Versafire: wszechstronność i produktywność
25 maj 2018 14:51

Wiosną br. firma Heidelberg wprowadziła na rynek dwa nowe modele maszyn do druku cyfrowego. Versafire EV to wszechstronny cyfrowy system produkcyjny, przeznaczony zarówno dla początkujących użytkowników, jak i dla doświadczonych dostawców usług druku cyfrowego, oferujący możliwość drukowania pięcioma kolorami specjalnymi: białym, tonerem bezbarwnym, neonowym żółtym i neonowym różowym, a także „niewidoczną” czerwienią. Versafire EP to z kolei wysoka elastyczność i maksymalna wydajność do 135 str. A4/min oraz wyjątkowa stabilność koloru i dokładność pasowania registra dzięki systemowi kalibracji inline.

Efekty specjalne

Ulepszenie nowej generacji maszyn do druku cyfrowego Versafire jest w pełni ukierunkowane na korzyści dla klientów i wymagania rynku. Dzięki Versafire EV (elektrofotografia i wszechstronność) firma Heidelberg oferuje wszechstronny cyfrowy system produkcyjny, przeznaczony zarówno dla początkujących użytkowników, jak i dla doświadczonych dostawców usług druku cyfrowego. Versafire EV zapewnia naszym klientom elastyczny system produkcyjny, który został specjalnie zaprojektowany tak, aby idealnie odpowiadać wymaganiom branży poligraficznej i który może być wykorzystany do dalszego udoskonalania cyfrowego modelu biznesowego w wyniku dywersyfikacji i optymalizacji – wyjaśnia Stephan Plenz, członek zarządu odpowiedzialny za technologię cyfrową w firmie Heidelberg. Dzięki nowemu tonerowi „niewidoczna czerwień” Versafire EV oferuje teraz pięć kolorów specjalnych. Wraz z białym, tonerem bezbarwnym, neonowym żółtym i neonowym różowym „niewidoczna czerwień” zapewnia dodatkowe możliwości. W świetle dziennym ma lekko błyszczący efekt, a w świetle ultrafioletowym toner świeci jasnoczerwono. Użycie „niewidocznej czerwieni” zapewnia ochronę przed kopiowaniem i jest szczególnie przydatne w aplikacjach istotnych dla bezpieczeństwa. Pięć kolorów specjalnych umożliwia szeroki wybór kreatywnych aplikacji takich jak drukowanie świecących plakatów, zaproszeń, biletów wstępu, opasek na rękę, jaskrawych broszur reklamowych i elementów zabezpieczających na drukowanych produktach. Nowy Versafire EV jest w stanie najpierw drukować bielą, a następnie kolorami CMYK, tworząc mocne, luminescencyjne obrazy na kolorowych podłożach i uzyskując nowe, niezwykłe efekty. Tam, gdzie wcześniej wymaganych było kilka procesów, wszystko odbywa się teraz w jednym przebiegu. Versafire EV drukuje z prędkością 85 lub 95 stron A4 na minutę i przetwarza podłoża o gramaturze do 360 g/m2, zapewniając wysoką wydajność. Co więcej, system może drukować banery do długości 700 mm (dupleks) i do 1260 mm (simpleks).

Najwyższa produktywność

Versafire EP oparty jest na sprawdzonej platformie Versafire CP, która była sukcesywnie udoskonalana i dostosowywana do potrzeb wymagających klientów z sektora profesjonalnej poligrafii. Stworzony został z myślą o elastycznej produkcji i maksymalnej produktywności – osiąga prędkość 115 lub 135 stron A4 /min i radzi sobie z podłożami o gramaturze do 450 g/m2. Dostępny jest w wersji 4-kolorowej, zostało w nim zoptymalizowane wykorzystanie tonera w celu stabilnej, wydajnej, bezpiecznej i powtarzalnej produkcji. Przeznaczony jest przede wszystkim do obsługi dłuższych nakładów. Może drukować banery do długości 1030 mm (dupleks) i do 1260 mm (simpleks).

Wysoka jakość i lepsza integracja

Nowa automatyczna kalibracja w linii i pasowanie, zastosowane w obu nowych modelach Versafire, zapewniają wysoki stopień stabilności, precyzji i lepszej jakości. Bezpośredni pomiar koloru oraz automatyczna kalibracja odbywają się przed procesem drukowania i zapewniają stałą stabilność koloru całego nakładu. Najwyższą jakość obrazu uzyskuje się dzięki rozdzielczości zwiększonej do 4800×2400 dpi.

Prinect Digital Frontend (DFE) opracowany przez firmę Heidelberg umożliwia inteligentną integrację z procesami druku cyfrowego i offsetowego. Korzystając z DFE, system Versafire można łatwo zintegrować z istniejącym procesem produkcyjnym w drukarni, jednocześnie znacznie szybciej przetwarzając zmienne dane drukowania. Ponadto dostępny jest nowy 17-calowy ekran dotykowy, który umożliwia przejrzysty przegląd wszystkich danych maszynowych i rodzajów papieru, zapewniając łatwą obsługę. Klienci otrzymują również oprogramowanie do sterowania ustawieniami mediów – narzędzie Media Management Tool. Wspomagany przez asystenta interfejs użytkownika umożliwia znaczne ograniczenie czasu i pracy niezbędnej do ustawienia podłoża. Wszystkie ustawienia można zapisywać, eksportować i importować, a także wykorzystywać w innych maszynach z serii Versafire.

Pierwsze doświadczenia

JD Druck GmbH z Lauterbach w Hesji to jeden z pierwszych użytkowników Versafire EV. Drukarnia koncentruje się na wyjątkowej obsłudze klienta i najwyższej jakości od ponad 125 lat. Obecnie 65 pracowników wytwarza produkty poligraficzne z wykorzystaniem technologii offsetowej i druku cyfrowego dla renomowanych agencji i klientów z różnych gałęzi przemysłu, a także dla wydawców. Wkroczyliśmy w sektor druku cyfrowego bardzo wcześnie i wierzę w możliwości, jakie niosą ze sobą personalizacja i indywidualizacja – potwierdza dyrektor zarządzający JD Druck Jörg Göttlicher. Pod koniec stycznia JD Druck rozpoczął testowanie nowego Versafire EV i jest w stanie bezpośrednio porównać jego wydajność z poprzednimi modelami, których jest użytkownikiem. Versafire EV zmierza we właściwym kierunku i już po tym krótkim czasie możemy dostrzec bardzo pozytywne rezultaty – potwierdził Jörg Göttlicher. Zapytany o najlepsze nowe funkcje, operator Steffen Möller wskazał na zwiększoną łatwość obsługi dzięki nowemu podajnikowi z klapką, co oznacza, że wkładanie banera jest teraz znacznie łatwiejsze. Ponadto większy 17-calowy ekran dotykowy znacznie ułatwia konfigurowanie podstawowych ustawień. Sprawdza się także automatyczne pasowanie inline, a nowe wbudowane czujniki zapewniają dobrą stabilność kolorów.

Możliwość drukowania białego koloru jako pierwszego jest genialna. Oszczędza nam to operacji drukowania oraz pozwala na tworzenie wspaniałych efektów o wysokiej jakości na kolorowym papierze – mówi entuzjastycznie Steffen Möller.

Z kolei jeden z pierwszych modeli Versafire EP trafił do Unterleider Medien Gruppe z Rödermark. Firma ta zatrudnia ponad 50 osób i jest podzielona na 3 oddziały: cyfrowa i offsetowa produkcja drukowana, marketing spersonalizowany oraz globalna logistyka. Taka organizacja pracy umożliwia kompleksową obsługę klientów z branż bankowości, ubezpieczeń, handlu, wydawniczej itp. Sam druk nie jest już dziś wystarczający, klienci poszukują kompletnych rozwiązań – mówi Marcus Unterleider, dyrektor zarządzający Unterleider Medien Gruppe. – Od lat stale rośniemy dzięki rozbudowywaniu naszej oferty i nieustannym inwestycjom. Nowy Versafire EP to niezwykle stabilna produkcja przy stałej wysokiej prędkości, a nowy Prinect DFE zapewnia łatwość obsługi całego workflow. Unterleider Medien Gruppe jest jednym z pierwszych użytkowników Heidelberg Prinect Workflow. W swoich witrynach B2B wykorzystuje również Prinect Web-to-Print Manager, a ostatnio zainstalował także system Prinect Production Manager. Chcemy osiągnąć maksymalną automatyzację, aby w ostatniej chwili móc zdecydować, czy praca trafia na naświetlarkę, czy bezpośrednio do druku cyfrowego – podsumowuje Marcus Unterleider.  AN