Vivat, crescat, floreat!
22 cze 2018 12:42

27 kwietnia 2018 roku upłynęło 30 lat działalności Drukarni Lotos – jednego z najbardziej znamienitych i znanych krajowych zakładów poligraficznych, nierozłącznie związanego z nazwiskiem właścicieli: rodziną Dreszer. Edward Dreszer reprezentuje trzecie pokolenie poligrafów, a jego synowie Paweł i Karol to już czwarta rodzinna generacja. Jubileusz – jak zawsze – jest okazją do przypomnienia historii firmy.

Drukarnia Lotos Poligrafia powstała w 1988 roku. Jej założycielami byli Małgorzata i Edward Dreszer, oboje inżynierowie poligrafowie. Edward Dreszer kontynuuje tradycje rodzinne: to poligraf w trzecim pokoleniu. Jego dziadek Paweł, prawnik z wykształcenia, drukował ulotki w Petersburgu, co przypłacił zesłaniem do Irkucka; w wolnej Polsce został właścicielem drukarni. Ojciec, inżynier poligraf Henryk Dreszer, przez 25 lat kierował Drukarnią Naukowo-Techniczną przy ul. Mińskiej w Warszawie zatrudniającą blisko 1600 osób, a następnie przez kilkanaście lat pełnił funkcję dyrektora technicznego w wydawnictwie Wiedza Powszechna.

Lotos to – jak wspomniano – firma rodzinna; właścicielami są Edward Dreszer oraz jego synowie Paweł i Karol, wszyscy trzej inżynierowie poligrafowie, a dwaj młodsi są także absolwentami wydziału organizacji i zarządzania. 

Jest to arkuszowa drukarnia offsetowa średniej wielkości, wykonująca czasopisma, katalogi, książki, foldery i różnorodne druki reklamowe w nakładach od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. W ostatnich 10 latach jest tu także drukowana Poligrafika. Zakład kilkakrotnie zmieniał siedzibę, przenosząc się z wynajmowanych lokali do obecnego budynku o powierzchni 2080 m2 usytuowanego przy Wale Miedzeszyńskim na ponadhektarowej działce, której około 50 proc. stanowią tereny zielone.

Park maszynowy drukarni jest wciąż unowocześniany. Obecnie w jego skład wchodzą 4 offsetowe i 2 cyfrowe maszyny drukujące: dwa 8-kolorowe Speedmastery SM 74-8 i jeden Heidelberg 74-2, Roland 500, Canon ImagePress C6010 oraz Océ VarioPrint 4120. Introligatornia jest wyposażona w linię do oprawy klejonej Tigra firmy Müller Martini, linię do oprawy zeszytowej Heidelberg ST 300, linię do oprawy spiralnej, falcerki firm Stahl i GUK, krajarki Polar oraz trójnóż Perfecta SDY-2.

Wyposażenie działu prepress stanowią naświetlarka Magnus 400 III Quantum firmy Kodak połączona w linii z wywoływarką Mercury T-HD i stackerem; dział dysponuje też własnym serwerem FTP. W drukarni znajduje się także studio DTP wykonujące projekty dla klientów.

W firmie zatrudnionych jest obecnie około 90 osób, z których 90 proc. ma wykształcenie poligraficzne; 14 pracowników to inżynierowie o specjalności „poligrafia”.

W celu zapewnienia jak najsprawniejszej obsługi klientów i jak najlepszej pracy poszczególnych działów w 2009 roku zainstalowano kompletny system zarządzania drukarnią Graphisoft Integrale (klasy MIS). 

Jednym z priorytetów firmy Lotos Poligrafia jest dbałość o środowisko. Po uzyskaniu w 1999 roku certyfikatu ISO 9001 związanego z jakością produkcji podjęto starania o wdrożenie także procedur ISO 14001 dotyczących ochrony środowiska i zintegrowanie ich z ISO 9001, co było wówczas nowatorskim podejściem nie tylko w poligrafii, ale i w innych branżach. Lotos Poligrafia jako jedna z 5 drukarń w Polsce wzięła udział w opracowanym przez duński rząd projekcie wdrażania i integrowania procedur zarządzania jakością i środowiskiem. Uczestnictwo w projekcie zostało zwieńczone przyznaniem w 2001 r. certyfikatu ISO 14001, dzięki czemu Lotos znalazł się w czołówce polskich drukarń mogących się pochwalić funkcjonującym Zintegrowanym Systemem Zarządzania Jakością i Środowiskiem. Obydwa certyfikaty są co roku weryfikowane. Firma uczestniczyła też w konkursie Heidelberg ECO Printing Award.

Warto podkreślić, że Lotos Poligrafia jako jedna z nielicznych firm z branży angażuje się w kształcenie młodzieży w zawodach związanych z poligrafią, współpracując m.in. z Instytutem Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej oraz Zespołem Szkół Poligraficznych w Warszawie. Uczniowie i studenci mają możliwość odbycia staży i praktyk w drukarni. Prezes Edward Dreszer uczestniczy w tworzeniu i kształtowaniu programów nauczania.

Edward Dreszer, spiritus movens firmy i niekwestionowana osobowość w branży, od wielu lat działa aktywnie w Polskiej Izbie Druku. Przez kilka kadencji był członkiem Rady PID, a przez blisko 6 lat prezesem Izby, angażując się m.in. w promowanie polskiej poligrafii za granicą. W 2013 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2018 – medalem „Zasłużony dla Polskiej Poligrafii”.

Uroczyste obchody jubileuszu 30-lecia firmy Lotos Poligrafia z udziałem blisko 70 osób – pracowników i klientów drukarni – miały miejsce w dniach 16-17 czerwca w malowniczych plenerach Kazimierza nad Wisłą. Przy sprzyjającej wspaniałej letniej pogodzie goście mogli podziwiać nadwiślańskie krajobrazy podczas rejsu statkiem, a adrenaliny i mocnych wrażeń dostarczył rajd samochodami terenowymi przez kazimierskie wąwozy lessowe – unikalne w skali europejskiej. Był oczywiście jubileuszowy tort i toast, a prezes przyjmował liczne gratulacje oraz życzenia dalszego rozwoju i pomyślności firmy, do których przyłącza się też Poligrafika zgodnie z tytułem tego artykułu, który w polskim tłumaczeniu brzmi: Niech żyje, wzrasta i kwitnie!

Oprac. IZ