Uszlachetnianie bez kompromisów
6 gru 2016 14:46
Nie sposób podjąć się uszlachetniania druków na skalę przemysłową, nie dysponując odpowiednio wydajnymi urządzeniami, bez kompromisów w kwestii jakości.
Nowym urządzeniom przeznaczonym do obróbki po druku poświęcone było Open House firmy Steinemann Technology AG w St. Gallen. Rolę „gwiazd” odgrywały rotacyjna maszyna sitodrukowa Hibis oraz urządzenie laminujące Syrius.
Choć żadna z nich nie doczekała się jeszcze instalacji w Polsce, warto o nich wspomnieć ze względu na możliwości, jakie oferują firmom o wysokim udziale produkcji uszlachetnionej. Hibis to rotacyjna maszyna sitodrukowa o maksymalnej prędkości 7300 ark./h, co czyni z drukowania bądź lakierowania UV wysokich nakładów proces szczególnie opłacalny. Hibis pozwala elastycznie reagować na potrzeby klienta; jeżeli oczekuje on wysokiej jakości, jednostka sitodrukowa pozwala na aplikację nawet bardzo grubej warstwy lakieru, zarówno na całym arkuszu, jak i wybiórczo. Jeżeli priorytetem są kwestie ekonomiczne, zespół fleksograficzny sprawdzi się w nanoszeniu warstwy lakieru w ilości od 4 do 7 g/m2. Warto wspomnieć, że przestawienie maszyny z opcji sitodrukowej na fleksograficzną trwa zaledwie od 6 do 10 minut. Możliwe jest także zastosowanie kalandra czyszczącego arkusze z proszku, co pozwala na uniknięcie licznych problemów w czasie lakierowania UV przez odpowiednie przygotowanie powierzchni do tego procesu. Jako jedyna maszyna na rynku Hibis jest wyposażony w sito rotacyjne wielokrotnego użytku, obecnie produkowane już przez firmę Steinemann (przedtem Stork), co znacznie zmniejszyło koszty przygotowalni. System kontroli registra jest w przypadku maszyny Hibis równie precyzyjny jak w maszynie offsetowej. Korekt można dokonywać w czasie pracy maszyny bez jej zatrzymywania. Warto też wspomnieć o różnorodności procesów uszlachetniających, których Hibis się podejmie: lakierowanie UV z brokatem i reliefowe, lakierowanie pigmentowe UV, lakierowanie zapachowe, możliwość nanoszenia napisów w alfabecie Braille'a, farb metalicznych i fluorescencyjnych.
Hibis jest urządzeniem pracującym offline, ale zdaniem Eugena Ruescha, jednego z pierwszych nabywców Hibisa (drukarnia Ruesch Druck AG ze Szwajcarii) „system lakierowania offline to nie tyle alternatywa, co jedyne ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie”: Maszyny offsetowe z lakierowaniem inline mogą być rozsądną inwestycją dla firm specjalizujących się wyłącznie w produkcji uszlachetnionej lakierem. Dla drukarzy typowo komercyjnych, parających się różnorodną produkcją, a więc i dla mnie, uszlachetnianie offline to bardziej ekonomiczna opcja. W sytuacji, gdy chcemy tylko polakierować arkusze, nie musimy uruchamiać maszyny offsetowej, co wiąże się z dużymi kosztami. Na świecie pracują już 22 Hibisy, a ostatni został sprzedany na targach Graphispag w Hiszpanii.
Inna opcja uszlachetniania druków to ich laminowanie. Nowością Steinemanna w tej dziedzinie jest Syrius, po raz pierwszy pokazany podczas pracy „na żywo” w St. Gallen. Występuje w dwóch wersjach: Syrius-T przeznaczony jest do termofolii, natomiast Syrius-W do laminowania na mokro przy użyciu klejów wodnych. Klient może otrzymać również maszynę dwufunkcyjną, uniwersalną, czyli Syrius-W/T do obu technologii laminowania. Urządzenie posiada suszarkę z automatycznie regulowaną temperaturą oraz 2-cylindrowy system z oddzielnym wałkiem laminującym i oddzielnym dużym cylindrem suszącym. Dzięki temu uzyskuje się maksymalną prędkość przy laminowaniu na mokro do 80 m/min, a przy laminowaniu na gorąco do 100 m/min. Podajnik strumieniowy Mabeg i automatyzacja wszystkich funkcji znacznie ograniczają czas narządu maszyny. Stałe monitorowanie pracy maszyny i diagnozowanie usterek w połączeniu ze stałym dostępem do serwisu poprzez modem ułatwiają wszystkie procesy i naprawy. Maszyna może pracować w linii na wszystkich dostępnych foliach o grubościach od 10 do 100 mikronów (BOPP, Clarifoil, PET i PET metalizowany) dzięki podwójnemu systemowi separacji wałkami oraz gorącemu nożowi, rozwiązaniu z maszyny Lotus SF.
Dodatkowymi zaletami wpływającymi na jakość są boczne prowadzenie arkuszy i wstępne ich przygotowanie przez kalander czyszczący i szczotki zbierające proszek. Regulowany system suszenia wpływa nie tylko na wydajność, ale także na mniejsze zużycie energii i ochronę środowiska. W zależności od ilości podawanego kleju jest ustawiana moc pracy suszarki. Syrius znalazł już 2 nabywców. Foldery z efektami pracy Hibisa i Syriusa zaprezentuje na targach Poligrafia Wolff Trading, wyłączny przedstawiciel firmy Steinemann w Polsce.