Uwolnić niewykorzystany potencjał w druku offsetowym
20 cze 2022 14:41

Narzędzie Business Intelligence firmy Koenig&Bauer – Performance Analytics – pozwala w ciągu kilku sekund przekształcić nawet duże i złożone zbiory danych produkcyjnych w raporty i wykresy informacyjne. Dzięki temu użytkownicy mogą w pełni wykorzystać ich wartość merytoryczną i wprowadzić w całym przedsiębiorstwie sprawne procesy decyzyjne oparte na rzeczywistych danych.


Fundamentalnym elementem Print 4.0 jest zdolność do gromadzenia, przetwarzania, analizowania i interpretowania dużych ilości danych cyfrowych – najlepiej w czasie rzeczywistym. Inteligencja biznesowa (BI) jest szybkim i prostym sposobem dla firm poligraficznych, aby rzucić światło na ich „dżunglę” danych.

  Inteligentne wykorzystanie danych produkcyjnych

Implementacja koncepcji Przemysłu 4.0 oznacza, że firmy mają do dyspozycji więcej danych produkcyjnych niż kiedykolwiek wcześniej. Analiza tej ogromnej puli informacji (big data) otwiera przed firmami poligraficznymi zupełnie nowe możliwości zwiększenia wydajności produkcji. Dane zbierane każdego dnia – które z łatwością mogą obejmować 10 tys. lub więcej plików dziennika na maszynę – stanowią podstawę elastycznych, automatycznych analiz i pomagają zapewnić decydującą przewagę nad konkurencją. Analizy te wskazują, że tak zwane mikroprzestoje – na przykład krótkie przerwy w produkcji spowodowane problemami z podawaniem papieru w maszynie offsetowej – odpowiadają za około połowy wszystkich spadków wydajności w produkcji. Wiąże się to z konkretnymi konsekwencjami, ponieważ każdy problem wymaga naprawy, pochłania zasoby i prowadzi do nieproduktywnej działalności. Performance Analytics wspiera użytkowników maszyn Koenig & Bauer poprzez ułatwianie wszechstronnych analiz zebranych danych dotyczących maszyn i produkcji i prezentowanie ich wyników w przejrzysty sposób. Dzięki temu ujawniane są ukryte wzorce i informacje, można podejmować decyzje zapobiegawcze, optymalizować procesy, a produkty jeszcze lepiej zaspokajają specyficzne potrzeby klienta.

Elastyczna analiza danych w czasie rzeczywistym

Performance Analytics umożliwia natychmiastową wizualizację zebranych danych dotyczących czasu produkcji, ilości, zasobów itp. w przejrzyście ułożonych pulpitach nawigacyjnych. Rozbudowane, interaktywne funkcje filtrowania umożliwiają szybką analizę danych z różnych perspektyw użytkownika, co stanowi podstawę do podejmowania świadomych decyzji. Dane są przechowywane w chmurze i mogą być wykorzystywane wspólnie przez wszystkie działy (współdzielenie danych w chmurze), co pozwala na znaczne przyspieszenie procesów decyzyjnych w firmach poligraficznych.

Wystarczy kilka kliknięć, aby drukarnie zyskały cenny wgląd w to, gdzie w procesie produkcyjnym można znaleźć niewykorzystany potencjał. Performance Analytics jest w stanie w czasie rzeczywistym identyfikować i oceniać przyczyny problemów i trendów w produkcji poligraficznej, co stanowi podstawę szybkiej i systematycznej optymalizacji procesów. Ciągła analiza porównawcza pozwala na porównywanie wydajności różnych maszyn, poszczególnych zadań i zużycia materiałów eksploatacyjnych. Umożliwia to natychmiastową ocenę własnych możliwości użytkownika, szybsze określenie niedociągnięć i ich przyczyn oraz zwiększenie konkurencyjności. Dzięki big data i Performance Analytics firma Koenig & Bauer pomaga swoim użytkownikom w przyspieszeniu cyfrowej transformacji branży poligraficznej i urzeczywistnieniu wizji Print 4.0.  AN