych niskich kwot inwestycyjnych. Chociaż wydajność jest niewielka i często istnieją ograniczenia dotyczące materiałów i jakości, warto zapytać o możliwości rynkowe, które można wykorzystać. Alternatywą dla odkrywania nowych możliwości są maszyny atramentowe, które umożliwiają rozgałęzienie na dodatkowe zastosowania, takie jak urządzenia atramentowe B2 firmy Fujifilm, Konica Minolta lub Komori oraz urządzenia B1 firmy Landa. Dzięki szerokiej gamie możliwych do zadrukowania podłoży o różnych gramaturach, klienci używają tych maszyn do różnych zastosowań.

Czasami siła druku atramentowego tkwi w procesach po wykonaniu głównego opakowania lub druku komercyjnego. Unikalne efekty mogą być tworzone poprzez nakładanie warstw przezroczystego atramentu do maszyn atramentowych w celu uzyskania wypukłych, haptycznych efektów. Między innymi Duplo, MGI, Scodix i Steinemann oferują rozwiązania do zdobienia arkuszy. Firma Koenig

& Bauer Kammann rozszerzyła te możliwości o wypukły nadruk na kulistych pojemnikach.

Poza drukiem komercyjnym i opakowaniowym istnieje wiele innych rynków, często pozostających poza radarem branży druku komercyjnego. Wydruki dekoracyjne na podłogach, panelach, ceramice, szkle i wielu innych powierzchniach są wykonywane za pomocą maszyn atramentowych. Istnieją nawet fabryki tapet, które mogą wykorzystać spersonalizowane projekty, aby przygotować oryginalne rolki tapet. Dekoracja wnętrz przeżyła boom podczas pandemii, a wraz z rozwojem możliwości technicznych coraz więcej powierzchni może być dekorowanych. Również w przypadku tekstyliów i odzieży druk atramentowy cieszy się szybkim rozwojem. Od miękkiego oznakowania (ang. soft signage), przez tekstylia do wnętrz, po tkaniny odzieżowe lub drukowanie na całych elementach odzieży – możliwości są różnorodne, a rozwiązania istnieją do niemal wszystkich zastosowań. Na ten rynek również dostępne są tańsze modele o niewielkich kosztach podczas drukowania niskich nakładów, ale także całe linie produkcyjne, które mogą zaspokoić potrzeby związane z produkcją przemysłową.

Druk atramentowy na obiektach trójwymiarowych

Nie wszystkie podłoża są płaskie, ale istnieją rozwiązania atramentowe do drukowania na obiektach trójwymiarowych. Roland DG i Mutoh niedawno zaprezentowały nowe maszyny do drukowania na mniejszych obiektach i towarach. Monster Jet od Azonprinter może drukować na obiektach o wysokości nawet do jednego metra. W przypadku jeszcze większych powierzchni zaproponowano już drukowanie bezpośrednie z wykorzystaniem ramion robotów. Istnieje kilka projektów w tym zakresie, jednak wciąż znajdują się one we wczesnej fazie testów.

Możliwości druku atramentowego nie kończą się na druku na powierzchni. Druk 3D otwiera drzwi do produkcji addytywnej. Technologia atramentowa w druku 3D może korzystać z innowacji opracowanych dla innych rynków i czerpać korzyści z możliwości zastosowania głowic, atramentów i elektroniki sterującej. Nawet jeśli produkt końcowy wydrukowany w 3D znacznie różni się od zadrukowanej kartki papieru, drukarnie będą mogły uzyskać przewagę konkurencyjną dzięki swojej wiedzy w zakresie obsługi danych, zarządzania kolorami, kontaktów z klientami i logistyki.

Listwy drukujące

Jeśli nie można znaleźć na rynku odpowiedniego rozwiązania dla konkretnych wymagań dotyczących drukowania, integratorzy maszyn atramentowych mogą pomóc w dostosowaniu rozwiązania. Firmy takie jak Bergstein, Cadis, Colordyne czy Neos oferują usługi konsultingowe i inżynieryjne wymagane do montażu niestandardowej maszyny. Alternatywnie użytkownicy mogą skonfigurować własne rozwiązanie, inwestując w listwę drukującą i elektronikę napędową od dostawców takich jak Domino, Fujifilm, HP, Kodak i innych. Memjet właśnie wprowadził na rynek listwę drukującą Durabolt, nazywaną „mechanizmem drukującym w pudełku”. Oczywiście zbudowanie własnego zintegrowanego urządzenia jest bardziej skomplikowane niż zwykły zakup listwy drukującej, jednak możliwości dostępnych na rynku są tysiące.

Przyszłe możliwości rynkowe

Piękno druku atramentowego polega na prostocie procesu, co często skutkuje urządzeniami z niewielką liczbą ruchomych części. W niektórych przypadkach obsługa urządzenia odbywa się za pomocą przycisku, co ułatwia konfigurację i użytkowanie. Jest to zaleta nie do przecenienia w czasach niedoboru siły roboczej. Oczywiście drukarki wysokiej klasy mogą być skomplikowane i wymagające w obsłudze. Jednak w przypadku maszyn atramentowych zawsze istnieje możliwość rozpoczęcia działalności na niewielką skalę i wypróbowania rynków przy rozsądnym ryzyku i inwestycjach oraz rozwoju w miarę wzrostu popytu.

Opracowano na podstawie materiałów organizatora targów drupa

Tłumaczenie: IZ