24 lutego 2024 r. na Zamku Królewskim w Rydzynie odbyła się konferencja związana z 30-leciem działalności Korporacji Poligrafów Poznańskich SIMP. W gronie zaproszonych gości znaleźli się m.in.: prezes zarządu głównego SIMP w Warszawie prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski – dziekan Wydziału Mechaniki Politechniki Warszawskiej; prezes zarządu Poznańskiego Oddziału SIMP inż. Jacek Mańczak z małżonką; dyrektorka Ośrodka Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu inż. Cecylia Kolanowska-Majntas; prezes sekcji poligrafów SIMP inż. Andrzej Szaefer; inż. Radosław Barawąs, który reprezentował zaprzyjaźnioną Drukarnię POZKAL.
Wśród gości pojawiły się również przedstawicielki Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu: dyrektor mgr Aleksandra Warkocka oraz wicedyrektor Anna Foltyńska. Polską Izbę Druku reprezentowały: dyrektor mgr Małgorzata Olszewska-Nowicka oraz koordynatorka biura PID mgr Agnieszka Mysiorek, które w swoim panelu przybliżyły zebranym działalność PID oraz omówiły aktualny zakres prac nad X edycją raportu o poligrafii polskiej. Jubileuszowe życzenia – odczytane w trakcie powitania gości przez panią prezes KPP mgr Lidię Matuszak – przesłał dr Janusz Cymanek. Nie zabrakło również sympatyków Korporacji oraz regularnych gości jej spotkań, inż. Zbigniewa Webera oraz inż. Ryszarda Chodyny, który w panelu dla gości przypomniał swój udział w konferencjach POLICON, organizowanych wielokrotnie na Zamku w Rydzynie przez Korporację Poligrafów Poznańskich SIMP.
Uroczystość otworzyła prezes stowarzyszenia mgr Lidia Matuszak, która w krótkich słowach przypomniała historię KPP. Prezesi
Tomasz Chmielewski i Jacek Mańczak w asyście Anny Waszak i Lidii Matuszak wręczyli Hannie Bartczak, Włodzimierzowi Frąckowiakowi oraz inż. Franciszkowi Gapińskiemu – którzy wraz z Januszem Ignaszczakiem, założycielem i prezesem KPP, weszli do pierwszego po 1994 roku Zarządu KPP – pamiątkowe tabliczki za wkład w rozwój Korporacji. Okolicznościowe dyplomy zostały przyznane również inż. Mirosławowi Czubińskiemu, Bogusławowi Frasunkiewiczowi oraz Edwardowi Grześkowiakowi, który zasłużył się szczególnie w przygo- towaniu „Jednodniówki poligraficznej” i w referacie zatytułowanym „Moje życie – POLIGRAFIA – wspomnienia specjalisty poligrafa z ponad 60-letnim stażem” przedstawił historię poligrafii na ziemiach wielkopolskich od 1956 r. Prof. dr hab. inż. Małgorzata Jakubowska w swoim referacie pt. „Elektronika drukowana wytwarzana metodami nowoczesnej poligrafii” opowiedziała o możliwościach współpracy branży poligraficznej z Wydziałem Mechaniczno-Technicznym Politechniki Warszawskiej.
Po przerwie na kawę zaproszeni przyjaciele i goście podzielili się swoimi wspomnieniami z 30-letniej współpracy z KPP. Interesujący wykład na temat cieków wodnych w krajobrazie wielkopolskim wygłosił prof. dr hab. Przemysław Biskupski z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej („Folusze, papiernie, młyny i prochownie w przestrzeni dawnego Poznania”), zaś na zakończenie inż. Zbigniew Szukalski, dyrektor Zamku Królewskiego w Rydzynie, przedstawił dzieje królewskiego rodu Leszczyńskich oraz zaprosił gości do zwiedzenia zamku, opowiadając historię kolejno odwiedzanych sal.
Zarząd Korporacji Poligrafów Poznańskich serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom jubileuszowego spotkania za przybycie.
Opracowano na podstawie materiałów Korporacji Poligrafów Poznańskich