Utrwalanie farb promieniowaniem UV
6 gru 2016 14:50
Adaptacja systemów utrwalania farb promieniowaniem UV na maszynach drukujących ze zwoju może być nawet szybsza niż na maszynach arkuszowych. Zyskuje ono popularność od momentu, gdy drukarnie gazet i czasopism posiadające maszyny bez urządzeń suszących zaczęły adaptować tę technologię. Szybkie (flash) utrwalanie UV pozwala na uzyskanie lepszej jakości druku nawet na papierze ze ścieru.
Promotorami instalowania systemów utrwalających UV na maszynach drukujących ze zwoju są zarówno drukarze, jak i dostawcy sprzętu. Drukarze pracujący na maszynach z urządzeniami do suszenia farb mogą wiele zyskać poprzez adaptację części z nich do druku UV. Jednakże jest to długa droga, biorąc pod uwagę inwestycje w tunele suszące, walce chłodzące i nawilżacze.
Drukarze obsługujący maszyny bez urządzeń suszących reprezentują całkowicie odmienny punkt widzenia. Szukają oni okazji do uzyskania zamówień wymagających wyższej jakości i dlatego są bardziej podatni na zalety szybszego druku UV, doskonalszego koloru i lepszej rozdzielczości. Wszystko to uzyskuje się bez równoczesnej emisji szkodliwych rozpuszczalników. Według Elinor Midlika, prezesa firmy Prime UV, zainstalowała ona ponad 100 urządzeń utrwalających UV na maszynach do druku gazet na całym świecie. Z kolei firma IST Metz 2,5 tys. spośród swoich 9,5 tys. urządzeń pracujących na całym świecie zainstalowała na maszynach zwojowych. Drukarze pracujący na maszynach wąskowstęgowych także zaadaptowali systemy UV. Szacuje się, że w USA połowa (a w Europie około 80%) maszyn wąskowstęgowych posiada systemy utrwalania farb promieniowaniem UV.
Utrwalanie UV jest preferowane głównie w druku offsetowym zwojowym. Zaawansowanie tej technologii może spowodować, że drukarze pracujący na maszynach z urządzeniami suszącymi ponownie się nią zainteresują. W ostatnim roku firma IST Metz wprowadziła na rynek system BLK-5 UV oraz Air Motion System będące elementami systemu suszenia wstęgi P3 Web UV dla maszyn offsetowych. Nowa wersja systemu utrwalania farb IsoCure firmy GEW pozwala na druk offsetowy ze zwoju gazet i reklam.
System suszenia wstęgi UV Peak 3 (P3) firmy AMS posiada opatentowany przez firmę Dual Peak paraboliczny promiennik, adaptowany z wersji do druku arkuszowego na potrzeby bardzo szybkiego utrwalania farb. Prezes AMS, Stephen Metcalf stwierdza, że promienniki tej firmy pozwalają na utrwalanie z większą szybkością i przy mniejszym o 45% zużyciu energii w stosunku do podobnych systemów.
Wymiana modułów lamp P3 jest bardzo łatwa, bez względu na ich lokalizację na maszynie, nie wymaga też stosowania specjalistycznych narzędzi. Praktycznie łatwiej zmieniać je na maszynie zwojowej ze względu na większą przestrzeń pomiędzy zespołami drukującymi.
Schładzany wodą system P3 UV pozwala na drukowanie z prędkością do 1000 m/min zależnie od liczby zespołów maszyny. System ten wyposażony jest w bezstopniowy regulator prądu w zakresie 20-100% i dostępny w wersji o maksymalnej mocy 400 lub 500 W/cal.
Coraz więcej zasilaczy UV działa w oparciu o wbudowane systemy elektroniczne. W tradycyjnych systemach kontrolowanych za pomocą transformatora ilość generowanej energii może podlegać wahaniom, wzrastać lub opadać w zależności od parametrów prądu w sieci. Zjawisko to może wywoływać nierównomierne utrwalanie farb. Elektroniczne systemy kontroli mocy stabilizują ilość wydzielanej energii i pozwalają na równomierne utrwalanie, co przedłuża życie lamp. Nowe systemy zasilania firm IST-Metz, GEW i AMS oparte są na układach elektronicznych i zastąpiły wielostopniowe transformatory.
Joe Ooten z firmy IST America stwierdza, że elektroniczne zasilacze pozwalają na zmniejszenie poboru mocy podczas przestojów do minimalnego poziomu oraz na prawdziwie bezstopniową kontrolę mocy lamp. Umożliwia to operatorowi stosowanie optymalnej mocy na poziomie wymaganym w danej aplikacji, a nie zawyżonej ze względu na wahania napięcia.
Zachowanie stałej mocy
Systemy UV z elektronicznymi zasilaczami pozwalają na utrzymywanie stałej mocy nawet przy 10% wahaniach napięcia prądu dostarczanego do budynku. System e-Brick firmy GEW dostępny obecnie dla druku wielkoformatowego dostarcza do 32 kW stabilnej mocy podwyższając ją o ponad 20% i redukując zużycie energii o 30% dla ekwiwalentnego co do jakości utrwalania. System zasilania e-Brick jest standardem we wszystkich systemach UV firmy GEW, włączając w to schładzany wodą system IsoCure web UV przeznaczony dla średnich i dużych formatów.
Firma IST wprowadziła na rynek swój elektroniczny system zasilania do arkuszowych maszyn drukujących około 5 lat temu. Jej wersja dla druku ze zwoju – schładzany powietrzem system BLK-5 został przedstawiony na drupie 2008 i już jest zainstalowany w wielu zakładach na terenie USA. Zwiększona wydajność systemu BLK-5 daje wymierną oszczędność kosztów.
W starych systemach zasilania utrwalanie farb wymagało dostaw mocy rzędu 600 W/cal. Nowe systemy zmniejszyły tę liczbę do 450 W/cal, co przekłada się na redukcję o 30% rachunków za energię elektryczną. Dostawcy systemów UV próbują przekonywać, że utrwalanie UV nie jest droższe od konwencjonalnych systemów. Chociaż farby UV kosztują więcej, to z kolei w maszynach drukujących z urządzeniami do suszenia konieczne jest użycie większej ilości farb. Okazuje się, że w druku farbami UV można uzyskać o 30-50% więcej zadrukowanej powierzchni aniżeli w przypadku konwencjonalnych farb.
Ponieważ w procesie utrwalania promieniowaniem UV nie wydzielają się żadne lotne substancje organiczne (VOC), nie potrzeba specjalnych zezwoleń rządowych lub lokalnych agencji ochrony środowiska, a brak pieców suszących redukuje koszty energii. David Samide, menedżer ds. marketingu w firmie Prime stwierdza, że technologia UV zużywa mniej energii aniżeli tradycyjny druk na maszynach z urządzeniami do suszenia farb. Nie wymaga ona użycia drogiego gazu ziemnego do suszenia farb oraz zmniejsza ilość napraw i ogranicza obsługę.
Firma Prime sprzedaje systemy UV do maszyn drukujących ze zwoju od ponad 20 lat i posiada już ponad 5 tysięcy instalacji na całym świecie. Jej chłodzone powietrzem systemy Perfection UV przeznaczone są do utrwalania farb UV z prędkością do 1000 m/min.
Wprowadzane ostatnio przez wiele krajów wymagania dotyczące wspierania „zielonej” produkcji mogą spowodować przyspieszenie instalowania głowic UV na maszynach offsetowych. Amerykańska Agencja do spraw Ochrony Środowiska EPA nazywa to najlepszą dostępną kontrolowaną technologią (ang. best available control technology – BACT).
Na podstawie „Graphic Arts” nr 4/2009 opracował TG